Předpověď teplotyPrognózy počasí

Jak dlouho potrvá noční mráz?

Hodnocení článku

Po ochlazení musíme počítat nyní opět se zimním rázem počasí. Od středních až vyšších poloh půjde většinou o mráz, v nižších nadmořských výškách se mráz uplatní hlavně v noci a ráno. Přes den zde teplota dosáhne slabě kladných hodnot. Najdou se ale místa, kde teplota nad nulu v některých dnech ani nevystoupí. Noční mráz podpoří hlavně vyjasnění a to zejména zítra a na východě v noci na sobotu. Jak dlouho potrvá noční mráz? V tom opět modely vůbec jasno nemají. Shoda modelů na typu proudění zejména na počátku nového týdne zatím opravdu nepanuje. Některé výstupy modelů slibují mrazivou variantu proudění ze severu a silný noční mráz. Jiné naopak další “závan tepla” v podobě západního až jihozápadního proudění. Jak to tedy nakonec bude? Co vyčteme z ensemblů?

Silnější mráz velmi krátce

Jak dlouho potrvá noční mráz? Minima teploty na 7.1.2022.

Obr. 1 Jak dlouho potrvá noční mráz? Minima teploty na 7.1.2022 podle modelu Aladin, zdroj: chmi.cz

Můžeme pokládat za jisté, že významně dlouho mrznout nebude. Nyní teplota klesne i pod dlouhodobý normál, ale pouze na dva dny. Zítřek i sobotu očekáváme mrazivé, ani přes den mnohde teplota nevystoupí nad bod mrazu. V noci čekáme jednoznačně nejsilnější mráz zítra. Teplota klesne na -5 až -10°C, níže na východě ČR a na Vysočině. Místy vzniknou mlhy, pozor půjde o mlhy mrznoucí i s tvorbou námrazy. Její nebezpečí tkví zejména ve výskytu na površích. S náledím nebo námrazou nastaly někde problémy již dnes ráno. Mrazivější počasí v sobotu lze očekávat jen na Moravě a ve Slezsku případně na Vysočině. V Čechách mráz zeslábne.

Příčinu hledejme v ukončení přísunu mrazivého vzduchu v podobě přechodu okluzní fronty. Půjde tedy o okluzní frontu druhu teplé fronty. Jednak se tedy opět změní proudění a jednak přibude oblačnosti. Začnou se také vyskytovat srážky, většinou zatím sněhové. V nižších polohách vlivem přes den i kladné teploty se setkáme s náledím a zmrazky. Srážky nečekáme mrznoucí, zatím se nijak moc oteplovat nebude a to právě ani ve výšce. V sobotu ráno může teplota na Vysočině a Moravě klesnout k -9 až -10°C. Jinde půjde o slabší mráz, oteplování přijde od západu. V dalších dnech modely slibují slabý noční mráz, přes den teplotu slabě nad bodem mrazu. A během nového týdne zatím “vyhrává” varianta oteplování. Detailněji informujeme ve výhledech na týden.

TIP: Sledujte naší stránku Předpověď teploty.

Jak dlouho potrvá noční mráz? Příští týden zřejmě spíše oteplování

Typické střídání teploty, které působí na mnoho věcí negativně. Takový trend počasí nás čeká i v dalších lednových dnech. Po kratším zimním počasí, které začíná nyní, se modely spíše shodují na oteplování příští týden. Na nejbližší dny se varianty předpovědi ani moc nerozcházejí (obr. 2). V nejbližších dnech se teplota udrží slabě pod dlouhodobým normálem, před polovinou měsíce by krátce měla vystoupit nad normál. A přesněji slabě nad bod mrazu (teplota v 850hPa). Neznamenalo by to tak velké oteplení a ani žádnou oblevu na horách. Dále se už běhy modelů rozcházejí více, ale to je zcela typické. Samozřejmě shoda je na trendu vývoje, nikoli zatím na přesných hodnotách vývoj teploty.

Jak dlouho potrvá noční mráz? Ensemble modelu GFS z 6.1.2022.

Obr. 2 Ensemble modelu GFS z 6.1.2022 06 UTC, zdroj: wetterzentrale.de