Na návětří hor spadlo 60mm srážek

Hodnocení článku

Na návětří hor spadlo 60mm srážek a to v kapalné formě. Takže nastává značná obleva a voda ze srážek i tajícího sněhu plní koryta horských toků. Zejména na Šumavě, kde spadlo do dnešního dopoledne nejvíce srážek, platí již 2.SPA a rychlým vzestupem některé toky i více překročí nejvyšší 3.SPA. Vodní toky se dnes ráno a dopoledne rozvodnily také v Orlických horách. Vzestupy započínají i na severu v Krkonoších a horách Jizerských. Tam lze čekat výskyt spíše nižších povodňových stupňů s krátkodobějším výskytem. Srážky očekáváme na návětří hor nadále významné a tedy trvalé. Nejvydatnější srážky spadnou i dnes a v noci na zítřek na Šumavě a v Krkonoších. Postupně se ale od nejvyšších poloh začnou měnit ve sněhové. Tání tak ustane, spadlé voda ale bude stékat vodními toky ještě zítra. I během zítřka očekáváme na horách trvalé srážky, ale již sněhové (obr. 2).

Nejvyšší úhrny srážek do dnešního rána

Obr. 1 Srážky v ČR za 24h do 4.1.2022 11h, zdroj: hydro.chmi.cz

Do dnešního rána spadlo nejvíce srážek v Pošumaví. Až 50mm hlásila stanice Prášily, kde v poledne úhrn již přesahoval 65mm.

Další vysoké úhrny:

32.6mm Železná Ruda

32.1mm bučina – u Kvildy

31.9mm Březník – hřeben

31.1mm Pec pod Sněžkou

29.0mm Orlické Záhoří – Vodárna

Nejvyšším úhrnům odpovídají i reakce vodních toků. V oblastech dochází zároveň k tání sněhové pokrývky. Na stanicích zaznamenáváme také vysoký index předchozích srážek. Ten ukazuje míru nasycení a rizika odtoku vody při dalších srážkách. Více obecných informací najdete  v odkazu na náš článek.

TIP: Sledujte naši stránku Hydrologická situace.

Nejen na horách sněžení

Obr. 2 Hranice sněžení k 5.1.2022 13h, zdroj: wetter3.de

I když v nížinách půjde spíše již o místní srážky, jak bývá v těchto situacích zvykem, tak i tam se objeví srážky smíšené či sněhové. A to během zítřka, kdy očekáváme pokračující ochlazování za studenou frontou. Ta odpovídá za současné bohaté srážky na celém území ČR. Zítra čekáme sněhové srážky s tvorbou pokrývky od vyšších poloh, takže na hory se vrátí zima. Sněhové vločky se snesou i do nižších poloh, jen přes den očekávejme jejich kombinaci s dešťovými kapkami. Hranice sněžení se začne snižovat od západu, jak vidíme na obrázku 2. Studený vzduch k nám pronikne od severozápadu až severu. Tento stav vydrží ve čtvrtek a v pátek. O víkendu by se mělo slabě oteplit a hranice pro výskyt sněžení se mírně zvýší. V polohách pod 400m půjde častěji o smíšené a přes den i dešťové srážky. Jinde očekávejme sněžení. Srážek lze čekat stále spíše více, tyto budou průběžné.