Historie počasíSpadlé srážky

Na návětří hor spadlo 60mm srážek

Hodnocení článku

Na návětří hor spadlo 60mm srážek a to v kapalné formě. Takže nastává značná obleva a voda ze srážek i tajícího sněhu plní koryta horských toků. Zejména na Šumavě, kde spadlo do dnešního dopoledne nejvíce srážek, platí již 2.SPA a rychlým vzestupem některé toky i více překročí nejvyšší 3.SPA. Vodní toky se dnes ráno a dopoledne rozvodnily také v Orlických horách. Vzestupy započínají i na severu v Krkonoších a horách Jizerských. Tam lze čekat výskyt spíše nižších povodňových stupňů s krátkodobějším výskytem. Srážky očekáváme na návětří hor nadále významné a tedy trvalé. Nejvydatnější srážky spadnou i dnes a v noci na zítřek na Šumavě a v Krkonoších. Postupně se ale od nejvyšších poloh začnou měnit ve sněhové. Tání tak ustane, spadlé voda ale bude stékat vodními toky ještě zítra. I během zítřka očekáváme na horách trvalé srážky, ale již sněhové (obr. 2).

Nejvyšší úhrny srážek do dnešního rána

Na návětří hor spadlo 60mm srážek. Akumulace srážek za den do 4.1.2022 11h.

Obr. 1 Srážky v ČR za 24h do 4.1.2022 11h, zdroj: hydro.chmi.cz

Do dnešního rána spadlo nejvíce srážek v Pošumaví. Až 50mm hlásila stanice Prášily, kde v poledne úhrn již přesahoval 65mm.

Další vysoké úhrny:

32.6mm Železná Ruda

32.1mm bučina – u Kvildy

31.9mm Březník – hřeben

31.1mm Pec pod Sněžkou

29.0mm Orlické Záhoří – Vodárna

Nejvyšším úhrnům odpovídají i reakce vodních toků. V oblastech dochází zároveň k tání sněhové pokrývky. Na stanicích zaznamenáváme také vysoký index předchozích srážek. Ten ukazuje míru nasycení a rizika odtoku vody při dalších srážkách. Více obecných informací najdete  v odkazu na náš článek.

TIP: Sledujte naši stránku Hydrologická situace.

Nejen na horách sněžení

Obr. 2 Hranice sněžení k 5.1.2022 13h, zdroj: wetter3.de

I když v nížinách půjde spíše již o místní srážky, jak bývá v těchto situacích zvykem, tak i tam se objeví srážky smíšené či sněhové. A to během zítřka, kdy očekáváme pokračující ochlazování za studenou frontou. Ta odpovídá za současné bohaté srážky na celém území ČR. Zítra čekáme sněhové srážky s tvorbou pokrývky od vyšších poloh, takže na hory se vrátí zima. Sněhové vločky se snesou i do nižších poloh, jen přes den očekávejme jejich kombinaci s dešťovými kapkami. Hranice sněžení se začne snižovat od západu, jak vidíme na obrázku 2. Studený vzduch k nám pronikne od severozápadu až severu. Tento stav vydrží ve čtvrtek a v pátek. O víkendu by se mělo slabě oteplit a hranice pro výskyt sněžení se mírně zvýší. V polohách pod 400m půjde častěji o smíšené a přes den i dešťové srážky. Jinde očekávejme sněžení. Srážek lze čekat stále spíše více, tyto budou průběžné.