Prognózy počasí

Počasí na úplné zatmění Měsíce 27.7.2018

Hodnocení článku

Asi již víte, že dnes nastane od nás viditelné úplné zatmění Měsíce. Někteří možná o události ví již dlouho a odpočítávají dny do jejího výskytu. Astronomická událost zatmění Měsíce bude největší za poslední 3 roky. Takové zatmění, které nás čeká dnes bylo možno ale pozorovat již před 7 lety. A bude ho možno spatřit od nás až za 11 let. Dnes večer nás čeká astronomická podívaná, kterou budeme moci sledovat i pouhým okem z volné krajiny. Hodit se tedy bude předpověď počasí. Neboť počasí odehrávající se v troposféře může pozorování astronomických událostí z povrchu Země hodně pokazit či zcela znemožnit. Nabízíme detailní předpověď zejména oblačnosti pro dnešní večer a první polovinu noci. Jaké bude tedy přesně počasí na úplné zatmění Měsíce 27.7.2018?

Co bude dnes k vidění a kdy přesně bude vidět to hlavní?

V minulých dnech směřoval Měsíc k úplňku, který nastává dnes. Současně se odehraje zatmění měsíčního kotouče, který překryje naše planeta. Měsíc vychází v Praze ve 20:47 SELČ. Částečné zatmění tam nastane již ve 20:24 SELČ, viditelné tak nebude. Úplné zatmění nastane ale až ve 21:30 SELČ, kdy bude Měsíc mírně nad obzorem. Vrchol úplného zatmění nastane ve 22:21 SELČ, kdy nastává též maximální fáze úplňku. Úplné zatmění skončí kolem 23:13 SELČ a poté budeme moci pozorovat ještě částečné zatmění až do 0:19 SELČ dne 28.7., tedy zítřejšího dne. To bude Měsíc již vysoko nad obzorem.

Měsíc navíc projde geometrickým středem stínu Země a bude se jevit velmi tmavě, jako nahnědlý. Zatmění tak bude velmi dlouhé. Dnes bude během zatmění také nejmenší úplněk v roce (mikroúplněk). Kdy rozdíl mezi běžným a tímto úplňkem nebude možno porovnat pouhým okem. Bude se jednat o rozdíl od “super úplňku” (nastal 2.1.2018). Vedle zatmění bude na obloze svítit jasněji i planeta Mars, která bude dosahovat maximální hvězdné velikosti.

Podrobnosti o astronomických událostech dnešního dne najdete na Astro.cz – Úplné zatmění Měsíce 27.-28.7.2018. Další astronomické události a terminologii pak na témže webu.

Jaké budou meteorologické podmínky pro pozorování zatmění Měsíce v ČR?

Pokud by bylo zrovna zataženo, vůbec nic by nebylo vidět. To by byla škoda. Jaké nás tedy čeká počasí v ČR dne 27.7.2018 večer? Nebude všude jasno či malá oblačnost. Ale určitě se nad našimi hlavami nebude nacházet souvislá vrstva husté oblačnosti, která by znemožnila pozorování. Oblačnosti bude během večera zvolna ubývat tak, jak tomu bylo v minulých dnech.

Předpověď oblačnosti a počasí pro ČR na 27.7.2018 20:30 až 28.7.2018 1:00 SELČ

Během dne bude v teplém vzduchu za vlády nevýrazné tlakové oblasti nad střední Evropou nad ČR vznikat kupovitá oblačnost. Která bude místy přinášet přeháňky a v některých případech i bouřky. Tak tomu bylo i v minulých dnech. I když tedy ráno a dopoledne převládalo jasno až polojasno (převážně). Tak během dne to je spíše oblačno až skoro zataženo i bouřkovými oblaky. Večer se začne kupovitá oblačnost ale rozpadat, nerozpadne se ovšem zcela a všude před začátkem události. Za slunečního svitu je nutné ještě čekat doznívání místních přeháněk z kupovité oblačnosti. Až poté se kupovité oblaky budou postupně rozpadat či transformovat nejčastěji na oblaky Stratocumulus a tyto se mohou zvyšovat do podoby Altocumulů.

Počasí v ČR 20:30 až 22:00 SELČ

V tomto čase bude na území ČR místy ještě více oblačnosti a to nejčastěji kupovitého druhu, Cumulus. Případně se mezi těmito oblaky mohou objevovat v menší míře i oblaky vyšších pater. Bude tedy oblačno až polojasno. Doznívat budou ještě přeháňky či bouřky z odpoledne. Takže v oblastech jejich výskytu bude až skoro zataženo. Odhadnout, kde se zrovna budou ještě vyskytovat je obtížné a bude lepší sledovat aktuální situaci na radaru či případně i na družici. Podle těchto snímků si snadno utvoříte představu, zda se do vašeho místa pozorování neblíží nějaká oblačnost. Která by třeba i produkovala srážkovou činnost (půjde pouze o přeháňku. Pozn. tuto obsahuje i bouřka, ale dále bude používán pouze termín přeháňka a to z pohledu výskytu srážek).

Je třeba počítat s tím, že oblačnosti bude v počátku období ještě o něco více a může produkovat i přeháňky. Jejich rozložení v ČR je opět poměrně těžké odhadnout. Ale sledovat lze modelové předpoklady (to s větším předstihem) a poté zmíněná radarová a družicová data. Regionální předpověď nabízí model Aladin pro ČR (viz odkaz, kde jsou zobrazeny mapy oblačnosti a předpokládaných srážek). Konvekční srážky model příliš dobře nelokalizuje, ale orientačně lze brát v potaz. Též je možno sledovat výstupy globálních modelů, zejména modelu GFS (zvolen parametr srážky za uplynulé 3 hodin). Obecně je třeba počítat s tím, že ve vyšších a horských polohách se budou vyskytovat přeháňky nejdéle a nejčastěji (to platí i přes den).

Počasí v ČR 22:00 až 1:00 SELČ

V této době se bude oblačnost dále rozpadat, podobně jako tomu bylo v minulých dnech za současné synoptické situace. Viz například analýza synoptické situace od ČHMÚ. Nad střední Evropou se nachází nevýrazná tlaková oblast s přítomností teplého až velmi teplého vzduchu. V tom vzniká právě zmíněná konvekce. Modely předpokládají méně oblačnosti zejména v Čechách a to hlavně ve střední části, na jihu a jihozápadě.

Přeháňky by měly nejdéle doznívat vedle horských poloh také na západě a severozápadě Čech. Kde se bude tedy nacházet ještě oblačnost i v tuto dobu.  Na východě území se bude místy nacházet většinou střední oblačnost ještě v kombinaci se zbytky nízké oblačnosti. Vyjasnění se bude dít spíše až během noci a nad ránem. To by mělo být v ČR jasno až malá oblačnost. V tomto časovém období bude ale více míst, kde bude alespoň polojasno nebo i skoro jasno a pozorování úkazu bude velmi dobře možné.

Teploty budou v ČR vysoké, naopak bude lepší vyrazit pozorovat do přírody, kde bude příjemněji než ve městem či dokonce v budovách, která jsou vyhřátá od intenzivního slunečního svitu z denních hodin. Teploty se budou pohybovat v prvním období (viz výše) od 27 do 23°C, ochlazovat se začne významněji po soumraku. Ve druhém období to budou teploty 24 až 20°C. Přičemž sobotní ranní minima by měla klesnout na 19 až 15°C (minima jsou dosažena těsně před východem Slunce). Vítr bude foukat významnější zejména v oblasti případných přeháněk, se zapadajícím sluníčkem bude slábnout. Po soumraku bude ustávat a bude klidno nebo může pofukovat slabý vánek, většinou od východu nebo severovýchodu. Případné vzniklé přeháňky budou také putovat nejčastěji z těchto směrů, ale unášeny budou slabším prouděním a postup bude tedy pozvolný.

Shrnutí

Závěrem řekněme, že podmínky pro pozorování úkazu zatmění Měsíce 27.7.2018 budou dobré až velmi dobré a to i při výskytu nějaké kupovité nebo slábnoucí kupovité oblačnosti. Ppo západu Slunce čekejte roztahování kupovitých oblaků do druhu Stratocumulus – pokrývá o něco větší část oblohy než oblak Cumulus. Mezi oblaky bude měsíční kotouč patrný. Nebude to ovšem na celém území zcela bez oblačnosti. Ale na druhou stranu se nebude nad ČR vyskytovat žádná rozsáhlejší oblačnost, tzv. vrstevnatá. Ta by pozorování úkazu téměř nebo i zcela znemožnila, například pokud by přes ČR putovala atmosférická fronta. Nebo by bylo počasí u nás pod vlivem tlakové níže s výskytem hodně rozlehlé oblačnosti, včetně výskytu srážek. Tyto by byly v ČR sice zapotřebí, ale popravdě dnes večer by se zejména skalním milovníkům astronomie vůbec nehodily. Zejména pak zdroj jejich výskytu, tedy samotná oblačnost.

Doporučujeme sledovat předpovědní mapy oblačnosti, například na naší stránce podle základních modelů.

A na úplný závěr popřejme všem, kteří se budou ať už intenzivně nebo jen pro zajímavost snažit pozorovat nebo i zachycovat toto významné zatmění Měsíce, co “nejčistší” oblohu nad místem jejich pozorování a též pěknou podívanou!