PočasíPrognózy počasí

Jak to bude se srážkami na konci týdne?

Hodnocení článku

V předpovědích se objevily informace o tom, že se ve druhé polovině týdne počasí změní a nebude již tak suché a slunečné. To se začíná dít právě nyní, kdy naše území přechází studená fronta. Ta se během přechodu přes ČR vlní a zpomaluje svůj postup. Ovlivňovat naše území tak bude déle než obvykle, pokud by postupovala běžnou rychlostí bez zvlnění. Tyto situace ovšem často přináší podstatně více srážek než klasické “rychlé” studené fronty. Většinou také ale přinášejí nepřesnosti v předpovědi těchto srážek a v chování fronty na více dní dopředu. To prokázaly numerické modely i u této situace, kde mají problém s lokalizací vydatnějších srážek. Více srážek se v ČR skutečně objeví, ale otázkou je kde přesně. Jak to bude se srážkami na konci týdne?

Současný stav předpovědi srážek numerickými modely

Pršet o víkendu v ČR bude, bude tedy také hodně oblačnosti a chladnější počasí než bylo po zbytek týdne a než bylo převážně v týdnech minulých. Zaměřme se nejdříve ale srážky a jejich úhrny v ČR dle jednotlivých numerických předpovědních modelů. Vycházet budeme zejména z dnešního nočního výstupu numerických modelů (k termínu 30.8.2018 00 UTC). V potaz budeme brát tedy předpoklady od současné doby do nedělního večera (do termínu 2.9.2018 21 UTC). Globální model GFS předpokládá nejvydatnější srážky v jižní části území zejména Čech s úhrny 10 až 35mm nejčastěji, jinde srážky spíše málo významné.

Modely se v základu shodují

Model ARPEGE reflektuje předpoklady modelu výše zmíněného (GFS) a předpokládá na shodný termín vydatnější srážky a to oproti jižní Moravě též v Čechách. V jižní části Čech předpokládá úhrny 20 až 50mm, na Šumavě ojediněle více. Na Moravě podstatně méně vydatné srážky, do 15mm a na Vysočině pak úhrny do 30mm maximálně.

Model GEM vidí situaci s lokalizací srážek zcela jinak. Vydatnější srážky dává do pásu jih Čech/Moravy až severovýchod Čech/sever Moravy. Dává do této oblasti plošněji úhrny 20 až 40mm. Takže nepředpokládá tak vydatné srážky jako předchozí model, ale jejich výskyt předpokládá plošněji a více východně a též severně, tedy na pomezí Čech, Vysočiny a Moravy.

Model JMA (akumulace do 12 UTC daného dne) se shoduje s lokalizací vydatnějších srážek pro jižní Čechy, úhrny očekává ale nižší a to maximálně do 25mm. Model ICON nabízí zcela jiné rozložení a odhad vydatnosti srážek, úhrny předpokládá slabé, jen lokálně do 20mm.

Tak prognostiku a vyber si. Nejprve ještě zvolna regionální pohled na “věc”, zejména model Aladin pro nejbližší dny. Ten nám aktuálně předpovídá do nedělních 06 UTC. Rozložením a vydatností srážek v ČR se shoduje s většinou regionálních modelů předpovídajících na dané období. Vydatnější srážky slibuje do jižní části území a částečně do pásu pokračujícího dále přes Vysočinu na severovýchod naší země. Akumulací se také více méně shoduje, dává pro tyto oblasti 20 až 50mm, velmi lokálně i více.

Ještě nutno dodat, že jednotlivé modely mění prognózu rozložení a vydatnosti srážek v každé aktualizaci (každém výstupu) a to více či méně. Více obvykle více dní před předpovídanou situací. Poslední výstupy se shodují již na výše uvedeném. Jak to bude se srážkami na konci týdne?

Srážky na většině území, nejvydatnější na jihu

Souhrnně lze tedy konstatovat, že bude do konce týdne v ČR více pršet. Nejméně na západě a severozápadě, nejvíce na jihu území Čech, na Vysočině a částečně na jihu Moravy. Dále poté (avšak méně vydatně) v pásu Vysočina až severovýchod Čech/sever Moravy. Spadnout by mělo 5 až 20mm, ve jmenovaných oblastech 15 až 35mm srážek, v jižní části území pak místy 20 až 50mm. Vždy je, stejně jako u teplot, možné, že na některých místech naprší i více. Současné sucho to v daných oblastech jen zmírní a ne nijak významně. Dojde pouze k doplnění vláhy ve svrchních vrstvách půdy. Proto je nezbytné, aby se další vývoj počasí, během září, ubíral spíše vlhčím směrem. Pravděpodobné nadprůměrné teploty tomu ovšem ani za předpokladu vlhčího počasí nijak nepomohou, spíše naopak.

Nyní k dalším prvkům, zejména k teplotě o víkendu. Tam je nutno čekat o něco chladnější počasí v důsledku přílivu studeného vzduchu od západu až severozápadu za zmíněnou frontou a také vlivem většinou velké oblačnosti na obloze a výskytu srážek, zejména trvalejších. Též bude foukat rychlejší vítr a to od severozápadu až severu, neměl by ale dosahovat nárazů. Teploty vystoupí v sobotu do 21°C, v místech s trvalejšími srážkami budou ale kolem 16°C. V neděli by se mělo začít oteplovat, maxima dosáhnou 25°C, na J/JV Moravy 28°C. Ochlazení tak bude spíše přechodné, pouze v době vlivu tohoto rozhraní.

Modelové mapy základních numerických modelů najdete například na stránce wetter3.de.