Prognózy počasíSezónní výhledy

Jaké počasí čekat během prázdnin?

Hodnocení článku

Školní prázdniny, hlavní letní období a s tím spojené dovolené. V tomto období je předpověď počasí opět hodně sledovaná, neboť většinou nikdo nechce mít na volné dny chladné a podmračené počasí se srážkami. Každý si chce vybrat počasí, které mu vyhovuje, většinou jde o přiměřeně teplé a slunné počasí. U někoho vítězí doslova horké počasí, kdy lze využívat přírodní koupání ve vodě s vyšší teplotou. Řídíme se tedy podle počasí, naopak tomu opravdu nikdy nebude. I proto se nyní vzhledem k tomu, že zítra začíná červenec a od pondělí oficiálně prázdniny podíváme na předpověď počasí nejen do dalších dnů. Podíváme se na dlouhodobější výhled a také na sezónní odhad vývoje teploty a srážek. Jaké počasí čekat během prázdnin?

Pakliže máme delší období volna, určitě je téměř nereálné, aby se počasí odehrávalo stále podle našich představ a například téměř vůbec nebo dokonce vůbec nepršelo.

Začátek července bývá chladnější či vlhčí, vlny veder přicházejí na přelomu července a srpna

I když můžeme vypozorovat nějaký častý trend počasí v toto letním období, tak na něj zajisté nelze vůbec spoléhat. Existují opravdové singularity, kdy se skutečně v určitých obdobích uplatňuje v drtivé většině roků určité počasí. V tomto období to ale tak neplatí. I když bývá začátek července spíše chladnější, například už po nějaké té červnové vlně horka. Současně bývá často i vlhčí počasí, neboť začíná doznívat tzv. medardovské období. Určitě tomu tak ale nemusí být zdaleka vždy. Poté je pravdou, že ke konci července nebo na začátku srpna se vyskytuje často souvislejší horké a převážně slunné období. I letos máme po kratším období červnového horka a nyní se počasí typicky “středoevropsky” střídá. Nemáme žádnou delší souvislejší epizodu horka a sucha. A vyhlídky počasí ukazují, že tomu tak bude i nadále, tedy i na začátku prázdnin.

Nyní přichází změna počasí, bouřková činnost dnes ukončí krátce řekněme teplé počasí. Teplota se vrátí zpět na letní hodnoty. Nyní můžeme čekat teplé počasí, na konci tohoto a počátku nového týdne pak krátce horké počasí. Srážky se objeví pouze dnes na frontě a půjde o bouřkovou či přeháňkovou činnost. Lokálně proto nutno čekat úhrny srážek rozdílné a najdou se suchá místa i místa, kde jich spadne více srážek za kratší čas. I týdenní úhrn lze čekat na takových místech vyšší a i nadprůměrný.

Jaké počasí čekat během prázdnin: Léto by mělo být teplotně slabě nadprůměrné, srážkově vyrovnané

Období léta slibují klimatické modely teplotně spíše slabě až mírně nadprůměrné. Shoduje se na tom model CFS s modelem IRI. Nejen střední Evropu, ale i celý zejména jih a jihovýchod Evropy očekávají nadprůměrné. V jižní části Evropy půjde o významněji kladné odchylky. Předpověď vykazuje poměrně velkou míru jistoty. U srážek je tomu přesně naopak. Tam je odhad velmi nejistý a model IRI slibuje srážkově průměrné počasí, model CFS zatím spíše také, ale pro střední Evropu začíná předpokládat lokálně záporné srážkové odchylky.

Jaké počasí čekat na začátku prázdnin? Teplotní odchylky dle modelu CFS na červenec - září 2023.

Obr. 1 Teplotní odchylky dle modelu CFS na období červenec – září 2023, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov

Existuje téměř jistota, že se během druhé poloviny léta setkáme s několika obdobími horkého počasí. Tzv. teplotní vrchol léta tak pravděpodobně teprve přijde. Za ten považujeme dosažení maximální teploty vzduchu, která často překračuje 35°C. Jak dlouhá tato horká období budou je samozřejmě vždy otázkou. Milovníky horka ale ještě čekají dny, kdy jim bude počasí vyhovovat. První jsou už na blízku.

Během července neočekává dlouhodobý výhled ČHMÚ žádné větší teplotní výkyvy co do průměrné teploty. Objeví se horká období, ale podle předpovědi nepotrvají dlouho. Průměrné až nadprůměrné počasí co do teploty potvrzují i klimatické modely. Srážkově průměrné až podprůměrné co slibuje i tento výhled též potvrzují klimatické modely. Mírně přibude srážek na konci měsíce, celkově půjde ale o lokálně rozdílnou vydatnost srážek typickou pro období hlavního léta.