Předpověď teplotyPrognózy počasí

Tropy většinou nechcete ale přijdou

Hodnocení článku

Tropy většinou nechcete ale přijdou. Tyto preference vyplývají z naší ankety založené v naší Facebook skupině a následně sdílené na naší tamní stránce. Existují různé názory, které nám často píšete do komentářů pod příspěvky. Jeden názor se týká přání, aby bylo velké horko a stížností na doposud nedostatečně teplé počasí. Druhý pojednává naopak o tom, že by horké počasí vůbec nemuselo za celé léto přijít. V anketě hlasovalo celkem 624 lidí a i u těchto panují opravdu rozdílné názory. Každopádně se poměrně jednoznačně tito shodli na jednom názoru. Opravdu často chceme tropy? Tropy většinou nechcete, ale přijdou.

Rozhodně nechce tropy 53% hlasujících

Většina z hlasujících (624) sdílí názor, že aktuálně by rozhodně nechtěla delší tropické období. Tedy období s počasím o teplotě vzduchu v maximech nad 30°C a dalším co k takovému počasí patří. Opačný názor (rozhodně nechce) sdílí 29% z celku hlasujících. Konkrétně jde o 334 hlasujících pro první možnost a o 175 hlasujících pro druhou uvedenou možnost. Dále se více z hlasujících přiklání k možnosti “spíše ne” tropické počasí a to 12%, tj. 80 hlasujících. A konečně 34 hlasujících (5%) má opačný názor této úrovně, tj. “spíše ano” tropické počasí.

Z uvedeného plyne, že budeme-li brát v potaz názory hlasujících, tak většina rozhodně nechce delší tropické období. Poté je tu mírně méně početná skupina, která naopak rozhodně tropické počasí chce. Další skupina by toto počasí spíše nechtěla.

Tropy většinou nechcete, ale přijdou ještě tento týden

Ať chceme nebo ne, jen počasí a tedy příroda rozhodne zda bude horké počasí nebo nikoli. Předpověď počasí ukazuje již nějaký čas, že horké počasí za několik málo dnů přijde. A stane se tak v oblasti tlakové výše na konci tohoto týdne. Od východu k nám začne pronikat velmi teplý až tropický vzduch a ve znamení tohoto proudění se ponese počasí i v prvních dnech nového týdne. Teplota vzduchu by měla dosáhnout 34°C, při vrcholení přílivu tohoto velmi teplého vzduchu v první polovině nového týdne až 36°C. Půjde o velmi vysokou teplotu, před kterou bude nutné varovat a dodržovat při takovém počasí určité zásady pro zmínění negativních vlivů tohoto extrémního počasí. S horkým počasím bude spojeno také sucho a nebezpečí vzniku požárů. Závažné požáry hrozí aktuálně na četných místech Čech. Půdní vláha je v nižších a nejnižších polohách na minimu, lokální bouřková činnost zlepšila hodnoty pouze zanedbatelně a krátkodobě.

Počasí vyhoví každému, alespoň v našem klimatu neboť se zde průběžně mění. Tropy většinou nechcete, ale i toto počasí je součástí našeho klimatu.

A počasí opravdu i nyní vyhoví milovníkům tropického počasí, viz výše uvedená stručná předpověď. Tropy přijdou, ale počasí vyhoví ovšem následně opět i jeho odpůrcům. Protože tropické období nepotrvá nijak dlouho. Toto je v souladu i s dlouhodobým výhledem, který nepředpokládá v průměru žádné významnější odchylky teploty vzduchu.

TIP: Sledujte u nás modelové mapy s předpovědí teploty vzduchu na nejbližší hodiny a dny na stránce Předpověď teploty.

Tropy většinou nechcete ale přijdou. Maxima teploty vzduchu na 10.7.2023.

Obr. 1 Tropy většinou nechcete, ale přijdou. Maxima teploty vzduchu v ČR a okolí na 10.7.2023, zdroj: wxcharts.com

Očekávaná maxima teploty vzduchu v dalších dnech:

Pá 7.7.: 23 až 27°C

So 8.7.: 26 až 30°C

Ne 9.7.: 30 až 34°C

Po 10.7.: 30 až 34°C

Út 11.7.: 31 až 35°C

St 12.7.: 30 až 34°C

Čt 13.7.: 28 až 32°C