Prognózy počasíTýdenní výhledy

Počasí na 27. týden 2023

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí na 27. týden 2023 a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně odchylek od dlouhodobého normálu na území ČR jako celku. Týden lze čekat většinou slunečný až polojasný, jen přechodně oblačný s velmi lokálními srážkami. Srážek spadne většinou podstatně méně než činí dlouhodobý normál pro začátek července. Teplotně lze čekat poměrně ustálené a většinou letní počasí, přes den očekávejme zejména zpočátku týdne rychlejší vítr a půjde převážně o západní proudění. Teplotně půjde o vyrovnané počasí odpovídající začátku července v našem klimatu.

Kupovitá oblačnost a obilné pole. Kdy čekat nejméně oblačnosti? Počasí na 27. týden 2023.

Týden: 3. až 9.7.2023

Předpověď

Počasí čekáme v prvním červencovém týdnu málo oblačné a srážky se objeví spíše ojediněle. Na slabších atmosférických frontách se očekává oblačné počasí a lokálně se slabými přeháňkami či přes den bouřkami. Teplota vzduchu nevybočí z normálu a ani nezaznamená větších změn. V chladnějším proudění za menší oblačnosti se očekávají o něco chladnější noci s minimem teploty i na 10°C.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 15 až 9°C, uprostřed týdne 17 až 12°C
  • Nejvyšší teplota: 22 až 28°C, místy a v závěru týdne četněji až 31°C
  • Průměrná teplota: 18 až 20°C, odchylka období: průměrné.
  • Celkové srážky: 315mm, velmi lokálně 2030mm, odchylka období: mírně podprůměrné.

Synoptická situace

Nevýznamný výběžek vyššího tlaku vzduchu ovlivní počasí u nás na začátku týdne. Uprostřed týdne přejde studená fronta, za kterou k nám krátce pronikne chladnější vzduch. V závěru týdne se obnoví příliv teplého vzduchu od východu s vlivem vysokého tlaku vzduchu nad střední Evropou. Tento příliv by měl na naše území v závěru týdne pravděpodobně sílit.

Závěr: Počasí na 27. týden 2023

TIP: Sledujte u nás Výhled teploty na další dny dopředu podle základních numerických modelů. Mnoho map numerických modelů najdete například na webu meteomodel.pl.

Srážky se odehrají v týdnu velmi lokálně v podobě přeháňkové. Nepůjde o nijak četné a významné srážky, proto musejí počítat s tím, že vzhledem k období a převážně vyšší teplotě vzduchu bude vodní bilance záporní. Výpar vody nestačí její přísun srážkami kompenzovat. Půdní vláha, podzemní vody i průtoky vodních toků budou spíše na poklesu.