Předpověď teplotyPrognózy počasí

Jarní počasí ani po Velikonocích

Hodnocení článku

Podle prognóz nemůžeme čekat jarní počasí ani po Velikonocích. Studenější a proměnlivé počasí nás čeká totiž i kolem poloviny měsíce. I když na Velikonoční pondělí vyjde lepší počasí, spíše bez srážek a s menší oblačností, současně mírně teplejší, půjde pouze o jeden den. Hned po svátcích přijde od severozápadu totiž ochlazení spojené s frontálním systémem, který přinese současně četnější srážky. Studenější počasí přetrvá poté po několik dalších dnů. Samozřejmě nepůjde o tak studený vzduch jako na přelomu minulých týdnů, ale na druhou stranu se nebude jednat ani o žádnou jarní teplotu. Bude to už alespoň bez ranních mrazů?

Jarní počasí ani po Velikonocích: V pondělí do patnácti, poté opět spíše do deseti stupňů

Jarní počasí ani po Velikonocích. Odchylky teploty vzduchu na 11.4.2023.

Obr. 1 Odchylky teploty vzduchu na 11.4.2023, teplota kolem dlouhodobého normálu, zdroj: pivotalweather.com

Tak lze stručně popsat vývoj teploty vzduchu v dalších dnech. Mírné a krátké oteplení nás čeká hlavně na poslední den prodlouženého víkendu. Alespoň na koledu by tedy mělo být přijatelné počasí. Tedy bez srážek, s menší oblačností a teplotou vzduchu nad 10°C. Toto počasí vydrží ale velmi krátce, frontální systém postupující od severozápadu počasí opět změní. Opět k nám pronikne studený vzduch, spíše od severozápadu. Nepůjde o tak studený vzduch jako před týdnem.

Stále se bude jednat ale o chladné počasí a také více oblačné, zejména na systémech front se srážkami na většině území. Další frontální systémy totiž postoupí ve vlhkém západním až severozápadním proudění přes střední Evropu. V pondělí se tedy teplota vrátí zhruba na hodnoty kolem dlouhodobého normálu pro toto období. V dalších dnech čekejme teplotu opět slabě až mírně pod normálem, nikoli nijak zásadně.

Obecně se podle ensemblů modelů udrží teplota vzduchu ve výšce (referenční teplota v hladině 850hpa) kolem normálu. V některých dnech půjde případně o teplotu lehce nad a v jiných dnech lehce pod normálem (obr. 2). Ensemble modelu GFS na uvedeném obrázku ukazuje také velkou nejistotu vývoje teploty vzduchu od přibližně 4. -5. dne předpovědi. Uvažuje tedy více variant vývoje teploty s tím, že průměr těchto variant ukazuje bílá silnější čára na grafu.

Obr. 2 Ensemble modelu GFS – varianty vývoje teploty vzduchu a srážek s průměry, zdroj: wetterzentrale.de

Očekávaná maxima teploty vzduchu v dalších dnech:

Ne 9.4.: 8 až 12°C

Po 10.4. 10 až 14°C

Út 11.4.: 9 až 13°C

St 12.4.: 7 až 11°C, na JV 14°C

Čt 13.4.: 7 až 12°C

Dále opravdu otazník co se týče přesného vývoje teploty vzduchu. podle průměru běhů modelů to vypadá na pokračování spíše chladnějšího počasí či krátce počasí s teplotou v mezích normálu. Krátce tedy nastane mírné oteplení, avšak to vypadá na teplotu v maximech kolem 10°C. V noci zejména převážně velké oblačnosti většinou mimo vyšší polohy mrznout nebude, jen ojediněle při menší oblačnosti klesne teplota slabě pod bod mrazu.