Prognózy počasíTýdenní výhledy

Počasí na 15. týden 2023

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí na 15. týden 2023 a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně odchylek od dlouhodobého normálu na území ČR jako celku. V týdnu čekáme vlhké počasí, to znamená hodně oblačnosti a často se srážkami. Tyto spadnou většinou v podobě deště, od středních až vyšších poloh krátce ve formě sněžení. Převážně ve formě sněžení čekáme srážky stále v polohách horských. Teplota vzduchu vystoupí na hodnoty kolem 15°C v úvodu týdne, tedy na sváteční pondělí. To můžeme čekat ještě méně oblačnosti a počasí spíše beze srážek.

Počasí na 15. týden 2023. Kapky vody na trávě po dešti.

Týden: 10. až 16.4.2023

Předpověď

Hodně oblačnosti a srážek přinese počasí zejména ve druhé polovině týdne. V první polovině týdne se počasí ale také neobejde beze srážek. Zejména v pondělí vydrží ale zmenšená oblačnost a vyšší teplota dosahující až 15°C. Jinak očekáváme mírně chladnější počasí, na horách a často i od vyšších poloh půjde o sněhové srážky. Vydatnější srážky předpokládají numerické modely aktuálně ve východní až severovýchodní části republiky. Tam by mohly srážky vyvolat během druhé poloviny týdne i výraznější hydrologické odezvy na vodních tocích. Toto ponechme ovšem zatím pouze jako obecnou informace bez detailnější prognózy počasí.

Při zmenšené oblačnosti musíme počítat v nočních a ranních hodinách s přízemním mrazem a místy i s mrazem ve výšce dvou metrů nad povrchem. Stále určitě nelze slabý krátkodobý mráz vyloučit. Ve druhé polovině týdne bude tento ale již eliminován převážně velkou oblačností a také silnějším větrem. Z Atlantiku se nad centrální Evropu potáhne pás tryskového proudění značící význačnost a proměnlivost počasí.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 7 až 2°C, při zmenšené oblačnosti 3 až -2°C
  • Nejvyšší teplota: 8 až 13°C, zpočátku týdne 15°C a při trvalejších srážkách ve druhé polovině kolem 7°C
  • Průměrná teplota: 5 až 9°C, odchylka období: průměrnépodprůměrné.
  • Celkové srážky: 825mm, SV/V místy 2550mm, odchylka období: průměrnénadprůměrné.

Synoptická situace

Přes naše území budou postupovat v západním vlhkém a převážně chladnějším proudění četné frontální systémy. Převážně půjde o čerstvé až případně silné proudění. Frontální systémy oddělí pouze krátkodobě trvající výběžky vyššího tlaku vzduchu, jako například na úplném počátku období.

Závěr: Počasí na 15. týden 2023

Hydrologicky půjde určitě o příznivé počasí, kdy při ne příliš vysoké teplotě očekávejme průběžné srážky. Místy, zejména tedy v SV/V části republiky, se bude jednat i o vydatnější srážky. Tam lze čekat vodní bilanci určitě kladnou s případnou významnější hydrologickou odezvou. Stále musíme počítat s poklesem teplot vzduchu k nule a zejména při zmenšení oblačnosti i slabě pod ní. Vlivem převážně velké oblačnosti ve druhé polovině týdne se tento trend spíše neuplatní.

TIP: Sledujte Předpověď srážek u nás, dle různých modelů včetně skupenství srážek. Mapy numerických modelů a dalších informace o počasí najdete například na webu wetteronline.de.