Kateřina po ledě, Eva po blátě

Hodnocení článku

Když Kateřina po ledě, Eva po blátě, aneb dosti známá pranostika „Kateřina na ledě, Vánoce na blátě“. Tato se snaží předpovědět podle průběhu počasí na konci listopadu jeho vývoj za měsíc. A sází na to, že když bude zimní počasí již na konci listopadu, poté pravděpodobně můžeme čekat za měsíc naopak teplé počasí. Určitě tomu tak být může, ale rozhodně nemusí. Takových pranostik s předpovědí zimy podle chování počasí na podzim je mnoho. V tomto článku se zaměříme na to, jak to vypadá s počasím v dalších dnech právě kolem Kateřiny, která připadá na 25. listopad. Momentálně přichází ochlazení a očekávat můžeme jeho pokračování. Můžeme tedy čekat Kateřinu na ledě?

Sněžení od středních poloh, ke konci týdne i níže

Stále musíme počítat s ochlazováním, jak uvádí již výhled počasí na tento týden z neděle. Hranice sněžení se sníží a to do konce týdne podle stávajících předpovědí i do nejnižších nadmořských výšek. Tam musíme počítat minimálně se smíšenými srážkami, ale zejména v noci a ráno i čistě se sněžením. Sněhová pokrývka se v nejnižších polohách zatím nevytvoří. Noci lze čekat ale spíše mrazivé a na minimálně na kalužích se led utvoří. Při mokrém povrchu také vznikne náledí. Ve čtvrtek ještě příliv studeného vzduchu nebude tak intenzivní, ale od středních poloh můžeme hovořit o zimním charakteru počasí. Tam tedy vyjde Kateřina na ledu. Jinde tomu tak ještě nebude. Ale tím již naznačujeme, že do konce týdne ochlazení pokročí a teplota se opět sníží. Tím klesne hranice pro výskyt sněhových srážek, kterých by mělo být v závěru týdne nejvíce a to hlavně ve východní části republiky. Příliv studeného vzduchu na naše území totiž zesílí.

V minulých letech často na konci listopadu panovalo velmi teplé počasí. O Kateřině na ledu nemohla být řeč a to ani na horách. Přesto byly Vánoce následně také na blátě. Třeba tomu bude letos naopak a studené počasí panující nyní se objeví i na Vánoce, alespoň kromě nížin.

Numerické modely se stále i v dnešních výstupech shodují na tom, že teplota vystoupí od pátku pouze slabě nad nulu. V noci neklesne nijak moc pod bod mrazu a to z důvodu velké oblačnosti. Ta přinese, jak bylo již řečeno, srážky a na východ země i trvalé. Na horách se utvoří základ sněhové pokrývky letošní zimy.

Zimní charakter počasí

Při teplota vzduchu vystupující přes den jen slabě nad nulu hovoříme o zimním rázu počasí. Sněžení lze očekávat v pátek postupně od 400-500m a to zpočátku v Čechách. Tam pronikne studený vzduch nejprve intenzivněji. Na konci týdne se dostane již na celé území naplno a hranice sněžení se sníží i na 200-300m. Srážek by mělo být hodně a to platí i o počátku nového týdne. Takže to vypadá na první epizodu se sněhem i v nížinách. Nicméně zatím nepůjde o stabilní příliv studeného vzduchu a tedy ani sněžení v nížinách. Přísun studeného vzduchu zeslábne. Dále záleží na vývoji situace.

Kateřina na ledě, Eva na blátě. Minima teploty vzduchu na 25.11.2021.

Obr. 1 Očekávaná minima teploty vzduchu na 25.11.2021 podle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

Očekávaná maxima teploty vzduchu v dalších dnech:

St 24.11.: 2 až 6°C

Čt 25.11.: 1 až 5°C

Pá 26.11.: 0 až 4°C

So 27.11.: 1 až 5°C, na V kolem 1°C

Ne 28.11.: -1 až +4°C

Minima teploty klesnou při vyjasnění pod bod mrazu. Zpočátku období ovlivní pokles teploty nízká oblačnost a mlhy, které budou často mrznoucí. Postupně rychlejší vítr a také frontální oblačnost. Ale mráz v nočních a ranních hodinách očekávejme nyní velmi často.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1074 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality