Prognózy počasíTýdenní výhledy

Počasí na 28. týden 2023

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí na 28. týden 2023 a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně odchylek od dlouhodobého normálu na území ČR jako celku. Čekejme pokračující horké a suché počasí z konce minulého týdne. Teplota vzduchu dosáhne 35°C a půjde o velmi vysoké hodnoty. Místy se objeví přeháňky a bouřky na studených frontách, které vždy zmírní příliv horkého vzduchu. Týden čekáme ale celkově velmi teplý, po krátkém ochlazení se v závěru týdne vrátí tropické počasí a maxima teploty opět přesáhnou 33°C a ojediněle i 35°C. V noci se očekává teplota jen slabě pod 20°C v horkých obdobích, jinak kolem 15°C.

Faktory ovlivňující denní amplitudu teploty. Počasí na 28. týden 2023. Jasná letní obloha.

Týden: 10. až 16.7.2023

Předpověď

První srážky v podobě lokálních přeháněk a bouřek po delší době přinese studená fronta hned první den týdne. Po velmi slabém zmírnění horkého počasí můžeme v polovině týdne čekat další teplotní vrchol a opět následný přechod studené fronty. Tato přinese o něco větší ochlazení, avšak velmi krátké. Opět se poté obnoví vliv vysokého tlaku vzduchu s přílivem velmi teplého až horkého vzduchu. Tento příliv vyvrcholí před přechodem další studené fronty během víkendu. Počasí čekáme nebezpečné zejména co se týče teploty vzduchu, která často dosáhne velmi vysokých hodnot. Dále déletrvající suché počasí zvyšuje míru rizika vzniku požárů a to i závažných. Tato vyšší míra rizika vzniku požárů ve volné krajině přetrvá i v tomto týdnu. Místy a krátce zmírní riziko požárů srážky v přeháňkách a bouřkách.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 21 až 16°C, po ochlazení 18 až 13°C.
  • Nejvyšší teplota: 30 až 35°C, po polovině týdne krátce kolem 28°C.
  • Průměrná teplota: 21 až 24°C, odchylka období: mírně nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 5 až 20mm, velmi lokálně 40mm, odchylka období: podprůměrné.

Synoptická situace

Přes naše území přejde slabá studená fronta spojená s brázdou nízkého tlaku vzduchu. Za ní dojde k zeslabení přílivu velmi teplého vzduchu. Následně se tento obnoví. Situace se zopakuje za středeční studenou frontou. V závěru týdne čekáme opět obnovu přílivu velmi teplého vzduchu před přechodem další studené fronty s vlivem na naše počasí.

Závěr: Počasí na 28. týden 2023

TIP: Sledujte u nás modelovou Předpověď teploty nebo Výhled teploty na více dní dopředu. Mapy numerických modelů najdete na weatheronline.cz.

Vzhledem k horkému počasí musíme čekat zhoršující se hydrologickou situaci ve všech ohledech a přetrvávající riziko vzniku požárů. A to i přes místní přeháňky nebo bouřky. Tyto situaci nijak zásadněji neovlivní. Počasí čekejme ve většině dnů týdne i extrémní zejména vlivem vysoké teploty a vysokého UV indexu, tj. ostrého slunečního svitu. Platí veškerá doporučení při výskytu tohoto počasí pro zmírnění jeho negativních dopadů.