Předpověď teplotyPrognózy počasí

Kdy čekat letní počasí?

Hodnocení článku

Léto klimatologicky začíná již příští pondělí, tedy 1. června. V posledních dnech máme v ČR spíše teplotně podprůměrné počasí a mnohdy připomíná teplota spíše první jarní dny. Noční minima klesají stále i významně pod 10°C a maxima se udržují do 20°C, v častých přílivech studeného vzduchu za frontami i do 15°C jako je tomu dnes v Čechách. Otázka nyní tedy zní kdy čekat letní počasí a zda se tedy současný ráz počasí se začátkem června již změní. Podíváme se na to na základě aktuálních prognóz.

Do konce května bude chladno, vyloučit stále nelze ani mrazíky

V dalších dnech bude na naše území pronikat studený vzduch od severozápadu až severu. Toto proudění započalo právě dnes po přechodu studené fronty. Další srážková činnost bude příčinou velmi chladné neděle, kdy teplota při velké oblačnosti a četnějších srážkách též nevystoupí nad 15°C. Počasí bude tedy současně i více oblačné a vlhké. V noci při protrhané oblačnosti může teplota klesat i pod 5°C, to bude záležitost zítřka (minima 8 až 4°C) a zejména soboty (minima 6 až 2°C a místy přízemní mrazíky). Příčinou bude vliv výběžku tlakové výše, jejíž střed se bude přesouvat ze západní do severní Evropy a dále bude anticyklona ustupovat.

Obr. 1 Předpovědní synoptická situace na neděli 31.5.2020, zdroj: chmi.cz

Noc na neděli bude už teplejší, neboť se od severovýchodu až východu nad naše území nasune mohutnější frontální oblačnost. Ta bude patřit okluzní frontě spojené s tlakovou níží, postupující od východu směrem na západ. V neděli se bude středy cyklony nacházet někde nad Ukrajinou (obr. 1).

Léto během příštího týdne, ale spíše krátce

Na počátku nového týdne můžeme očekávat návrat teplejšího počasí. Pronikat k nám začne opět teplejší vzduch a maxima teploty budou mírně nad 20°C. Do středy bude teplota vystupovat na 18 až 24°C nejčastěji, bude se tedy blížit letním 25°C. Po polovině týdne to vypadá, že bude příliv teplého vzduchu zesilovat a letní hodnotu teplota překročí. Maxima lze čekat mezi 22 až 27°C. Stabilní počasí to ovšem nebude, uplatňovat se bude typické středoevropské střídání počasí s převažující západní složkou proudění. Tato nám mimochodem dodává potřebnou vlhkost. Během druhé poloviny týdne tedy přejde od západu opět studená fronta a teplé počasí ukončí. Kdy přejde a jak moc studený vzduch k nám zatím pronikne je samozřejmě ještě otevřené.

Po studeném počasí je teplota vody v nádržích ale stále spíše nižší, nejčastěji se pohybuje kolem 15°C. Koupání tak zatím bude spíše pro otužilejší. O něco teplejší je voda v nádržích na jižní Moravě, tam se v některých pohybuje od 15.5°C do 17.5°C.

Více informací o očekávaném průběhu počasí v rámci dalšího týdne nabízí náš výhled na týden. Jak se bude počasí vyvíjet můžete též sledovat přímo na mapách numerických modelů. Nabízíme se na delší dobu dopředu na stránce Střednědobé předpovědi.