Kdy se vrátí léto a na jak dlouho?

Hodnocení článku

Kdy se vrátí léto a hlavně na jak dlouho. To asi zajímá nyní v období hlavního léta a dovolených mnoho z vás. Příznivé zprávy pro tyto ovšem nemáme. Léto se vrátí a to brzy, ale pouze velmi krátce. Jak už uváděla stručná vyhlídka počasí v neděli, tak tento týden bude ve znamení chladnějšího počasí. Hlavní srážky týdne spadnou nyní v oblasti frontálního systému a poté na významné studené frontě na přelomu pracovní části týdne a víkendu. Poté se bude počasí opět vylepšovat. Z toho vyplývá, že dojde na víkend k citelnějšímu ochlazení.

Současná velká oblačnost se srážkami náleží teplé frontě propojené se systémem sahajícím daleko nad Atlantik. Systém bude spojen se vznikající tlakovou níží, která bude mít v pátek střed nad Německem. Zcela ztratí tento systém vliv na počasí u nás až ve čtvrtek večer až v noci na pátek. Vylepšení počasí bude následovat v přechodném vlivu výběžku tlakové výše nad Británií.

V pátek až tropická teplota, o víkendu po létu ani památky

Krátce dojde na naše území k přílivu teplého vzduchu. Po přechodu frontálního systému se přechodně protrhá ve čtvrtek během dne oblačnost. Počasí se vylepší ale pouze krátce, neboť v noci na sobotu přejde přes ČR významnější zvlněná studená fronta (obr. 1). Za ní k nám bude pronikat studený vzduch od severozápadu a tento typ cirkulace vydrží na našem území několik dní. Současně bude v postupující tlakové výši od západu poměrně ubývat oblačnosti. Budou tak opět dány podmínky pro radiační ochlazování a studené noci. Počasí bude mít podobný průběh jako před rokem.

Obr. 1 Předpověď synoptické situace na sobotu 11. července 2020 14 SELČ a poloha zvlněné studené fronty, zdroj: chmi.cz

Průběh počasí v oblasti studené fronty

Zaměřme se na očekávané projevy počasí při přechodu významnější studené fronty během pátečního večera a noci na sobotu. Tato studená fronta rychle ukončí příliv teplého vzduchu na naše území. Ve vrcholícím přílivu teplého vzduchu se budou nejprve před frontou a zpočátku na frontě tvořit místy bouřky, které mohou být i silné. Tyto budou na frontě významnější na SV/V země, od severozápadu bude se bude už ochlazovat. Následovat bude déšť, celkově spadne více srážek opět ve východní části naší republiky. Při přechodu fronty vznikne v noci na sobotu větší teplotní rozdíl. Ale v sobotu už se ochladí na celém území. Teplota bude dosahovat od soboty v maximech opět hodnot do 20-21°C. V noci bude klesat četně pod 10°C, ojediněle k 5°C. Noci budou tedy velmi studené. Do určité míry lze hovořit o předčasném typickém ochlazení se studenými rány, vztahujícím se k 26. červenci.

Srážky budou v oblasti bouřek místy i prudší a přinesou vyšší úhrny. Zejména v pátku jihozápad Čech, Vysočina až severovýchod území ČR to může být 20-30mm za den. Významné srážky lze čekat v bouřkách následně při dešti v pátek večer a v noci na sobotu, na SV/V území i zpočátku soboty.

Obr. 2 Očekávaná suma srážek za 24 hodin do soboty 11.7.2020 8 SELČ dle modelu Aladin, zdroj: chmi.cz

Další návrat léta od úterý

Od úterý příštího týdne se bude opět mírně oteplovat a maxima teploty budou překračovat 20°C, postupně budou kolem letních 25°C. Takže zde lze hovořit o druhém návratu léta, resp. letního počasí charakterizovaného teplotou vzduchu alespoň na 25°C. Následuje otázka na jak dlouho se léto poté vrátí? A odpověď bude podle současných modelových prognóz podobná, jen krátce. Opět to vypadá na opakování synoptické situace. Do čtvrtka a možná do pátku příliv teplého vzduchu a poté přechod studené fronty s ochlazením. Tuto vyhlídku je nutné brát už spíše orientačně, zejména z hlediska přesných období s oteplením a ochlazením. Stejně tak jak dlouho potrvá ochlazení. Zatím ho modely předpokládají nejistě a krátce, nakonec k němu nemusí vůbec dojít.

Současná předpověď nepředpokládá dlouhodobější výkyvy teploty. Tato by se měla od poloviny měsíce pohybovat kolem dlouhodobého normálu.

Obr. 3 Ensemble modelu GFS na 16 dní v podobě očekávaného trendu teploty vzduchu a úhrnu srážek od dlouhodobého normálu let 1981 až 2010 pro Prahu, zdroj: wetterzentrale.de

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1072 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality