Předpověď teplotyPrognózy počasí

Kdy se vrátí léto a na jak dlouho?

Hodnocení článku

Kdy se vrátí léto a hlavně na jak dlouho. To asi zajímá nyní v období hlavního léta a dovolených mnoho z vás. Příznivé zprávy pro tyto ovšem nemáme. Léto se vrátí a to brzy, ale pouze velmi krátce. Jak už uváděla stručná vyhlídka počasí v neděli, tak tento týden bude ve znamení chladnějšího počasí. Hlavní srážky týdne spadnou nyní v oblasti frontálního systému a poté na významné studené frontě na přelomu pracovní části týdne a víkendu. Poté se bude počasí opět vylepšovat. Z toho vyplývá, že dojde na víkend k citelnějšímu ochlazení.

Současná velká oblačnost se srážkami náleží teplé frontě propojené se systémem sahajícím daleko nad Atlantik. Systém bude spojen se vznikající tlakovou níží, která bude mít v pátek střed nad Německem. Zcela ztratí tento systém vliv na počasí u nás až ve čtvrtek večer až v noci na pátek. Vylepšení počasí bude následovat v přechodném vlivu výběžku tlakové výše nad Británií.

Kdy se vrátí léto? V pátek až tropická teplota, o víkendu po létu ani památky

Krátce dojde na naše území k přílivu teplého vzduchu. Po přechodu frontálního systému se přechodně protrhá ve čtvrtek během dne oblačnost. Počasí se vylepší ale pouze krátce, neboť v noci na sobotu přejde přes ČR významnější zvlněná studená fronta (obr. 1). Za ní k nám bude pronikat studený vzduch od severozápadu a tento typ cirkulace vydrží na našem území několik dní. Současně bude v postupující tlakové výši od západu poměrně ubývat oblačnosti. Budou tak opět dány podmínky pro radiační ochlazování a studené noci. Počasí bude mít podobný průběh jako před rokem.

Kdy se vrátí léto? Synoptická situace na 11.7.2020.

Obr. 1 Předpověď synoptické situace na sobotu 11. července 2020 14 SELČ a poloha zvlněné studené fronty, zdroj: chmi.cz

Průběh počasí v oblasti studené fronty

Zaměřme se na očekávané projevy počasí při přechodu významnější studené fronty během pátečního večera a noci na sobotu. Tato studená fronta rychle ukončí příliv teplého vzduchu na naše území. Ve vrcholícím přílivu teplého vzduchu se budou nejprve před frontou a zpočátku na frontě tvořit místy bouřky, které mohou být i silné. Tyto budou na frontě významnější na SV/V země, od severozápadu bude se bude už ochlazovat. Následovat bude déšť, celkově spadne více srážek opět ve východní části naší republiky. Při přechodu fronty vznikne v noci na sobotu větší teplotní rozdíl. Ale v sobotu už se ochladí na celém území. Teplota bude dosahovat od soboty v maximech opět hodnot do 20-21°C. V noci bude klesat četně pod 10°C, ojediněle k 5°C. Noci budou tedy velmi studené. Do určité míry lze hovořit o předčasném typickém ochlazení se studenými rány, vztahujícím se k 26. červenci.

Srážky budou v oblasti bouřek místy i prudší a přinesou vyšší úhrny. Zejména v pátku jihozápad Čech, Vysočina až severovýchod území ČR to může být 20-30mm za den. Významné srážky lze čekat v bouřkách následně při dešti v pátek večer a v noci na sobotu, na SV/V území i zpočátku soboty.

Akumulace srážek za den do 11.7.2020.

Obr. 2 Očekávaná suma srážek za 24 hodin do soboty 11.7.2020 8 SELČ dle modelu Aladin, zdroj: chmi.cz

Další návrat léta od úterý

Od úterý příštího týdne se bude opět mírně oteplovat a maxima teploty budou překračovat 20°C, postupně budou kolem letních 25°C. Takže zde lze hovořit o druhém návratu léta, resp. letního počasí charakterizovaného teplotou vzduchu alespoň na 25°C. Následuje otázka na jak dlouho se léto poté vrátí? A odpověď bude podle současných modelových prognóz podobná, jen krátce. Opět to vypadá na opakování synoptické situace. Do čtvrtka a možná do pátku příliv teplého vzduchu a poté přechod studené fronty s ochlazením. Tuto vyhlídku je nutné brát už spíše orientačně, zejména z hlediska přesných období s oteplením a ochlazením. Stejně tak jak dlouho potrvá ochlazení. Zatím ho modely předpokládají nejistě a krátce, nakonec k němu nemusí vůbec dojít.

Současná předpověď nepředpokládá dlouhodobější výkyvy teploty. Tato by se měla od poloviny měsíce pohybovat kolem dlouhodobého normálu.

Ensemble modelu GFS z 8.7.2020.

Obr. 3 Ensemble modelu GFS na 16 dní v podobě očekávaného trendu teploty vzduchu a úhrnu srážek od dlouhodobého normálu let 1981 až 2010 pro Prahu, zdroj: wetterzentrale.de