Předpověď teplotyPrognózy počasí

Mrazivé počasí potrvá déle

Hodnocení článku

Mrazivé počasí, které se očekává od zítřka ve všech polohách, potrvá déle. Vyplývá to ze současných meteorologických a klimatických výhledů. Klimatické charakteristiky naznačují už déle, že během ledna vzniknou ideální podmínky pro průnik mrazivého vzduchu ze severu do nižších zeměpisných šířek. Dochází k oslabení polárního víru a jeho tendenci udržet studený vzduch ve vysokých šířkách u pólu. Klimatické ukazatele nyní tedy značí vhodné podmínky pro jeho průnik i do centrální Evropy. K tomu dojde už v noci na zítřek a zítra se maximální teplota v ČR udrží většinou pod bodem mrazu. Noční mráz očekávejme i silný včetně ne horských poloh. Základem bude mohutná tlaková výše formující se nad severní Evropou, která ovlivní během nového týdne i středoevropské počasí. Přinese typické podmínky přísunu mrazivého a suchého vzduchu od severu až severovýchodu. Zablokuje však západní přenos vzduchových hmot.

Mrazivé počasí potrvá déle s malou přestávkou

Zesílí, poté zeslábne a následně zřejmě opět zesílí. Stále je řeč o mrazivém vzduchu pronikajícím od severu až severovýchodu do centrální Evropy příští týden. Intenzita tohoto přílivu bude kolísat. Během druhé poloviny příštího týdne začne příliv mrazivého vzduchu k nám slábnout. Dojde k mírnému oteplení, stále však v mezích normálních hodnot teploty pro tuto dobu. Na počátku týdne budeme pod dlouhodobým normálem, místy i výrazněji. Poté by ovšem mělo opět docházet k ochlazování a zesílení tohoto přílivu mrazového vzduchu. Nejistota modelových prognóz zde však stoupá a zatím je další vývoj nejistý. Nicméně stále existuje pravděpodobnost, že polární vír zůstane zeslaben a mrazivý vzduch bude snáze pronikat do nižších šířek. Hodnoty NAO indexu nyní klesají do záporných čísel a to podobně jako na přelomu listopadu a prosince. Poté došlo opět k vzestupu indexu, nyní toto prognóza také naznačuje, jen pozvolněji a studené období tak vykresluje delší.

Záporný zůstane index arktické oscilace, což ukazuje vyšší pravděpodobnost arktického proudění. Očekává se kolem hodnot -1.5 až -2. Nejvyšší byl index před Vánocemi a to až na hodnotě +3. Existuje tak pravděpodobnost, že mrazivé počasí potrvá déle a čeká nás spíše týdny než dny. Nemusí jít trvale o počasí s mrazem, ale půjde o studené počasí tzv. zimního charakteru minimálně tedy s nočním mrazem. Ten se očekává nyní a poté pravděpodobně opět za týden i silný.

Mrazivé počasí potrvá déle. Minima teplota na 9.1.2024.

Obr. 1 Mrazivé počasí. Nejsilnější mráz se očekává v úterý a ve středu za podpory vyjasnění, minima teploty na 9.1.2024, zdroj: wetterzentrale.de

Očekávaná minima teploty vzduchu příští týden:

Po 8.1.: -5 až -9°C, při jasnu a na sněhu -13°C

Út 9.1.: -8 až -13°C, na sněhu -16°C

St 10.1.: -8 až -13°C, ojediněle -17°C a při mlze do -8°C

Čt 11.1.: -4 až -9°C, ojediněle -13°C

Pá 12.1.: -1 až -5°C

Podle současných předpokladů zeslábne mráz před dalším víkendem. Teplota vzduchu by se však neměla zvýšit nijak významně, v noci by mělo i nadále mrznout. Samozřejmě záleží hodně na oblačnosti, které by mělo ke konci týdne právě přibývat. Očekává se změna v podobě příchodu frontální vlny. Po několikadenní pauze se objeví první srážky. Jako takové ale mrazivé počasí potrvá déle, poté by mělo dojít opět ke snížení teploty a mráz patrně zesílí. To je však až záležitostí dalšího týdne.