PočasíPrognózy počasíTýdenní výhledy

Po Novém Roce zimní ráz počasí i v nížinách

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Po Novém Roce zimní ráz počasí i v nížinách.

Týden 31.12.2018 až 6.1.2019

Obecně

První dva týdne, které jsou přelomovými mezi jednotlivými roky, budou teplejší. Počasí bude ale vlhké a větrné. Po svátečním Novém Roce se významněji ochladí a poté nás čeká ve všech polohách zimní charakter počasí, včetně slabé sněhové pokrývky i v nížinách. Na jak dlouho budou teploty kolem dlouhodobého normálu či slabě pod ním je zatím ale otázkou.

Předpověď

Teplé, ale oblačné počasí s častými srážkami různého druhu nás čeká v prvních dvou dnech týdne. S tímto rázem počasí je také spojen rychlejší vítr, který bude mít nárazy a to zejména v úterý a v noci na středu při vpádu studeného vzduchu od severu. Nárazy větru dosáhnou 15-20m/s, ojediněle 25m/s a na horách kolem 30m/s. Od poloviny týdne bude častěji mrznout. Setkáme se tak v nižších polohách, kde budou počátku mrazivého období a na konci týdne teploty přes den slabě nad bodem mrazu, s častým výskytem náledí nebo i zmrazků při částečně roztátém sněhu. Slabá sněhová pokrývka se může utvořit během noci na středu, v nejnižších polohách spíše až o následující noci. Na horách budou srážky o poznání vydatnější a objeví se tam i trvalé sněžení s akumulací sněhu, což zlepší podmínky pro lyžování. V závěru týdne to vypadá na slabé oteplení, pravděpodobně bude ale krátkodobé. Současné výpočty numerických modelů se shodují na tom, že významné oteplení zatím nenastane.

TEPLOTA VZDUCHU

Nejnižší teploty +4 až -2°C, od čtvrtka +1 až -6°C při vyjasnění či na sněhu přechodně -3 až -10°C, ojediněle hlavně na západě -12°C.

Nejvyšší teploty 1 až 6°C a přechodně 8°C, od středy -5 až +1°C a na konci týdne krátce až +3°C.

Průměrné teploty +2 až -3°C.

ATMOSFÉRICKÉ SRÁŽKY

Celkové srážky 16 až 35mm/cm, na horách místy 35 až 70cm.

Shrnutí

Počasí se po delší době převahy západního proudění vrátí k běžnějšímu studenému rázu, typickému pro nejstudenější měsíc v roce u nás, leden. Počátek období jeho průměr ale mírně zvýší. Srážek by mělo být zejména lokálně (vyšší a horské polohy) i více než je na začátku ledna běžné.

Období bude teplotně průměrné až slabě nadprůměrné, srážkově průměrné až slabě nadprůměrné.

Synoptická situace

Během noci na úterý ovlivní počasí u nás další frontální systém. Jeho teplá fronta přejde naše území a toto se ocitne v teplém sektoru cyklony nad severní Evropou. Během úterý zesílí severozápadní až postupně severní proudění, v němž přejde následně studená fronta systému. Za tou k nám ze severních směrů pronikne studený až mrazivý vzduch. V dalších dnech bude svým okrajem ovlivňovat počasí ve střední Evropě mohutná tlaková výše nad západní Evropou. V závěru týdne ovlivní počasí u nás další frontální systém.

Modelové mapy jsou prezentovány například na webu tropicaltidbits.com. Více informace o průběhu počasí den po dni nabízíme v grafickém přehledu na stránce Výhled na týden.