Po Novém Roce zimní ráz počasí i v nížinách

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne.

Týden 31.12.2018 až 6.1.2019

Obecně

První dva týdne, které jsou přelomovými mezi jednotlivými roky, budou teplejší. Počasí bude ale vlhké a větrné. Po svátečním Novém Roce se významněji ochladí a poté nás čeká ve všech polohách zimní charakter počasí, včetně slabé sněhové pokrývky i v nížinách. Na jak dlouho budou teploty kolem dlouhodobého normálu či slabě pod ním je zatím ale otázkou.

Předpověď

Teplé, ale oblačné počasí s častými srážkami různého druhu nás čeká v prvních dvou dnech týdne. S tímto rázem počasí je také spojen rychlejší vítr, který bude mít nárazy a to zejména v úterý a v noci na středu při vpádu studeného vzduchu od severu. Nárazy větru dosáhnou 15-20m/s, ojediněle 25m/s a na horách kolem 30m/s. Od poloviny týdne bude častěji mrznout. Setkáme se tak v nižších polohách, kde budou počátku mrazivého období a na konci týdne teploty přes den slabě nad bodem mrazu, s častým výskytem náledí nebo i zmrazků při částečně roztátém sněhu. Slabá sněhová pokrývka se může utvořit během noci na středu, v nejnižších polohách spíše až o následující noci. Na horách budou srážky o poznání vydatnější a objeví se tam i trvalé sněžení s akumulací sněhu, což zlepší podmínky pro lyžování. V závěru týdne to vypadá na slabé oteplení, pravděpodobně bude ale krátkodobé. Současné výpočty numerických modelů se shodují na tom, že významné oteplení zatím nenastane.

TEPLOTA VZDUCHU

Nejnižší teploty +4 až -2°C, od čtvrtka +1 až -6°C při vyjasnění či na sněhu přechodně -3 až -10°C, ojediněle hlavně na západě -12°C.

Nejvyšší teploty 1 až 6°C a přechodně 8°C, od středy -5 až +1°C a na konci týdne krátce až +3°C.

Průměrné teploty +2 až -3°C.

ATMOSFÉRICKÉ SRÁŽKY

Celkové srážky 16 až 35mm/cm, na horách místy 35 až 70cm.

Shrnutí

Počasí se po delší době převahy západního proudění vrátí k běžnějšímu studenému rázu, typickému pro nejstudenější měsíc v roce u nás, leden. Počátek období jeho průměr ale mírně zvýší. Srážek by mělo být zejména lokálně (vyšší a horské polohy) i více než je na začátku ledna běžné.

Období bude teplotně průměrné až slabě nadprůměrné, srážkově průměrné až slabě nadprůměrné.

Synoptická situace

Během noci na úterý ovlivní počasí u nás další frontální systém. Jeho teplá fronta přejde naše území a toto se ocitne v teplém sektoru cyklony nad severní Evropou. Během úterý zesílí severozápadní až postupně severní proudění, v němž přejde následně studená fronta systému. Za tou k nám ze severních směrů pronikne studený až mrazivý vzduch. V dalších dnech bude svým okrajem ovlivňovat počasí ve střední Evropě mohutná tlaková výše nad západní Evropou. V závěru týdne ovlivní počasí u nás další frontální systém.

Poslední články

Meteo Aktuality

Od malička mě fascinuje voda, hydrologie, která je všude okolo a tedy i v atmosféře, kde za spolupůsobení dalších dějů přináší fascinující procesy a jevy. Mnohdy jde o extrémní a o to zajímavější jevy. Ne méně se zabývám klimatologií, která hodnotí dlouhodobý stav počasí - klima. Vazby a vzájemné ovlivňování těchto oborů studuji dnes a denně a rád přináším seriózní informace z oblasti těchto věd. Proto jsem v roce 2011 na internetu založil projekt Meteo Aktuality a nyní jsem majitel a hlavní správce tohoto webu. Ať se vám zde líbí a najdete tu to, co potřebujete a třeba klidně i něco navíc.