Po Novém Roce zimní ráz počasí i v nížinách

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Po Novém Roce zimní ráz počasí i v nížinách.

Týden 31.12.2018 až 6.1.2019

Obecně

První dva týdne, které jsou přelomovými mezi jednotlivými roky, budou teplejší. Počasí bude ale vlhké a větrné. Po svátečním Novém Roce se významněji ochladí a poté nás čeká ve všech polohách zimní charakter počasí, včetně slabé sněhové pokrývky i v nížinách. Na jak dlouho budou teploty kolem dlouhodobého normálu či slabě pod ním je zatím ale otázkou.

Předpověď

Teplé, ale oblačné počasí s častými srážkami různého druhu nás čeká v prvních dvou dnech týdne. S tímto rázem počasí je také spojen rychlejší vítr, který bude mít nárazy a to zejména v úterý a v noci na středu při vpádu studeného vzduchu od severu. Nárazy větru dosáhnou 15-20m/s, ojediněle 25m/s a na horách kolem 30m/s. Od poloviny týdne bude častěji mrznout. Setkáme se tak v nižších polohách, kde budou počátku mrazivého období a na konci týdne teploty přes den slabě nad bodem mrazu, s častým výskytem náledí nebo i zmrazků při částečně roztátém sněhu. Slabá sněhová pokrývka se může utvořit během noci na středu, v nejnižších polohách spíše až o následující noci. Na horách budou srážky o poznání vydatnější a objeví se tam i trvalé sněžení s akumulací sněhu, což zlepší podmínky pro lyžování. V závěru týdne to vypadá na slabé oteplení, pravděpodobně bude ale krátkodobé. Současné výpočty numerických modelů se shodují na tom, že významné oteplení zatím nenastane.

TEPLOTA VZDUCHU

Nejnižší teploty +4 až -2°C, od čtvrtka +1 až -6°C při vyjasnění či na sněhu přechodně -3 až -10°C, ojediněle hlavně na západě -12°C.

Nejvyšší teploty 1 až 6°C a přechodně 8°C, od středy -5 až +1°C a na konci týdne krátce až +3°C.

Průměrné teploty +2 až -3°C.

ATMOSFÉRICKÉ SRÁŽKY

Celkové srážky 16 až 35mm/cm, na horách místy 35 až 70cm.

Shrnutí

Počasí se po delší době převahy západního proudění vrátí k běžnějšímu studenému rázu, typickému pro nejstudenější měsíc v roce u nás, leden. Počátek období jeho průměr ale mírně zvýší. Srážek by mělo být zejména lokálně (vyšší a horské polohy) i více než je na začátku ledna běžné.

Období bude teplotně průměrné až slabě nadprůměrné, srážkově průměrné až slabě nadprůměrné.

Synoptická situace

Během noci na úterý ovlivní počasí u nás další frontální systém. Jeho teplá fronta přejde naše území a toto se ocitne v teplém sektoru cyklony nad severní Evropou. Během úterý zesílí severozápadní až postupně severní proudění, v němž přejde následně studená fronta systému. Za tou k nám ze severních směrů pronikne studený až mrazivý vzduch. V dalších dnech bude svým okrajem ovlivňovat počasí ve střední Evropě mohutná tlaková výše nad západní Evropou. V závěru týdne ovlivní počasí u nás další frontální systém.

Modelové mapy jsou prezentovány například na webu tropicaltidbits.com. Více informace o průběhu počasí den po dni nabízíme v grafickém přehledu na stránce Výhled na týden.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality