Přes dvacet stupňů bude výjimečně

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Stále je nutné počítat s tím, že přes dvacet stupňů bude výjimečně. Počasí bude dále chladnější, zejména kolem poloviny týdne bude jen kolem 15°C. V noci bude teplota klesat pod 10°C a místy i pod 5°C. S tím, že vyloučit přízemní mrazíky stále nebude možné. Naopak se při zmenšení oblačnosti místy objeví. Též budou místy vznikat brzké ranní mlhy.

Týden 24. až 30.5.2021

Předpověď

Přes dvacet stupňů bude výjimečně, teplotně podprůměrné počasí bude pokračovat i v posledních květnových dnech. Dvacet stupňů bude v maximech dosaženo či slabě přesaženo hlavně první den týdne, poté nás čeká návrat studeného západního proudění. Ke konci týdne se teplota této hodnotě opět přiblíží či jí místy dosáhne. Noční teplota bude klesat pod deset stupňů, místy při vhodných podmínkách i pod pět. A vyloučit přízemní mrazíky nebude tedy možné ani v závěru měsíce května. Zejména při vyjasnění bude teplota klesat pod 5°C i v nížinách a při zemi bude mrznout.

Srážek bude spíše méně než by mělo na konci května u nás být. Lokálně budou úhrny z hlediska ČR nerovnoměrné a více srážek spadne pravděpodobně v jižní a východní části území. Tedy v týchž oblastech jako tomu bylo v týdnu minulém.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 9 až 4°C, ojediněle 2°C.
  • Nejvyšší teplota: 15 až 21°C (zpočátku a na konci týdne), během týdne 12 až 17°C
  • Průměrná teplota: 8 až 11°C, shrnutí období: mírně podprůměrné
  • Celkové srážky: 820mm a na horách 35mm, shrnutí období: podprůměrné

Synoptická situace a závěr

Velmi krátký příliv teplého vzduchu ukončí přechod studené fronty v noci na úterý. Za frontou bude na území ČR pronikat studenější a vlhčí vzduch v poměrně čerstvém západním proudění. Další frontální vlny budou následovat během druhé poloviny týdne. O víkendu začne do ČR pronikat o něco teplejší vzduch.

Z hlediska hydrologické situace a stavu vegetace bude období vyrovnané. Díky nižší teplotě nebude docházet k tak velkému výparu. Místy budou srážky dostačující, místy mírně deficitní. Již v minulém týdnu byl vlivem převahy přeháňkové či bouřkové činnosti přísun vláhy v ČR rozdílný.

Informace o počasí na každý den dopředu nabízíme na stránce Předpověď na den. Mapy základních numerických modelů s různým zobrazením je možné sledovat například na stránce wetter3.de.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality