Kdy skončí teplejší počasí?

Hodnocení článku

Teplotně je počasí momentálně častěji nadprůměrné vůči dlouhodobému normálu pro současné období. Teplejší počasí je možné očekávat i na konci tohoto týdne. Celkově se počasí v ČR tento týden rychleji střídá a chladnější období střídají teplejší. Teplejším obdobím bylo možné nazvat uplynulý víkend a případně ještě včerejší den. Dalším teplejším období bude právě tento víkend a opět ještě počátek nového týdne. Půjde již o první listopadové dny. Kdy skončí teplejší počasí?

Teplejší počasí se bude stále střídat s chladnějším, zásadně se zatím ale neochladí

Obr. 1 Očekávaná maxima teploty vzduchu na 2.11.2020 dle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

Velké ochlazení nás zatím v nejbližších dnech nečeká. Vzpomenout si můžeme například na rok 2012, kdy došlo na konci října k výskytu velmi významného ochlazení. Tehdy sněžilo i v nížinách a přes noc se i v těchto polohách dokonce utvořila sněhová pokrývka. O tom více v samotném článku. Letos se zatím žádné zásadnější ochlazení konat nebude. Poslední říjnové dny a první listopadové budou navíc spíše teplejší. Do pátku lze čekat maxima slabě nad 10°C, bude také často velká oblačnost. V noci bude chladno a v případě krátkého vyjasnění bude při zemi i mrznout. to bude záležitost středy. Jinak bude oblačnost většinou velká.

O víkendu bude podle současných prognóz zejména v Čechách v maximech i přes 15°C, totéž lze říci o příštím pondělí. Na tento den připadá letos Památka zesnulých. Počasí by mělo být ještě teplejší, ochlazení se dostaví následně. Velmi teplo bude na jihozápadě a to hlavně ve Francii a na západě Německa (obr. 1). Během týdne se bude ale ochlazovat. Maxima budou vystupovat opět slabě nad 10°C až postupně do 10°C. Významnější ochlazení zatím ale nenastane. Teplotně bude tedy počasí spíše nadnormální až normální.

Střídání počasí u nás je typické

Opakovaně zmiňujeme, že nejen na jaře je typická pro naše podmínky klimatu proměnlivost počasí. Střídání počasí probíhá totiž neustále. V některých obdobích je variabilita počasí větší, v jiných menší. Nejmenší je obecně v letním období, tam bývá počasí stálé i delší dobu. Naopak největší je v období jarním a též v podzimním. V těchto obdobích často převažuje západní proudění a na našem území dochází ke střetu dvou různých cirkulací s různými vzdušnými masami. Prosazuje se chladné a vlhčí západní proudění s přechody atmosférických front. Ty působí změny počasí a teploty, neboť vracejí chladnější západní cirkulaci. Případně působí krátký příliv teplého vzduchu v teplém sektoru cyklon. Mimo fronty se cirkulace stáčí na teplejší složky, většinou východní až jižní.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1072 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality