Předpověď teplotyPrognózy počasí

Kdy skončí teplejší počasí?

Hodnocení článku

Teplotně je počasí momentálně častěji nadprůměrné vůči dlouhodobému normálu pro současné období. Teplejší počasí je možné očekávat i na konci tohoto týdne. Celkově se počasí v ČR tento týden rychleji střídá a chladnější období střídají teplejší. Teplejším obdobím bylo možné nazvat uplynulý víkend a případně ještě včerejší den. Dalším teplejším období bude právě tento víkend a opět ještě počátek nového týdne. Půjde již o první listopadové dny. Kdy skončí teplejší počasí?

Teplejší počasí se bude stále střídat s chladnějším, zásadně se zatím ale neochladí

Kdy skončí teplejší počasí? Maxima teploty na 27.10.2020.

Obr. 1 Očekávaná maxima teploty vzduchu na 2.11.2020 dle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

Velké ochlazení nás zatím v nejbližších dnech nečeká. Vzpomenout si můžeme například na rok 2012, kdy došlo na konci října k výskytu velmi významného ochlazení. Tehdy sněžilo i v nížinách a přes noc se i v těchto polohách dokonce utvořila sněhová pokrývka. O tom více v samotném článku. Letos se zatím žádné zásadnější ochlazení konat nebude. Poslední říjnové dny a první listopadové budou navíc spíše teplejší. Do pátku lze čekat maxima slabě nad 10°C, bude také často velká oblačnost. V noci bude chladno a v případě krátkého vyjasnění bude při zemi i mrznout. to bude záležitost středy. Jinak bude oblačnost většinou velká.

O víkendu bude podle současných prognóz zejména v Čechách v maximech i přes 15°C, totéž lze říci o příštím pondělí. Na tento den připadá letos Památka zesnulých. Počasí by mělo být ještě teplejší, ochlazení se dostaví následně. Velmi teplo bude na jihozápadě a to hlavně ve Francii a na západě Německa (obr. 1). Během týdne se bude ale ochlazovat. Maxima budou vystupovat opět slabě nad 10°C až postupně do 10°C. Významnější ochlazení zatím ale nenastane. Teplotně bude tedy počasí spíše nadnormální až normální.

Střídání počasí u nás je typické

Opakovaně zmiňujeme, že nejen na jaře je typická pro naše podmínky klimatu proměnlivost počasí. Střídání počasí probíhá totiž neustále. V některých obdobích je variabilita počasí větší, v jiných menší. Nejmenší je obecně v letním období, tam bývá počasí stálé i delší dobu. Naopak největší je v období jarním a též v podzimním. V těchto obdobích často převažuje západní proudění a na našem území dochází ke střetu dvou různých cirkulací s různými vzdušnými masami. Prosazuje se chladné a vlhčí západní proudění s přechody atmosférických front. Ty působí změny počasí a teploty, neboť vracejí chladnější západní cirkulaci. Případně působí krátký příliv teplého vzduchu v teplém sektoru cyklon. Mimo fronty se cirkulace stáčí na teplejší složky, většinou východní až jižní.