Předpověď srážekPrognózy počasí

Na horách naprší i kolem 30mm srážek

Hodnocení článku

Konec října nakonec přinese významnější srážkové období. V ČR je po polovině týdne více srážek a tyto jsou oproti minulým dnům i vydatnější. Hlavní srážková činnost nás čeká v noci na pátek a v pátek. Srážky budou na východě území pokračovat i v noci na sobotu a zpočátku soboty. Na horách naprší i kolem 30mm srážek za den, za uvedené dva dny to může být i dvojnásob. Vzhledem k vyššímu nasycení území některých lokalit dojde k významnějším vzestupům hladin toků s dosažením nižších povodňových stupňů. Během víkendu srážková činnost krátce ustane a poté bude teplejší a krátce též méně oblačné. Vyloženě slunné období ale čekat nelze.

Na horách naprší i kolem 30mm srážek za den

Předpověď akumulace srážek na 24 hodin do 31.10.2020 7h, na horách naprší i kolem 30mm srážek

Obr. 1 Srážkové úhrny za 24 hodin do 31.10.2020 7 SEČ předpovězené modelem Aladin pro ČR, zdroj: chmi.cz

Zejména na návětří hor se čeká větší srážkový příděl. Nutno na úvod poznamenat, že výstupy některých numerických modelů ohledně srážek z konce minulého týdne nevyšly. Modely slibovaly srážkově chudé počasí, svoji předpověď během první poloviny tohoto týdne přehodnotily. Nyní nás čeká tedy vlhčí období a srážky budou místy i trvalejší. Na horách půjde o vytrvalý déšť, na vrcholech hor se mohou objevit i smíšené nebo sněhové srážky. Avšak jen krátce, na konci týdne se bude oteplovat.

Srážkové úhrny za dnešek a noc na zítřek se budou pohybovat spíše do 10mm, od vyšších poloh to bude 10 až 30mm srážek. Úhrny srážek za pátek a noc na sobotu budou vyšší, dosáhnou až 20mm, na horách by mohlo spadnout i přes 30mm srážek (obr. 1). Nejvíce srážek spadne v Krkonoších, Orlických horách, v Jeseníkách, Beskydech a na Šumavě. Srážková činnost definitivně ustane během soboty. Oblačnost se bude částečně protrhávat. Vlivem velkého množství spadlé vlhkosti se budou tvořit četné mlhy. ani bez nich nelze ale čekat zcela slunné počasí. Další oblačnost a srážky přijdou na studené frontě během prvních dnů příštího týdne.

Vydatný déšť rozvodní zejména horské toky, ale větší povodně netřeba se obávat

Vlivem srážek, vzhledem k období a aktuální hydrologické situaci ve vztahu k průběhu počasí minulých týdnů je třeba čekat odezvu na srážky. Odezva bude zejména v oblasti Moravy, východu a jihovýchodu Čech a obecně od vyšších poloh významnější. Tam je totiž země nasycena více. Ale díky tomu, že voda z posledních srážek již odtekla, není na místě obávat se větší povodně jako tomu bylo na počátku měsíce. Navíc se podařilo také alespoň částečně vyprázdnit vodní nádrže, které plní stále funkci nadlepšování průtoků v tocích pod nimi. Přesto se vlivem srážek mohou objevit hlavně na menších tocích nižší povodňové stupně a to během zítřka či hlavně v sobotu.

Kolik spadlo srážek a kde prší najdete na naší stránce Aktuální srážky.

Vydatný déšť nasytí lesy, teplo růst hub podpoří

Houbařská sezóna je v ČR v plném proudu a další srážky ji mohou jen zlepšit. Teplotní podmínky budou také v dalších dnech velmi dobré. Noci budou teplejší a totéž lze říci o dnech. Krátce se teplota dostane v maximech na 15°C či slabě nad tuto hodnotu. Srážková činnost až na výjimky přinese úhrny vyšší než 5mm za dva dny. Místy to budou úhrny vyšší a je možné čekat, že se houbám bude dařit. O víkendu proto bude nejen z tohoto úhlu pohledu vhodné zajít na procházku do lesa a užít si pravé houbaření. Shodně dobré podmínky budou i v prvních dnech nového týdne.