Leden 2021 bude teplejší

Hodnocení článku

Předpověď klimatických odchylek na letošní zimní sezónu je podobná jako v minulých letech. A stejné je to v případě dalšího zimního měsíce. Leden 2021 bude teplejší. Klimatický výhled slibuje již dlouho kladné teplotní odchylky. V posledních týdnech tyto odchylky spíše zvyšuje. V lednu tak pravá zima mimo hory nepřijde, alespoň ne trvaleji. Velmi dobře se modely shodují na teplotně nadprůměrné východní a severovýchodní Evropě. Ta je základem pro vývoj počasí v zimě ve střední Evropě. U nás je totiž rozhraní mezi studeným až mrazivým prouděním od severu až východu z pevninských oblastí Ruska a okolí. Toto proudění je zpravidla sušší, takže případná sněhová pokrývka závisí na srážkách před výskytem této cirkulace. A mezi teplejším a také vlhčím západním proudění z Atlantiku. To se prosazuje v zimách posledních let. A jinak tomu není ani letos.

Teplejší počasí, ale s dostatkem srážek

Leden 2021 bude teplejší. Odchylky teploty vzduchu.

Obr. 1 Očekávané odchylky teploty vzduchu od normálu na leden 2021 podle modelu CFS, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov

V lednu tedy klimatické modely předpokládají pokračování teplejšího počasí. Také bude ale naštěstí dostatek srážek. Přísun vlhkosti zajistí právě převládající západní proudění s postupem frontálních systémů spojených s cyklonami. Modely slibují významněji vlhčí západ a částečně jihozápad Evropy. Tam bude neustále hodně srážek vlivem výskytu cyklon. Právě na synoptickém vývoji silně závisí to, jaké proudění převládne u nás v centrální Evropě. Většinou v zimě není synoptická situace nakloněna severovýchodnímu proudění. Ale po skončení zimy ještě dlouho do jara pokračuje postup systému front s cyklonami s následnými vpády studeného vzduchu.

Předpokládaný vývoj počasí během ledna očekává oteplování během měsíce a nejvyšší teplotu v jeho polovině. Celkově leden 2021 bude teplejší, určité výkyvy teploty ovšem možné jsou. Tato předpověď je ale nevystihne. Tentýž průběh je očekáván u srážek, kdy jich bude přibývat s maximem kolem poloviny měsíce. Poté jich mírně ubude, ale stále budou odpovídat normálu pro období konce ledna. Z toho vyplývá, že během měsíce bude silné západní proudění s postupem jednotlivých systémů front. Při jejich postupu lze čekat velké změny počasí. A celkově krátce významně vysokou teplotu, vydatnější srážky na frontách a také samozřejmě silnější vítr. Podobně jako tomu bylo před Vánocemi, dnes již musíme říci loňského roku.

Další informace o očekávaném vývoji počasí v dalším měsíci najdete na stránce Výhled na měsíc.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1074 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality