Prognózy počasíSezónní výhledy

Leden 2021 bude teplejší

Hodnocení článku

Předpověď klimatických odchylek na letošní zimní sezónu je podobná jako v minulých letech. A stejné je to v případě dalšího zimního měsíce. Leden 2021 bude teplejší. Klimatický výhled slibuje již dlouho kladné teplotní odchylky. V posledních týdnech tyto odchylky spíše zvyšuje. V lednu tak pravá zima mimo hory nepřijde, alespoň ne trvaleji. Velmi dobře se modely shodují na teplotně nadprůměrné východní a severovýchodní Evropě. Ta je základem pro vývoj počasí v zimě ve střední Evropě. U nás je totiž rozhraní mezi studeným až mrazivým prouděním od severu až východu z pevninských oblastí Ruska a okolí. Toto proudění je zpravidla sušší, takže případná sněhová pokrývka závisí na srážkách před výskytem této cirkulace. A mezi teplejším a také vlhčím západním proudění z Atlantiku. To se prosazuje v zimách posledních let. A jinak tomu není ani letos.

Teplejší počasí, ale s dostatkem srážek

Leden 2021 bude teplejší. Odchylky teploty vzduchu.

Obr. 1 Očekávané odchylky teploty vzduchu od normálu na leden 2021 podle modelu CFS, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov

V lednu tedy klimatické modely předpokládají pokračování teplejšího počasí. Také bude ale naštěstí dostatek srážek. Přísun vlhkosti zajistí právě převládající západní proudění s postupem frontálních systémů spojených s cyklonami. Modely slibují významněji vlhčí západ a částečně jihozápad Evropy. Tam bude neustále hodně srážek vlivem výskytu cyklon. Právě na synoptickém vývoji silně závisí to, jaké proudění převládne u nás v centrální Evropě. Většinou v zimě není synoptická situace nakloněna severovýchodnímu proudění. Ale po skončení zimy ještě dlouho do jara pokračuje postup systému front s cyklonami s následnými vpády studeného vzduchu.

Předpokládaný vývoj počasí během ledna očekává oteplování během měsíce a nejvyšší teplotu v jeho polovině. Celkově leden 2021 bude teplejší, určité výkyvy teploty ovšem možné jsou. Tato předpověď je ale nevystihne. Tentýž průběh je očekáván u srážek, kdy jich bude přibývat s maximem kolem poloviny měsíce. Poté jich mírně ubude, ale stále budou odpovídat normálu pro období konce ledna. Z toho vyplývá, že během měsíce bude silné západní proudění s postupem jednotlivých systémů front. Při jejich postupu lze čekat velké změny počasí. A celkově krátce významně vysokou teplotu, vydatnější srážky na frontách a také samozřejmě silnější vítr. Podobně jako tomu bylo před Vánocemi, dnes již musíme říci loňského roku.

Další informace o očekávaném vývoji počasí v dalším měsíci najdete na stránce Výhled na měsíc.