Novoroční počasí bude mrazivé

Novoroční počasí bude mrazivé. I když většinou nebývá na přelomu roků nijak moc teplo, letos bude dosti velká zima. Lépe řečeno tedy mráz. Od vyšších poloh půjde o celodenní mráz v ostatních polohách o mráz zejména noční a ranní. Mrznout nebude jen poslední den letošního roku a první den roku následujícího. Mrazivé noci lze čekat i v dalších prvních lednových dnech. Mimi vyšší poloh zatím stále nepůjde o celodenní mrazy. V případě srážek budou tyto převážně sněhové, v polohách zejména pod 400m pak krátce smíšené či dešťové. V dalším textu přinášíme předpověď zejména minimální ranní teploty pro ČR.

Při vyjasnění a na sněhu bude mráz významnější

Již dnes ráno mrzlo významněji v horských oblastech a zejména v údolích. Na Šumavě bylo až -18°C. Není to ovšem pro tuto oblasti žádná výjimka, natož pak rekord. Nicméně vzhledem k posledním zimám s teplejším průběhem počasí to není špatný “výkon”.  Při malé oblačnosti bude mráz významnější i v nižších polohách, v údolích pak bude dosahovat teplota podobných hodnot jako tomu bylo dnes. Ochlazování bude vedle vyjasnění a utištění větru právě v oblastech zejména nad 500-600m podporovat případně i sněhová pokrývka. Nad tou dochází k mnohem intenzivnějšímu prochlazování vzduchu než při její absenci. V ostatních polohách tedy půjde stále o holomrazy. Přes den bude teplota i nadále vystupovat slabě nad nulu.

Novoroční počasí bude mrazivé. Minima teploty na 2.1.2021.

Obr. 1 Předpověď minima teploty vzduchu na 2.1.2021, zdroj: chmi.cz

Očekávané nejnižší ranní hodnoty teploty na přelomu roků:

Čt 31.12.: -2 až -6°C, na sněhu -10°C

Pá 1.1.2021: -3 až -7°C, na sněhu -11°C

So 2.1.: -3 až -7°C, na sněhu -12°C a na JV/V kolem -3°C

Ne 3.1.: +2 až -3°C, na Z -5°C

Po 4.1.: -1 až -5°C, na sněhu -8°C a na východě kolem +1°C

Út 5.1.: 0 až -5°C, na sněhu -8°C a na východě kolem +1°C

Novoroční počasí bude mrazivé. Mírné oteplení nastane tedy na počátku nového týdne. Průběh teploty se zatím jeví na příští týden rozdílný mezi západem a východem naší země. Tepleji bude na Moravě a ve Slezsku. Maxima teploty budou vystupovat slabě nad nulu a to nejčastěji na 0 až 4°C. Též bude platit, že na západě bude chladněji a to často i celý den slabě pod nulou. Naopak teplejší počasí bude ve východní části země. Srážky budou poměrně průběžné a vzhledem k období dostatečné, jak naznačuje také nás pravidelný Výhled na týden.

Shrnutí článku
Novoroční počasí bude mrazivé
Název
Novoroční počasí bude mrazivé
Popis
Novoroční počasí bude mrazivé. Předpověď teploty vzduchu na přelom roků 2020 a 2021. Vývoj očekávané teploty vzduchu v dalších dnech ledna.
Autor
Publikoval
Meteo Aktuality

Napsat komentář