Předpověď teplotyPrognózy počasí

Novoroční počasí bude mrazivé

Hodnocení článku

Novoroční počasí bude mrazivé. I když většinou nebývá na přelomu roků nijak moc teplo, letos bude dosti velká zima. Lépe řečeno tedy mráz. Od vyšších poloh půjde o celodenní mráz v ostatních polohách o mráz zejména noční a ranní. Mrznout nebude jen poslední den letošního roku a první den roku následujícího. Mrazivé noci lze čekat i v dalších prvních lednových dnech. Mimi vyšší poloh zatím stále nepůjde o celodenní mrazy. V případě srážek budou tyto převážně sněhové, v polohách zejména pod 400m pak krátce smíšené či dešťové. V dalším textu přinášíme předpověď zejména minimální ranní teploty pro ČR.

Při vyjasnění a na sněhu bude mráz významnější

Již dnes ráno mrzlo významněji v horských oblastech a zejména v údolích. Na Šumavě bylo až -18°C. Není to ovšem pro tuto oblasti žádná výjimka, natož pak rekord. Nicméně vzhledem k posledním zimám s teplejším průběhem počasí to není špatný “výkon”.  Při malé oblačnosti bude mráz významnější i v nižších polohách, v údolích pak bude dosahovat teplota podobných hodnot jako tomu bylo dnes. Ochlazování bude vedle vyjasnění a utištění větru právě v oblastech zejména nad 500-600m podporovat případně i sněhová pokrývka. Nad tou dochází k mnohem intenzivnějšímu prochlazování vzduchu než při její absenci. V ostatních polohách tedy půjde stále o holomrazy. Přes den bude teplota i nadále vystupovat slabě nad nulu.

Novoroční počasí bude mrazivé. Minima teploty na 2.1.2021.

Obr. 1 Předpověď minima teploty vzduchu na 2.1.2021, zdroj: chmi.cz

Očekávané nejnižší ranní hodnoty teploty na přelomu roků:

Čt 31.12.: -2 až -6°C, na sněhu -10°C

Pá 1.1.2021: -3 až -7°C, na sněhu -11°C

So 2.1.: -3 až -7°C, na sněhu -12°C a na JV/V kolem -3°C

Ne 3.1.: +2 až -3°C, na Z -5°C

Po 4.1.: -1 až -5°C, na sněhu -8°C a na východě kolem +1°C

Út 5.1.: 0 až -5°C, na sněhu -8°C a na východě kolem +1°C

Novoroční počasí bude mrazivé. Mírné oteplení nastane tedy na počátku nového týdne. Průběh teploty se zatím jeví na příští týden rozdílný mezi západem a východem naší země. Tepleji bude na Moravě a ve Slezsku. Maxima teploty budou vystupovat slabě nad nulu a to nejčastěji na 0 až 4°C. Též bude platit, že na západě bude chladněji a to často i celý den slabě pod nulou. Naopak teplejší počasí bude ve východní části země. Srážky budou poměrně průběžné a vzhledem k období dostatečné, jak naznačuje také nás pravidelný Výhled na týden.