Předpověď teplotyPrognózy počasí

Letní a na konci týdne tropické počasí

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. V dalším červnovém týdnu nás čeká letní a na konci týdne tropické počasí. Teplota vzduchu dozná změny během druhé poloviny týdne, další oteplení lze čekat právě na víkend. Modely zatím potvrzují, že další víkend bude tropický. Teplota místy přesáhne 30°C. Místy se objeví přeháňky a bouřky. Ty se omezí zejména na studené fronty. První hned v noci na zítřek, další pak ve čtvrtek a citelnější ochlazení nás čeká poté po tropickém víkendu a první bouřky se vyskytnou v úplném závěru týdne.

Týden 13. až 19.6.2022

Předpověď

Letní a na konci týdne tropické počasí. Letní krajina a kupovité oblaky.

V týdnu nás čeká typické letní střídání počasí. Oblačnosti bude na obloze primárně méně, většinou polojasno nebo skoro jasno a zejména v noci až jasno. Přes den půjde o kupovitou oblačnost. Na studených frontách vznikne významnější kupovitá oblačnosti a objeví se lokální přeháňky či bouřky nejčastěji, případně po ochlazení  transformaci oblačnosti i déšť. Srážky čekáme zejména v pondělí, zpočátku úterý a poté ve čtvrtek či během neděle. Na konci týdne půjde o první bouřky z tepla před studenou frontou. Hlavní srážky na frontě pak dorazí opět na přelomu týdnů, tj. až v noci na pondělí.

Nejméně oblačnosti i srážek očekáváme ve středu, byť nějaká drobná oblačnost v průběhu dne určitě vznikne. Bouřky či přeháňky čekejme zpočátku týdne, ve čtvrtek na další slabší studené frontě. Poté až v úplném závěru víkendu a tedy týdne, kdy se přiblíží další studená fronta a začne pomalu ovlivňovat počasí u nás při vrcholícím přílivu teplého až velmi teplého vzduchu na naše území.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 16 až 11°C, uprostřed týdne 12 až 6°C
  • Nejvyšší teplota: 19 až 25°C, ke konci týdne 24 až 31°C
  • Průměrná teplota: 16 až 20°C, odchylka období: průměrné až nadprůměrné
  • Celkové srážky: 10 až 20mm, místy 30mm, odchylka období: podprůměrné.

Synoptická situace a závěr: Na konci týdne tropické počasí

Po přechodu studené fronty k nám začne pronikat v rozšiřující se tlakové výši chladnější vzduch. Uprostřed týdne se nevýznamná oblast vyššího tlaku vzduchu přesune přes naše území. Po její zadní straně k nám začne pronikat opět teplý vzduch. Tento příliv přeruší přechod studené fronty přes ČR během čtvrtka. Na konci týdne vyvrcholí na území ČR příliv velmi teplého vzduchu.

Nutno čekat při převážně vyšší teplotě vzduchu a slunečním svitu i nadále vyšší výpar. Srážkovou činnost i nadále převážně konvekční a s lokálně rozdílnými srážkovými úhrny. Hlavní srážky spadnou na počátku týdne na studené frontě, další na čtvrteční frontě. Půdní vláha bude až na krátké zakolísání klesat, stejně jako průtoky vodních toků. Sledujte aktuální hydrologickou situaci na naší stejnojmenné stránce. Modelové mapy najdete například na stránce pivotalweather.com.