Předpověď srážekPředpověď teplotyPrognózy počasí

Neděle už bez srážek nebude

Hodnocení článku

I když můžeme čekat pěkné slunné a letní počasí, tak neděle už bez srážek nebude. První srážky přijdou společně s příchodem studené fronty do Čech večer. Nejvíce jich čekáme na severu a západě území či ve střední části republiky. Půjde o lokální přeháňky nebo bouřky, během noci na pondělí i o déšť. Přeháňky a ojediněle bouřky dozní ještě v pondělí, kdy se bude fronta přesouvat přes východ až jihovýchod republiky. Od západu k nám již v pondělí současně pronikne studenější vzduch. Určitě to neznamená zimu, ale mírné ochlazení z vyšší teploty, kterou máme nyní o víkendu. Dlouho chladné počasí ale nepotrvá, jak bývá v letním období u nás zvykem. Počasí bez srážek se po neděli ale opět vrátí.

Neděle už bez srážek nebude. Synoptická situace na 13.6.2022.

Obr. 1 Neděle už bez srážek nebude. Očekávaná poloha studené frontě na synoptické mapě Evropy v pondělí 13.6.2022, další přejde přes ČR pravděpodobně za týden, zdroj: dwd.de

Neděle už bez srážek nebude, ale příští týden přijde opět příjemné léto

Počátek týdne čekáme chladnější  maximy teplot mírně nad 20°C. Během týdne se ale zpět oteplí. Za frontou ovlivní od západu naše území vysoký tlak vzduchu. Nejprve svým výběžkem od západu a poté čekáme vliv nevýrazné tlakové výše nad centrem Evropy. Současně dojde opět k přílivu teplého vzduchu od východu a tento příliv pocítíme hlavně během druhé poloviny týdne. Teplota začne vystupovat nad letních 25°C, stejně jako nyní o víkendu. Opět lze čekat tedy počasí spíše bez srážek, vliv vysokého tlaku vzduchu zdá se být stabilní.

V závěru týdne tropická teplota?

Zatím s otazníkem musíme ponechat vývoj počasí v závěru příštího týdne. Tam model slibují další oteplování a to i na teplotu přesahující tropických 30°C. šlo by o typický významnější letní příliv velmi teplého vzduchu a krátkou tropickou epizodu. Neboť poté též typicky dojde k přechodu další studené fronty přes naše území a ke snížení teploty. Vzhledem k očekávaným hodnotám by došlo k citelnějšímu ochlazení. Přesný vývoj teploty vzduchu v závěru dalšího týdne ovšem není zatím možný. Více informací poskytneme v pravidelném přehledu počasí na týden v neděli a poté v aktualizovaných výhledech.

Maxima teploty odhadují modely od čtvrtka na 23 až 29°C, o víkendu pak na 27 až 32°C. Předpovědi modelů a jednotlivých jejich výstupů se liší, jde o průměr očekávaných hodnot. A opět opakujeme, že první uvedené rozmezí je ohledně prognózy jistější než to druhé. Počasí bez srážek už počasí ale opět nebude. Na frontě pak nutno opět čekat přeháňky nebo bouřky, v některých případech pravděpodobně i silné.