Předpověď teplotyPrognózy počasí

Letní víkend místy s bouřkami

Hodnocení článku

Následuje letní víkend místy s bouřkami. Méně oblačnosti a již téměř bez srážek očekáváme v neděli, stejně jako o něco nižší teplotu. Letní počasí nás čeká zejména v sobotu, kdy maxima teploty dosáhnou místy 27°C. Průměr maxim teploty v republice čekejme tedy kolem letních 25°C. V neděli se očekává o něco nižší teplota, maxima však dosáhnou i tak 24°C. Oblačnosti čekáme ale méně než v sobotu. V sobotu nastane během dne větší nárůst kupovitých oblaků a místy se z nich vyskytnou přeháňky a bouřky. Neočekáváme je tak četné jako dnes, kdy může na jihovýchodě a východě Moravy v silnějších bouřkách napršet za kratší čas 30-40mm srážek. V sobotu se čekají úhrny spíše do 15mm, jen výjimečně velmi lokálně vyšší. Nedělní počasí čekejme už spíše polojasné, jen přechodně větší oblačnost a výjimečně přeháňky a to slabé.

Letní víkendu místy s bouřkami, poté ochlazení a v ranních minimech opět i 5°C

Letní víkend místy s bouřkami. Předpověď minima teploty na 13.6.2023.

Obr. 1 Letní víkend místy s bouřkami. Předpověď minimální teploty na úterý 13.6.2023, aneb zmrzlí o měsíc později, zdroj: wetterzentrale.de

Letní počasí ovšem přeruší na začátku nového týdne krátké ochlazení, jak ukazuje již námi vydaný výhled počasí. Srážky téměř ustanou již v neděli a slunečné až polojasné počasí můžeme čekat ještě na začátku nového týdne. Minima teploty ale v přílivu chladnějšího vzduchu za jasných nocí klesnou více pod 10°C. Očekávají se minima teploty i mezi 8 až 4°C. Přes den půjde o teplotu kolem 20°C, místy této hodnoty maximum teploty ani nedosáhne. Po polovině týdne by se mělo oteplit a vrátit letní počasí, které se čeká nyní v nejbližších dnech s maxim 21 až 27°C. Opět přibude oblačnosti, zejména přes den musíme počítat s tvorbou kupovité oblačnosti a opět místy s přeháňkami a bouřkami.

Pravidelné přílivy chladnějšího vzduchu a tedy ochlazení přicházet budou. To je úděl mírného klimatu “srdce Evropy”, tedy naší lokality. Navracející se západní cirkulace přináší také velmi potřebnou vlhkost. Déletrvajícího východního až jihovýchodního proudění za vlády anticyklony jsme si užili na konci května a v prvních čtyřech červnových dnech. Takováto delší období stabilního suchého počasí jsou v podmínkách centra Evropy výjimečné.

Očekávaná minima teploty vzduchu v dalších dnech:

So 10.6.: 22 až 26°C, ojed. 28°C

Ne 11.6.: 21 až 25°C

Po 12.6.: 19 až 23°C

Út 13.6.: 15 až 19°C

St 14.6.: 16 až 20°C, na V 22°C

Čt 15.6.: 19 až 23°C

Pá 16.6.: 20 až 24°C

Noční minima klesnou pod 10°C v první polovině nového týdne, nejstudenější čekejme úterý (obr. 1) s minimy i lehce pod 5°C. Na polovinu června jde o dosti nízké minimum teploty. Ochlazení bude ale krátké, ve druhé polovině týdne se oteplí.