Prognózy počasíTýdenní výhledy

Počasí na 24. týden 2023

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí na 24. týden 2023 a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně odchylek od dlouhodobého normálu na území ČR jako celku. Letní počasí se v tomto týdnu očekává spíše ojediněle, teplotu čekejme mírnější. Maxima se často udrží kolem 20°C nebo mírně nad 20°C. Nejtepleji by mělo být na počátku a konci týdne, kdy se teplota může letním 25°C místy přiblížit či ojediněle tuto hodnotu dosáhnout. Srážek oproti minulému týdnu ubude, očekávají se místy přeháňky a ojediněle přes den bouřky. Nejchladněji čekejme v polovině týdne, kdy se krátce vyskytnou i chladnější noci. Minima teploty zamíří při zmenšené oblačnosti a utišení větru ojediněle i pod 5°C. Ke konci týdne s větší oblačnosti a teplejším proudění čekejme minima teploty opět kolem 10-11°C.

Počasí na 24. týden 2033. Slunečné počasí pohledem z obilného pole v jarním aspektu.

Týden: 12. až 18.6.2023

Předpověď

Méně oblačnosti nás čeká zejména na počátku a v polovině týdne. Poté se předpokládá oblačné počasí doplněné místními přeháňkami, na konci týdne i bouřkami. Jinak se do středy čekají srážky jen ojediněle a zpočátku bude na obloze i malá oblačnost. Ve studeném vzduchu lze čekat studené noci s minimy i kolem 5°C, maxima teploty se dostanou na hodnoty kolem 20°C a oproti konci týdne předchozího půjde o mírné ochlazení. V závěru týdne se opět mírně oteplí na až 25°C. Na počátku a konci týdne půjde o průměrnou teplotu, po zbytek týdne o podprůměrnou, zejména co se nočního minima týče.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 13 až 8°C, v polovině týdne za malé oblačnosti 9 až 4°C
  • Nejvyšší teplota: 20 až 25°C, kolem poloviny týdne 17 až 22°C.
  • Průměrná teplota: 13 až 15°C, odchylka období: podprůměrné.
  • Celkové srážky: 3 až 15mm, místy 25mm, odchylka období: podprůměrné.

Synoptická situace

Vysoký tlak na severu Evropy mající vliv na počasí u nás v okolí během první poloviny týdne zeslábne. Na území ČR začne pronikat o něco studenější vzduch. Během týdne ovlivní počasí u nás nízký tlak vzduchu nad jižní Evropou, kdy k nám začne v tomto důsledku pronikat o něco vlhčí vzduch.

Závěr: Počasí na 24. týden 2024

Týden čekáme sice oproti minulému, kdy došlo ke snížení deficitu srážek z předchozích týdnů, sušší, ale také chladnější. Po většinu týdne se vyskytnou studenější noci a chladnější dny. Maximálně letní teplota se očekává zejména na konci týdne, tj. během víkendu. Srážková činnost se odehraje ve formě místních ne příliš významných přeháněk či případně deště, spíše ojediněle, v závěru týdne místy přes den bouřek. Půdní vláha se bude mírně snižovat, což platí i o dalších hydrologických ukazatelích. Jen místy se mírně zvýší při výskytu srážkové činnosti během týdne.

TIP: Sledujte u nás modelové mapy s předpovědí teploty vzduchu na stránce Předpověď teploty. Informace o počasí a mapy numerických modelů najdete například na webu wetteronline.de.