Historie počasíHydrologická situaceSpadlé srážky

Srážky zmírnily sucho a další přijdou

Hodnocení článku

Spadlé srážky zmírnily sucho a ty vydatnější se vyskytly také v oblastech, kde byla situace se suchem nejhorší. Nejvíce srážek spadlo za pondělní odpoledne, večer, noc na úterý a úterní den v jižních Čechách a v centru středních Čech, přesněji i v centru Prahy. Za pondělní večer a noc na úterý spadlo nejvíce srážek v centru Prahy a okolí, na Klatovsku, Příbramsku a na jihu Čech. Srážky zmírnily půdní sucho v těchto oblastech a snížily index rizika vzniku požárů. Závažné požáry na území ČR v současné době již nehrozí. Další srážky lokálního charakteru se vyskytly včera odpoledne a v podvečer zejména na jihu a jihozápadě Čech.

Právě zde očekávejme častější výskyt bouřkové činnosti i s významnějšími úhrny srážek také dnes a zítra. Obecně můžeme počítat s tím, že srážky se stanou v dalších dnech častějším jevem a budou tedy průběžnější. Sucho, které panovalo v ČR do konce minulého týdne, zatím nehrozí. V oblastech s nejvyšším deficitem srážek tento doplněn zatím nebyl. Stejně tak v těchto místech není dostatečná půdní váha a přetrvává zde půdní sucho.

Srážky zmírnily sucho: V centru a na jihu Čech spadlo 25 až 40mm srážek za den

Srážky zmírnily sucho. Spadlé srážky za den do 6.6.2023 9h.

Obr. 1 Srážky zmírnily sucho. Akumulace spadlých srážek za den do 6.6.2023 9 SELČ, zdroj: hydro.chmi.cz

Jak je patrno z mapky na obrázku 1, do včerejších 9 hodin ráno spadlo nejvíce srážek v Praze a okolí a také na jihu Čech. Srážky tak zmírnily panující sucho.

Konkrétní nejvyšší úhrny srážek do včerejšího (6.6.2023) rána:

  • 42.4mm Praha-Karlov
  • 33.6mm Kremže, Mříč
  • 33.3mm Praha-Střešovice
  • 32.5mm Praha-Břevnov
  • 32.3mm Horoměřice
  • 32.2mm Praha-Ruzyně
  • 31.9mm Klatovy a Praha-Bubeneč
  • 31.6mm Praha-Břevnov
  • 31.4mm Praha-Stodůlky
  • 30.2mm Praha-Řepy

Průběžněji bude pršet i nadále, místy prudce

Srážek očekáváme v dalších dnech více. Projeví se nástup tzv. medardovského období, které se vyznačuje právě vlhkým počasím. Přichází během června a většinou trvá do začátku či maximálně poloviny července. Průběžný výskyt srážek je určitě na místě, neboť poslední dny zhoršily na území ČR hydrologickou situaci. V dalších dnech půjde často i o prudké srážky v bouřkách, které mohou velmi lokálně přinést vysoké srážkové úhrny a celkový úhrn v dané oblasti tedy významněji zvýšit. Vhodné podmínky pro vznik významnějších bouřek nastávají v těchto dnech přes den místy. I výhledově čekejme během dne při vyšší teplotě rozvoj konvekční činnosti, neboť k nám bude převážně pronikat vlhký vzduch za vlivu nízkého tlaku vzduchu. V některých dnech vznikne bouřek méně, v jiných naopak hodně a tyto mohou být i výraznější.

TIP: Sledujte údaje o aktuálním výskytu srážek i o úhrnech spadlých srážek a jejich poměru k normálu na naší stránce Aktuální srážky.