Listopad 2018 bude teplý a suchý

Poslední klimaticky podzimní měsíc by měl podle prognóz přinést pokračování v teplém a suchém rázu počasí. Vyplývá to z podkladů numerických modelů a reflektuje to i statistický výhled ČHMÚ na další čtyři týdny. Zejména v první polovině listopadu je jisté vysoce teplotně nadprůměrné počasí jen se slabými a málo častými srážkami. Často bude vládnout slunečné počasí, které budou postupně stále více kazit mlhy a nízká oblačnost.

Převážně teplé a suché počasí nepřinese dobrou přípravu na zimu

I nadále je nutné počítat s tím, že na většině území ČR nebude nijak snížen srážkový a tedy vláhový deficit z posledních týdnů a měsíců. Po kratším srážkově bohatším období bude pokračovat suché počasí. A to by mělo opět až na výjimky převládnout i po celý listopad. K tomu se přidají vysoké teploty, které budou zejména zpočátku výrazně překračovat dlouhodobý normál. Ke včerejšímu dni byla vydána orientační předpověď na měsíc listopad na stránce Výhled na měsíc. Ta předpokládá s vyššími teplotními odchylkami a významnými zápornými odchylkami ohledně srážek. Nejvyšší teploty a nejnižší srážky vůči normálu budou v první dekádě až první polovině měsíce. Vlhčí období by mělo přijít po polovině měsíce. Toto ale opět nebude mít delší trvání. Teploty budou nadprůměrné stále, byť ne tolik jako do poloviny měsíce. K normálu pro dané období se vrátí pravděpodobně ke konci měsíce.

Teploty listopad 2018Předpokládané teplotní odchylky pro měsíce listopad dle aktuálních modelových prognóz

Důležité je ale upozornit, že současná prognóza se potýká zejména u teplot se značnou nejistotou. Jistota výhledu odchylek teplot se pohybuje jen kolem 30%, u srážek je to nyní až 70%. Celková jistota prognózy na listopad lze stanovit na zhruba 50%.

0 0 hlasů
Article Rating

Meteo Aktuality

Od malička mě fascinuje voda, hydrologie, která je všude okolo a tedy i v atmosféře, kde za spolupůsobení dalších dějů přináší fascinující procesy a jevy. Mnohdy jde o extrémní a o to zajímavější jevy. Ne méně se zabývám klimatologií, která hodnotí dlouhodobý stav počasí - klima. Vazby a vzájemné ovlivňování těchto oborů studuji dnes a denně a rád přináším seriózní informace z oblasti těchto věd. Proto jsem v roce 2011 na internetu založil projekt Meteo Aktuality a nyní jsem majitel a hlavní správce tohoto webu. Ať se vám zde líbí a najdete tu to, co potřebujete a třeba klidně i něco navíc.

Odběry
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Líbí se vám text, máte názor nebo doplnění? Sdělte to nám i ostatním v komentáři!x
()
x
%d bloggers like this: