Listopad 2018 bude teplý a suchý

()

Poslední klimaticky podzimní měsíc by měl podle prognóz přinést pokračování v teplém a suchém rázu počasí. Vyplývá to z podkladů numerických modelů a reflektuje to i statistický výhled ČHMÚ na další čtyři týdny. Zejména v první polovině listopadu je jisté vysoce teplotně nadprůměrné počasí jen se slabými a málo častými srážkami. Často bude vládnout slunečné počasí, které budou postupně stále více kazit mlhy a nízká oblačnost. Listopad 2018 bude teplý a suchý.

Převážně teplé a suché počasí nepřinese dobrou přípravu na zimu

Listopad 2018 bude teplý a suchý. Proto i nadále je nutné počítat s tím, že na většině území ČR nebude nijak snížen srážkový a tedy vláhový deficit z posledních týdnů a měsíců. Po kratším srážkově bohatším období bude pokračovat suché počasí. A to by mělo opět až na výjimky převládnout i po celý listopad. K tomu se přidají vysoké teploty, které budou zejména zpočátku výrazně překračovat dlouhodobý normál. Ke včerejšímu dni byla vydána orientační předpověď na měsíc listopad na stránce Výhled na měsíc. Ta předpokládá s vyššími teplotními odchylkami a významnými zápornými odchylkami ohledně srážek. Nejvyšší teploty a nejnižší srážky vůči normálu budou v první dekádě až první polovině měsíce. Vlhčí období by mělo přijít po polovině měsíce. Toto ale opět nebude mít delší trvání. Teploty budou nadprůměrné stále, byť ne tolik jako do poloviny měsíce. K normálu pro dané období se vrátí pravděpodobně ke konci měsíce.

Důležité je ale upozornit, že současná prognóza se potýká zejména u teplot se značnou nejistotou. Jistota výhledu odchylek teplot se pohybuje jen kolem 30%, u srážek je to nyní až 70%. Celková jistota prognózy na listopad lze stanovit na zhruba 50%.

Předpovídané odchylky teploty vzduchu a atmosférických srážek na další měsíc najdete na stránce NOAA. Na následující tříměsíční období pak na stránce IRI COLUMBIA. Tyto odhady jsou ovšem spíše orientační a méně přesné. Proto je třeba sledovat vyhlídku maximálně na měsíc a vykládat jí jako možnou variantu celkového vývoje základních prvků globálně v období jako celku.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?