PočasíPrognózy počasíTýdenní výhledy

Zimní ráz počasí, během týdne pozvolné oteplování

Hodnocení článku

Stručně

Od úterý nás čekají zimní teploty i v nížinách. Vystupovat budou jen slabě nad nulu, na některých místech budou celý den i slabě pod ní. V pondělí nás čeká u nás nejvýznamnější srážková činnost, avšak jen v jižní části území. Tam se utvoří sněhová pokrývka, která v následujících dnech na povrchu setrvá. Vlivem teplot pohybujících se v nižších polohách kolem 0°C budou často vznikat náledí či zmrazky. Nejchladněji bude po celý týden na východě území. Bude zimní ráz počasí, během týdne pozvolné oteplování.

Předpověď

V dalším týdnu, v němž o víkendu začne klimatologická zima, nás čeká převážně zimní charakter počasí. Zejména v noci na úterý s citelněji ochladí, na jihu země bude ležet sněhová pokrývka. Při vyjasnění se objeví významnější noční mrazy, přes den budou teploty vystupovat slabě nad bod mrazu. Na horách nás čeká trvalý mráz. Během týdne se vrátí mlhy a nízká oblačnost, mlhy budou v noci a ráno často mrznoucí. Oteplovat se bude ke konci týdne a to s příchodem prosince, tedy klimatologické zimy. Zatím půjde o příliv teplého vzduchu zejména do západních Čech, postupně hlavně do vyšších hladin atmosféry. Na Moravě a ve Slezsku lze čekat zimní teploty po celý týden. V Čechách během týdne pozvolné oteplování.

TEPLOTY

Nejnižší teploty 5 až 0°C v pondělí, jinak +2 až -6°C a při vyjasnění místy -11°C, zejména na sněhové pokrývce.

Nejvyšší teploty 2 až 7°C v pondělí a na západě na konci týdne, jinak -3 až +3°C.

Průměrné teploty -1 až +4°C.

SRÁŽKY

Celkové srážky 2 až 30mm/cm (od S/SV po jižní část).

Synoptický vývoj

Na počátku týdne ovlivní počasí u nás tlaková níže, která se bude přesouvat z Itálie přes Maďarsko a Ukrajinu dále na severovýchod, a s ní spojený frontální systém. Ovlivní počasí zejména na J/JV naší země. Kolem poloviny týdne k nám zasáhne okraj tlakové výše ze Skandinávie, kolem které k nám bude zesilovat příliv studeného vzduchu od severovýchodu. Tlaková výše bude mohutnět a odsouvat se v dalších dnech k východu. Východně od našeho území budou vznikat další středy anticyklon. Počasí u nás tak bude stále pod vlivem vyššího tlaku vzduchu postupně v závěru období s přílivem teplejšího vzduchu, zejména na území západních Čech a zejména ve vyšších polohách.

Doporučujeme sledovat synoptické mapy na naší stránce Předpověď tlaku.

Shrnutí

Teplotami bude počasí odpovídat normálu pro konec listopadu a začátek prosinec. Srážky budou na našem území v tomto týdnu velmi nerovnoměrně rozloženy.

Týden 26.11. až 2.12.2018 bude teplotně průměrný, srážkově průměrný až podprůměrný (na jihu území průměrný, na severu až mírně podprůměrný)

Sledujte modelové mapy například na stránce pivotalweather.com.