Předpověď teplotyPrognózy počasí

Víkendové počasí bude studenější

Hodnocení článku

Nyní nás čekají dva teplé a až letní dny a poté nastane změna počasí. Jasné až polojasné a teplé počasí se změní na oblačné až zatažené místy se srážkami. Teplota vzduchu klesne oproti čtvrtečním až 27°C poměrně výrazně. V pátek a v sobotu při srážkové činnosti očekávejme odpoledne teplotu kolem 15-16°C. Víkendové počasí bude studenější, ale příští týden začne přesně na čas babí léto, tedy počasí babího léta. Vysoký tlak vzduchu nad střední Evropou s přílivem dosti teplého vzduchu. Za období, kdy už dochází vlivem vyjasnění k intenzivnějšímu nočnímu ochlazování a tvorbě místních mlh. Přes den se vzduch ale stačí výrazně prohřát a numerické modely počítají s návratem současné teploty. I v noci se následně mírně oteplí. Teplotu vzduchu můžeme čekat stále mírně až krátce nadprůměrnou. Tento ráz počasí jen tak neskončí, proč?

Víkendové počasí bude studenější, ale pouze to víkendové

víkendové počasí bude studenější. Odchylka teploty vzduchu od normálu na 23.9.2023.

Obr. 1 Odchylka teploty vzduchu od normálu na 23.9.2023 dle modelu GFS, zdroj: pivotalweather.com

Do zítřka nás čeká opět slunné a teplé počasí s maximy nad letními 25°C. V pátek se dostaví změna počasí, kdy dojde k citelnějšímu ochlazení. toto ochlazení vyjde akorát na víkendové dny, kdy během neděle se počasí opět vylepší. Možná ale potěší, že často slunné a spíše teplé počasí vydrží poté několik dnů a to pravděpodobně nejen do konce měsíce září. Nastane tzv. období babího léta. Zpět ale k bližším, tedy víkendovým, dnům. Již v pátek očekáváme velkou oblačnost a během dne místy déšť nebo přeháňky. Teplota vzduchu oproti čtvrtku poměrně výrazně klesne. Při velké oblačnosti a případných srážkách se očekává kolem 15-16°C, tepleji čekáme ještě na jihovýchodě země. Sobotní počasí musíme čekat ale nejstudenější, současně bude nejvíce srážek. Převládne zataženo a maxima teploty se na většině území udrží kolem 15°C. S příchodem nového týdne nastane ale další zásadní změna počasí a vyskytne se synoptická situace pro babí léto.

Teplota vzduchu se o víkendu vrátí na průměrné hodnoty pro druhou polovinu září, tedy tam, kdy by měla být stále.

Bez zásadní změny synoptické situace se počasí u nás nezmění

víkendové počasí bude studenější. Synoptická situace na 21.9.2023.

Obr. 2 Předpovědní synoptická situace na čtvrtek 21.9.2023 v Evropě – komentář k situaci v textu dále, zdroj: dwd.de

Ovšem pouze na víkend a poté se opět dostane i výrazně nad normál pro dny druhé poloviny a konce září. Stabilní počasí na konci září a začátku října přichází poměrně často. Říká se mu babí léto. Avšak letos stabilní synoptická situace v podobě blokační anticyklony s častým přílivem velmi teplého vzduchu východních směrů trvá po většinu měsíce. Nejdelší období slunného a teplé počasí se odehrálo v prvních 14 dnech měsíce. Poslední dny měsíce vykáže počasí také dosti významnou stabilitu. Příčinou je častý výskyt blokačních anticyklon, které nedovolí západnímu přenosu vzduchových hmot se dostatečně prosadit. Pokud jsou pauzy v anticyklonálním počasí s cirkulací od východu, tak jde o pauzy krátké. Brzy se opět prosazuje další anticyklona. To je dnešní situace a bude to i situace na začátku příštího týdne, po přechodu další studené fronty. Změna cirkulace a počasí pak vydrží pouze den, maximálně tři dny.

Zásadní a definitivní změnu počasí by přineslo prosazení se západního proudění s postupem cyklon a s nimi spojených systémů front do vnitra Evropy. Jakože významných cyklon vzniká v současném období a za současných podmínek v Atlantiku opravdu hodně a jsou výrazné. Jak píšeme v našem minulém článku Atlantik je nejteplejší v historii měření. Nemůže se tak však stát, za předpokladu přesunu anticyklon nad střední a postupně dále severovýchodní až východní Evropu.

Jak vidíme na obrázku 2 v podobě synoptické situace v Evropě předpokládané k zítřejšímu odpoledni. Ustupující tlaková výše na severovýchod uvolňuje cestu studené frontě spojené s tlakovou níží u Skandinávie. K nám vrcholí od východu příliv teplého vzduchu. Na první pohled se zdá, že nastane větší a hlavně definitivní změna synoptické situace a počasí. Ale záleží na dalším vývoji situace. Nad Atlantikem vidíme tropické cyklony, již běžnou cyklonu “Lee” přinášející extrémní počasí do oblasti britských ostrovů. Na jihu zanikající tlakovou níži “Margot”, která se nachází ve vysokém tlaku vzduchu. Jeho výběžek se začne v následujících dnech totiž rozšiřovat dále do Evropy, vyčlení se z něj další středy. Tyto vzniknou ve vnitrozemí a celý pás vysokého tlaku vzduchu se opět nasune do Evropy střední. To bude příčinou zlepšování počasí v závěru týdne a návratu opět slunného a teplého počasí. Nemůžeme opomenout stále ještě tohoto času tropickou cyklonu “Nigel” daleko v severozápadním Atlantiku. Ta postoupí k břehům Evropy a hned další den půjde o běžnou cyklonu.

TIP: Sledujte synoptické mapy na další dny na naší stránce Předpověď tlaku a klíč k jejich čtení v článcích Základy čtení synoptických mapPokročilé čtení synoptických map.