Silný vítr se vrátí na konci týdne

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Silný vítr bude významný zpočátku týdne. V mírnější formě se vrátí silný vítr opět na konci týdne. Počasí bude v týdnu stále proměnlivé a to co teploty i tlaku vzduchu. Srážek bude celkově hodně, nejvíce jich spadne zpočátku a poté v úplném závěru týdne.

Týden 10. až 16.2.2020

Předpověď

Významné poryvy větru lze čekat v první polovině týdne. Současně spadne na území ČR také hodně srážek a to na většině území. Po krátké přestávce a ochlazení se vrátí větrné a vlhké počasí opět v závěru týdne. Teplota vzduchu opět v týdnu dozná větších změn, převažovat bude ale teplé počasí.

Hodně srážek spadne v pondělí v oblasti studené fronty významné tlakové níže. Tam lze čekat i srážky podobné teplé části roku, objevit se mohou totiž i bouřky a intenzivním deštěm. Jak se bude ochlazovat, mohou být přeháňky i sněhové či s krupkami postupně včetně nížin. Provázeny budou náraz větru a to i v úterý. Od středy do pátku k nám bude pronikat studený vzduch, vítr zeslábne a přechodně bude i méně oblačnosti. Velká oblačnost s častými srážkami a vyššími teplotami bude opět o víkendu. S tímto bude souviset zesílení proudění, silný vítr se vrátí tedy opět o víkendu. Neměl by ovšem být tak výrazný jako v úvodu týdne.

TEPLOTA VZDUCHU

Nejnižší teplota +3 až -4°C a ojediněle -6°C, na počátku a na konci týdne místy kolem 6°C. Nejvyšší teplota 2 až 7°C, v pondělí místy 13°C a v závěru týdne opět 5 až 11°C. Průměrná teplota 2 až 6°C.

ATMOSFÉRICKÉ SRÁŽKY

Celkové srážky 15 až 50mm, na horách místy 50 až 80mm/cm.

Charakteristiky

Srážkově bude týden dosti bohatý, teploty se budou hodně střídat. Takže občas bude počasí odpovídat normálu, krátce bude ohledně teplot i významně nadnormální. Celkově bude týden mírně teplejší než by měl. Týden bude: teplotně nadprůměrný, srážkově nadprůměrný. Teplotní i srážkové odchylky a průměrné hodnoty můžete sledovat v šikovném přehledu na wxmaps.org.

Synoptický vývoj

Tlaková níže „Sabine“ bude putovat přes střední Evropu. Její systém front ovlivní na počátku týden počasí u nás. Mezi touto cyklonou a tlakovou výší na jihovýchodě Evropy zesílí v prostoru střední a západní Evropy proudění. Za studenou frontou k nám bude pronikat chladnější vzduch od severozápadu. Na konci týdne ovlivní počasí u nás v čerstvém západním proudění další frontální systém. Upřesnění předpovědi nabízíme ve Výhledu na týden.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal/a 1037 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality