Silný vítr se vrátí na konci týdne

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Silný vítr bude významný zpočátku týdne. V mírnější formě se vrátí silný vítr opět na konci týdne. Počasí bude v týdnu stále proměnlivé a to co teploty i tlaku vzduchu. Srážek bude celkově hodně, nejvíce jich spadne zpočátku a poté v úplném závěru týdne.

Týden 10. až 16.2.2020

Předpověď

Významné poryvy větru lze čekat v první polovině týdne. Současně spadne na území ČR také hodně srážek a to na většině území. Po krátké přestávce a ochlazení se vrátí větrné a vlhké počasí opět v závěru týdne. Teplota vzduchu opět v týdnu dozná větších změn, převažovat bude ale teplé počasí.

Hodně srážek spadne v pondělí v oblasti studené fronty významné tlakové níže. Tam lze čekat i srážky podobné teplé části roku, objevit se mohou totiž i bouřky a intenzivním deštěm. Jak se bude ochlazovat, mohou být přeháňky i sněhové či s krupkami postupně včetně nížin. Provázeny budou náraz větru a to i v úterý. Od středy do pátku k nám bude pronikat studený vzduch, vítr zeslábne a přechodně bude i méně oblačnosti. Velká oblačnost s častými srážkami a vyššími teplotami bude opět o víkendu. S tímto bude souviset zesílení proudění, silný vítr se vrátí tedy opět o víkendu. Neměl by ovšem být tak výrazný jako v úvodu týdne.

TEPLOTA VZDUCHU

Nejnižší teplota +3 až -4°C a ojediněle -6°C, na počátku a na konci týdne místy kolem 6°C. Nejvyšší teplota 2 až 7°C, v pondělí místy 13°C a v závěru týdne opět 5 až 11°C. Průměrná teplota 2 až 6°C.

ATMOSFÉRICKÉ SRÁŽKY

Celkové srážky 15 až 50mm, na horách místy 50 až 80mm/cm.

Charakteristiky

Srážkově bude týden dosti bohatý, teploty se budou hodně střídat. Takže občas bude počasí odpovídat normálu, krátce bude ohledně teplot i významně nadnormální. Celkově bude týden mírně teplejší než by měl. Týden bude: teplotně nadprůměrný, srážkově nadprůměrný. Teplotní i srážkové odchylky a průměrné hodnoty můžete sledovat v šikovném přehledu na wxmaps.org.

Synoptický vývoj

Tlaková níže “Sabine” bude putovat přes střední Evropu. Její systém front ovlivní na počátku týden počasí u nás. Mezi touto cyklonou a tlakovou výší na jihovýchodě Evropy zesílí v prostoru střední a západní Evropy proudění. Za studenou frontou k nám bude pronikat chladnější vzduch od severozápadu. Na konci týdne ovlivní počasí u nás v čerstvém západním proudění další frontální systém. Upřesnění předpovědi nabízíme ve Výhledu na týden.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality