Předpověď teplotyPrognózy počasí

Atlantik se odmlčí a inverze zavládne

Hodnocení článku

Atlantik se odmlčí a inverze zavládne. jinými slovy západovýchodní přenos vzduchu už máme nějaký ten čas slabší. V dalších dnech můžeme očekávat, že dojde k pravému opaku. Západní proudění nebude mít vliv na počasí ve střední Evropě. Tento přenos vzduchu západ-východ ještě více zeslábne. Očekává se vliv mohutné tlakové výše, jak již uvádí stručný výhled počasí na tento týden v článku Ustálené počasí i na začátku prosince. Hodnoty indexů důležitých pro aktivitu Atlantiku a západního proudění ukazují hodnoty kolem 0 a v předpovědi vyloženě záporné hodnoty. Pravá zima mimo hory a to zejména v polohách pod 600m n.m. nenastane. Na tuto podmínky též nepostačí.

Nyní se musíme spokojit se studenějším a ustáleným počasím bez většího oteplení a obecně výkyvů teploty vzduchu, které právě západní přenos přináší a mnohdy i značné. Silné poryvy větru, časté srážky, i slabé bouřky a jeden den přes 10°C, druhý den slabě nad nulou s četnými sněhovými přeháňkami nebo přeháňkami se sněhovými krupkami. Toť v kostce projevy západního až severozápadního proudění co do průběhu počasí. Pro polohy ne horské to znamená spíše krátce lehce zimní počasí. Pro polohy horské to sice znamená většinou v tuto dobu zimní počasí, avšak včetně krátkodobých oblev včetně kapalných srážek.

Vliv vysokého tlaku vzduchu zeslábne pozvolna, Atlantik se odmlčí

Tlaková výše vyznačující se velmi vysokým tlakem ve středu a velkým rozsahem nad severovýchodní Evropou ovlivní počasí u nás v několika dalších dnech. Projeví se nejčastěji nízkou oblačností, ze které může mrholení nebo slabě sněžit. Inverze zkrátka opět zavládne. Srážky mohou být v noci či ráno i mrznoucí. Protrhání oblaků očekávejme v nejbližší době spíše ojediněle a krátce. Na přelomu týdnů můžeme konstatovat, že začne tlaková výše ztrácet vlivem na počasí u nás. Do prostoru střední Evropy se dostane nižší tlak vzduchu, frontální systémy a místo nízké oblačnosti inverzního typu čekejme oblačnost frontální. Objeví se také srážky, které čekáme pod 600m stále převážně kapalné.

Atlantik se odmlčí a inverze zavládne. Předpověď NAO indexu na začátek prosince 2022.

Obr. 1 Atlantik se odmlčí a inverze zavládne. Předpověď NAO indexu na počátek prosince 2022, zdroj: noaa.gov

Teplotu vzduchu čekejme ustálenou a to většinou mimo hory přes den slabě nad nulou a v noci slabě pod nulou nebo na nule. Slabé oteplení můžeme očekávat na počátku dalšího týdne, žádná větší změna teploty vzduchu se ovšem neodehraje. NAO index, který prezentuje aktivitu západního proudění, ukazuje hodnotu kolem 0 a nyní by měl směřovat do záporných hodnot (obr. 1). To znamená, že západní přenos vzduchu nebude nijak intenzivní. Proudění tohoto typu se neuplatní. Toto přináší v zimním období spíše teplejší a vlhčí počasí. Nyní čekáme onu stabilní anticyklonální situaci, kde konci období to vypadá na určitou změnu a prolomení této stability počasí. Ale jak již uvádíme, ne zásadní. Inverze tedy zavládne.

TIP: Sledujte u nás modelovou Předpověď teploty na nejbližší dny.

Tato situace přinese tedy studenější počasí, avšak v ne horských polohách nikoli zimní. Na horách žádné oteplení očekávat nelze a převážně tam bude v případě srážek sněžit. Maximum teploty vzduchu mimo hory očekáváme v dalších dnech většinou od 1 do 7°C, krátce právě v závěru týdne, tedy opět o víkendu, do 4°C. Minima teploty neklesnou vlivem často velké oblačnosti nijak moc pod nulu.