Modely potvrzují teplé Vánoce

Hodnocení článku

I nadále převažují výstupy numerických modelů s tzv. “teplou variantou” proudění v období vánočních svátků. I když nejistota vývoje teploty ohledně tohoto období panuje stále, většinou modely potvrzují teplé Vánoce. Tedy příliv teplého vzduchu a západní proudění. Teplota se tak vrátí v maximech i na 8°C. Tradičně by se mělo ochladit po svátcích, ale tam panuje samozřejmě ještě větší nejistota. Výstup od výstupu se prognóza mění. Do čtvrtka, tedy dne před svátky, převládne zimní ráz počasí. Teplota klesne v noci i hlouběji pod bod mrazu a přes den vystoupí jen velmi slabě nad nulu, případně zůstane celý den pod bodem mrazu. Takových míst čekáme hodně ve čtvrtek, těsně před avizovaným oteplením.

Vánoční obleva jako singularita je dosti jistá

“Na Adama a Evu, čekej oblevu”. Tato pranostika u nás prostě vychází. Ať máme před Vánocemi na toto období jakkoli nejisté prognózy, nakonec se vždy potvrdí teplé proudění. Nejistota panuje i těsně před obdobím velká a stejně tak je tomu letos. Modelové výstupy ale stále více ukazují tzv. teplou variantu. A to přesně od pátku. Čím dál tím méně výstupů modelů předpokládá variantu studenou, kdy by zůstalo i v nížinách zimní počasí. To dobře vidíme na ensemblu modelu GFS (obr. 1), kde se začíná projevovat rozkolísanost prognózy teploty za 4 dny. Ale tato není již tak velká, což ukazuje na lepší shodu variant vývoje. Dále v čase už je rozkolísanost tak velká, že nemá cenu prognózu brát v potaz. Průměr variant a naznačuje ono ochlazování po svátcích.

Modely potvrzují teplé Vánoce. Ensemble modelu GFS z 20.12.2021.

Obr. 1 Ensemble modelu GFS z 20.12.2021 00 UTC, zdroj: wetterzentrale.de

Pravděpodobný vývoj teploty vzduchu v dalších dnech:

Út 21.12.: -3 až 1°C

St 22.12.: -4 až 1°C

Čt 23.12.: -4 až 0°C

Pá 24.12.: 3 až 7°C, na V kolem 0°C

So 25.12.: 3 až 8°C, na SV/V kolem 2°C

Po 26.12.: 4 až 8°C, na SV/V kolem 4°C

Hodnoty teploty se samozřejmě s další aktualizací předpovědi změní. Nutno brát tyto orientačně jako aktuální stav prognózy. Ruku v ruce jde s oteplením a tedy západním prouděním i přibývání srážek (obr. 1).

TIP: Sledujte u nás Předpověď teploty.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1101 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality