Na Šumavě -22°C, noční mráz i dále

Hodnocení článku

Dnes bylo na Šumavě -22°C, noční mráz nás čeká i nadále. Příliv studeného vzduchu zatím přetrvá, jak bylo řečeno také v článku Modely potvrzují teplé Vánoce. A přetrvá do čtvrtka, poté nastane vánoční oteplení. Do té doby můžeme očekávat při vyjasnění silnější noční resp. ranní mrazy. Ty se dnes projevily poklesem teploty pod -22°C v šumavských údolích. Tam převážily v noci místy vhodné podmínky pro radiační ochlazování. Mráz očekáváme silnější zejména ve středu i mimo hory. Na obloze převáží jasno až polojasno, jen místy vzniknou ranní mlhy. Ty nutno čekat mrznoucí. I přes den pod bodem mrazu zůstane teplota často ve středu a ve čtvrtek. Ve čtvrtek se začne od jihozápadu k večeru již oteplovat.

I v nížinách může být -10°C

Na Šumavě -22°C. Minima teploty na 23.12.2021.

Obr. 1 Očekávaná minima teploty vzduchu na 23.12.2021 podle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

Při delším vyjasnění očekáváme ve středu a ve čtvrtek minima teploty -5 až -10°C nejčastěji, na sněhu ojediněle i nižší. V horských údolích zejména ve středu klesne teplota opět i na podobné hodnoty jako v úterý. Místy vzniknou mlhy, které nutno čekat mrznoucí. Pozor na tvorbu námrazy zejména na površích. Příčinou oteplení bude jak jinak než přechod okraje teplé fronty přes střední Evropu. Tato postoupí v severozápadním proudění ve čtvrtek během dne a v noci na pátek. Srážky v jejím prostoru se vyskytující, kterých očekáváme spíše méně, budou mrznoucí. Hrozí tedy tvorba ledovky.

Během pátku se oteplí a ani noci neočekáváme o víkendu se zápornou teplotou. Půjde o dosti významné oteplení, modely momentálně ukazují na víkend i 10-11°C v denních maximech. Na počátku nového týdne existují varianty, že by mohlo opět docházet k ochlazování. Ale prognóza stále vykazuje mnoho nejistot. Takže je nutné počkat s nějakými přesnými předpověďmi zhruba do víkendu. Poté se začne průběh počasí v příštím týdnu jevit jasněji. Jak prezentujeme v uvedeném článku, tak průměr variant vývoje se shoduje na ochlazování. Soudě podle včerejšího ensemblu modelu GFS (viz článek) a i dnešní ensemble modelu to potvrzuje.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality