Předpověď teplotyPrognózy počasí

Na Šumavě -22°C, noční mráz i dále

Hodnocení článku

Dnes bylo na Šumavě -22°C, noční mráz nás čeká i nadále. Příliv studeného vzduchu zatím přetrvá, jak bylo řečeno také v článku Modely potvrzují teplé Vánoce. A přetrvá do čtvrtka, poté nastane vánoční oteplení. Do té doby můžeme očekávat při vyjasnění silnější noční resp. ranní mrazy. Ty se dnes projevily poklesem teploty pod -22°C v šumavských údolích. Tam převážily v noci místy vhodné podmínky pro radiační ochlazování. Mráz očekáváme silnější zejména ve středu i mimo hory. Na obloze převáží jasno až polojasno, jen místy vzniknou ranní mlhy. Ty nutno čekat mrznoucí. I přes den pod bodem mrazu zůstane teplota často ve středu a ve čtvrtek. Ve čtvrtek se začne od jihozápadu k večeru již oteplovat.

Na Šumavě bylo -22°C, i v nížinách může být -10°C

Na Šumavě -22°C. Minima teploty na 23.12.2021.

Obr. 1 Očekávaná minima teploty vzduchu na 23.12.2021 podle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

Při delším vyjasnění očekáváme ve středu a ve čtvrtek minima teploty -5 až -10°C nejčastěji, na sněhu ojediněle i nižší. V horských údolích zejména ve středu klesne teplota opět i na podobné hodnoty jako v úterý. Místy vzniknou mlhy, které nutno čekat mrznoucí. Pozor na tvorbu námrazy zejména na površích. Příčinou oteplení bude jak jinak než přechod okraje teplé fronty přes střední Evropu. Tato postoupí v severozápadním proudění ve čtvrtek během dne a v noci na pátek. Srážky v jejím prostoru se vyskytující, kterých očekáváme spíše méně, budou mrznoucí. Hrozí tedy tvorba ledovky.

Během pátku se oteplí a ani noci neočekáváme o víkendu se zápornou teplotou. Půjde o dosti významné oteplení, modely momentálně ukazují na víkend i 10-11°C v denních maximech. Na počátku nového týdne existují varianty, že by mohlo opět docházet k ochlazování. Ale prognóza stále vykazuje mnoho nejistot. Takže je nutné počkat s nějakými přesnými předpověďmi zhruba do víkendu. Poté se začne průběh počasí v příštím týdnu jevit jasněji. Jak prezentujeme v uvedeném článku, tak průměr variant vývoje se shoduje na ochlazování. Soudě podle včerejšího ensemblu modelu GFS (viz článek) a i dnešní ensemble modelu to potvrzuje.