Prognózy počasíTýdenní výhledy

I celodenní mráz, na konci týdne oteplení

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Čeká nás opět i celodenní mráz, na konci týdne oteplení. Numerické modely spíše potvrzují, že zimní ráz počasí s teplotou přes den slabě nad nulou a místy i celý den po nulou vydrží do čtvrtka. Následně dojde k mírnému oteplení zhruba na hodnoty teploty z tohoto týdne. V nižších výškách v takovém případě neočekáváme mráz opět ani v nočních hodinách. Srážková činnost se v první části týdne spíše nevyskytne, kromě severu a východu země. Tam hlavně na horách připadne i několik centimetrů nového sněhu. Ke konci týdne v oblasti změny počasí srážek slabě přibude. Vrátí se západní složky proudění.

Vrátí se zimní počasí. I celodenní mráz. Zamrzlý rybník se sněhem.

Týden 20. až 26.12.2021

Předpověď

V posledních dnech převažují výstupy modelů, které slibují oteplení na konci týdne po krátkém období zimního počasí. Předpokládají různě intenzivní oteplení a různý čas jeho nástupu. Zatím stále ovšem počítejme tedy s tím, že mírné oteplení v pátek a na víkend nastane. Příliv studeného vzduchu od severu zeslábne. V první části týdne můžeme očekávat mrazivé a sušší proudění. Častěji ubude oblačnosti i na skoro jasno a v takovém případě nutno čekat silnější noční a ranní mráz. Teplota místy v maximech nedosáhne ani kladných hodnot, maximálně vystoupí slabě nad bod mrazu. Ke koci týdne přijde oblačnosti a mírně i srážek. Celkově to vypadá i nadále na srážkově chudší počasí než činí normál druhé poloviny prosince pro naše území.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 2 až -3°C, v polovině týdne -1 až -7°C a ojediněle -10°C
  • Nejvyšší teplota: -3 až 3°C, ke konci týdne 2 až 8°C
  • Průměrná teplota: 2 až 2°C, odchylka období: průměrné
  • Celkové srážky: 315mm/cm, hory na S/SV/V až 35cm, odchylka období: mírně podprůměrné

Synoptická situace a závěr: Přijde i celodenní mráz

V přílivu studeného vzduchu za studenou frontou se do centrální Evropy rozšíří od severozápadu tlaková výše. K nám pronikne studený vzduch ze severu. Vysoký tlak vzduchu určí počasí u nás po celé pracovní období týdne (tj. nyní do čtvrtka). Poté očekáváme od západu postup frontálních systémů spojených s cyklonami v teplejším atlantickém proudění.

Srážkovou činnost očekávejme rozdílnou. Většinou půjde o slabší srážky, které nedosáhnou týdenního průměru období. Ale na horách na S/SV spadne srážek o poznání více a to již po ochlazení ve formě sněhu s jeho akumulací. V těchto oblastech půjde o průměrné srážkové úhrny.

TIP: Sledujte naší stránku Předpověď teploty pro informace o vývoji teploty vzduchu nejen při zemi v nejbližších dnech. Mapy numerických modelů najdete například na stránce pivotalweather.com.