I celodenní mráz, na konci týdne oteplení

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Čeká nás opět i celodenní mráz, na konci týdne oteplení. Numerické modely spíše potvrzují, že zimní ráz počasí s teplotou přes den slabě nad nulou a místy i celý den po nulou vydrží do čtvrtka. Následně dojde k mírnému oteplení zhruba na hodnoty teploty z tohoto týdne. V nižších výškách v takovém případě neočekáváme mráz opět ani v nočních hodinách. Srážková činnost se v první části týdne spíše nevyskytne, kromě severu a východu země. Tam hlavně na horách připadne i několik centimetrů nového sněhu. Ke konci týdne v oblasti změny počasí srážek slabě přibude. Vrátí se západní složky proudění.

Týden 20. až 26.12.2021

Předpověď

V posledních dnech převažují výstupy modelů, které slibují oteplení na konci týdne po krátkém období zimního počasí. Předpokládají různě intenzivní oteplení a různý čas jeho nástupu. Zatím stále ovšem počítejme tedy s tím, že mírné oteplení v pátek a na víkend nastane. Příliv studeného vzduchu od severu zeslábne. V první části týdne můžeme očekávat mrazivé a sušší proudění. Častěji ubude oblačnosti i na skoro jasno a v takovém případě nutno čekat silnější noční a ranní mráz. Teplota místy v maximech nedosáhne ani kladných hodnot, maximálně vystoupí slabě nad bod mrazu. Ke koci týdne přijde oblačnosti a mírně i srážek. Celkově to vypadá i nadále na srážkově chudší počasí než činí normál druhé poloviny prosince pro naše území.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 2 až -3°C, v polovině týdne -1 až -7°C a ojediněle -10°C
  • Nejvyšší teplota: -3 až 3°C, ke konci týdne 2 až 8°C
  • Průměrná teplota: 2 až 2°C, odchylka období: průměrné
  • Celkové srážky: 315mm/cm, hory na S/SV/V až 35cm, odchylka období: mírně podprůměrné

Synoptická situace a závěr

V přílivu studeného vzduchu za studenou frontou se do centrální Evropy rozšíří od severozápadu tlaková výše. K nám pronikne studený vzduch ze severu. Vysoký tlak vzduchu určí počasí u nás po celé pracovní období týdne (tj. nyní do čtvrtka). Poté očekáváme od západu postup frontálních systémů spojených s cyklonami v teplejším atlantickém proudění.

Srážkovou činnost očekávejme rozdílnou. Většinou půjde o slabší srážky, které nedosáhnou týdenního průměru období. Ale na horách na S/SV spadne srážek o poznání více a to již po ochlazení ve formě sněhu s jeho akumulací. V těchto oblastech půjde o průměrné srážkové úhrny.

TIP: Sledujte naší stránku Předpověď teploty pro informace o vývoji teploty vzduchu nejen při zemi v nejbližších dnech. Mapy numerických modelů najdete například na stránce pivotalweather.com.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality