Mráz ve vegetačním období

Hodnocení článku

Velmi citelné ochlazení dorazilo přesně podle předpovědi během pondělního odpoledne a večera. Bylo hodně rychlé a příčinou byl přechod významné studené fronty. Tato „otevřela“ studené a vlhkém severozápadní proudění, které bude v nejbližších dnech i svižné, zejména během dne. Přinášet k nám bude prostřednictvím vlhkého vzduchu četné přeháňky. Ty budou vzhledem k nízké teplotě ve výšce většinou sněhové, maximálně krátce smíšené. V nočních a ranních hodinách nás čeká vzhledem k současnému období mráz ve vegetačním období. Určitě je dobré zatím počkat s pěstováním jakýchkoliv plodin. Případné osivo již vpravené do půdy bude potřeba ochránit před mrazem. Větším problémem budou první květy keřů či ovocných stromů. Ty začaly v nejteplejších oblastech naší země rozkvétat po velmi teplém počasí v krátkém období minulého týdne.

Minulý týden i 26°C, tento týden ani ne 6°C

Velký rozdíl v počasí bude mezi minulým čtvrtkem, kdy teplota překračovala na četných místech 22°C a místy i 25°C. Na jižní Moravě dosáhla i hodnoty slabě nad 26°C. Počasí bylo neobvykle a rekordně teplé. Nyní bude teplota naopak pro počátek dubna podprůměrná a to krátce i významně. Potvrzuje to i nově vydaná statistická předpověď ČHMÚ, který je od dubna vydává nově každé pondělí večer. Zásadně by se podle ní nemělo oteplovat ani kolem poloviny dubna. A střednědobá předpověď to zcela potvrzuje. Nejbližší dny přinesou navíc významnější noční mráz. Přes den nebude na některých místech vlivem velké oblačnosti a četných přeháněk ani 6°C. Rozdíl teploty oproti minulému týdnu tak činí většinou -15 až -20°C.

Mráz ve vegetačním období. Minima teploty na 9.4.2021.

Obr. 1 Očekávaná minima teploty vzduchu na 9.4.2021 podle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

Očekávaná minima teploty vzduchu v dalších dnech:

St 7.4.: -1 až -5°C

Čt 8.4.: 0 až -4°C

Pá 9.4.: -2 až -6°C

V pátek se na minimu teploty projeví i menší oblačnost. Oteplí se v sobotu, kdy by v ranních minimech prakticky mrznout nemělo. Současně bude přibývat oblačnosti i srážek. O víkendu by mělo být opět nárazově i podstatně tepleji s maximy do 16-17°C. Ochlazovat se ale opět bude na počátku nového týdne a noční minima teploty zamíří i v nížinách slabě pod bod mrazu. Mrznout by v noci mělo podle současných modelových výstupů až do konce týdne. Významné vpády studeného vzduchu přicházejí v tomto období podobně jako loni. Jen letošní změna teploty je ještě větší. Dle očekávaného vývoje klimatu je třeba s podobnými rychlými změnami zejména v tomto období počítat častěji. Teplotní výkyvy budou provázet i zimní sezóny a ostatně i v létě můžeme čekat určité krátkodobé významné vlny veder, které pak budou střídat a jaksi kompenzovat přílivy studenějšího vzduchu. Větší stabilita teploty a obecně počasí bude docela výjimečná.

TIP: Pro očekávaný vývoj teploty v nejbližší době sledujte stránku Předpověď teploty.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1072 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality