Mráz ve vegetačním období

Hodnocení článku

Velmi citelné ochlazení dorazilo přesně podle předpovědi během pondělního odpoledne a večera. Bylo hodně rychlé a příčinou byl přechod významné studené fronty. Tato “otevřela” studené a vlhkém severozápadní proudění, které bude v nejbližších dnech i svižné, zejména během dne. Přinášet k nám bude prostřednictvím vlhkého vzduchu četné přeháňky. Ty budou vzhledem k nízké teplotě ve výšce většinou sněhové, maximálně krátce smíšené. V nočních a ranních hodinách nás čeká vzhledem k současnému období mráz ve vegetačním období. Určitě je dobré zatím počkat s pěstováním jakýchkoliv plodin. Případné osivo již vpravené do půdy bude potřeba ochránit před mrazem. Větším problémem budou první květy keřů či ovocných stromů. Ty začaly v nejteplejších oblastech naší země rozkvétat po velmi teplém počasí v krátkém období minulého týdne.

Minulý týden i 26°C, tento týden ani ne 6°C

Velký rozdíl v počasí bude mezi minulým čtvrtkem, kdy teplota překračovala na četných místech 22°C a místy i 25°C. Na jižní Moravě dosáhla i hodnoty slabě nad 26°C. Počasí bylo neobvykle a rekordně teplé. Nyní bude teplota naopak pro počátek dubna podprůměrná a to krátce i významně. Potvrzuje to i nově vydaná statistická předpověď ČHMÚ, který je od dubna vydává nově každé pondělí večer. Zásadně by se podle ní nemělo oteplovat ani kolem poloviny dubna. A střednědobá předpověď to zcela potvrzuje. Nejbližší dny přinesou navíc významnější noční mráz. Přes den nebude na některých místech vlivem velké oblačnosti a četných přeháněk ani 6°C. Rozdíl teploty oproti minulému týdnu tak činí většinou -15 až -20°C.

Mráz ve vegetačním období. Minima teploty na 9.4.2021.

Obr. 1 Očekávaná minima teploty vzduchu na 9.4.2021 podle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

Očekávaná minima teploty vzduchu v dalších dnech:

St 7.4.: -1 až -5°C

Čt 8.4.: 0 až -4°C

Pá 9.4.: -2 až -6°C

V pátek se na minimu teploty projeví i menší oblačnost. Oteplí se v sobotu, kdy by v ranních minimech prakticky mrznout nemělo. Současně bude přibývat oblačnosti i srážek. O víkendu by mělo být opět nárazově i podstatně tepleji s maximy do 16-17°C. Ochlazovat se ale opět bude na počátku nového týdne a noční minima teploty zamíří i v nížinách slabě pod bod mrazu. Mrznout by v noci mělo podle současných modelových výstupů až do konce týdne. Významné vpády studeného vzduchu přicházejí v tomto období podobně jako loni. Jen letošní změna teploty je ještě větší. Dle očekávaného vývoje klimatu je třeba s podobnými rychlými změnami zejména v tomto období počítat častěji. Teplotní výkyvy budou provázet i zimní sezóny a ostatně i v létě můžeme čekat určité krátkodobé významné vlny veder, které pak budou střídat a jaksi kompenzovat přílivy studenějšího vzduchu. Větší stabilita teploty a obecně počasí bude docela výjimečná.

TIP: Pro očekávaný vývoj teploty v nejbližší době sledujte stránku Předpověď teploty.