Prognózy počasíTýdenní výhledy

Převážně zimní první dubnový týden

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Čeká nás převážně zimní první dubnový týden. A to po až rekordně teplém počasí z konce března a prvního dne dubna. Počasí bylo značně teplotně nadnormální, nyní přichází několik dnů naopak s nižší teplotou než by na začátku dubna měla být. Přibývat bude také srážek, které budou po většině týdne ve všech polohách sněhové nebo smíšené či při přeháňkách půjde o sněhovou krupici. Půjde o počasí typického studeného vpádu od severu až severozápadu. Více srážek lze čekat v závěru týdne. Nejvýznamnější srážky budou na studených frontách. První zásadní ovlivní počasí v ČR hned v pondělí, další o víkendu. První dubnový týden tak bude převážně zimní.

Týden 5. až 11.4.2021

Předpověď

Z jara zpět do zimy. Převážně zimní první dubnový týden. Zasněžení keře v březnu.

Převážně zimní první dubnový týden, nasněžit může i v nížinách.

Počasí bude v dalším týdnu hodně studené. Je třeba počítat s tím, že v noci bude i v nížinách významněji mrznout. Hlavně při zmenšené oblačnosti tak bude třeba upozornit na mráz ve vegetačním období. Jen slabě nad bodem mrazu bude teplota přes den. Od středních poloh napadne sníh. Počátek i konec týdne poznamená silný vítr s nárazy v oblasti významných front. Velmi krátce se oteplí na území ČR pouze před přechodem další studené fronty na přelomu pracovní části týdne a víkendu. Během víkendu to vypadá podle současných prognóz opět na ochlazení a to citelnější. Pravé jaro zatím rozhodně čekat nelze, půjde o pravý studený apríl a zimní první dubnový týden. I když to v několika dnech minulého týdne vypadalo zcela jinak.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: +3 až -2°C při velké oblačnosti ke konci týdne kolem +4°C, naopak uprostřed týdne -2 až -8°C.
  • Nejvyšší teplota: 9 až 15°C na počátku a ke konci týdne, jinak 1 až 7°C.
  • Průměrná teplota: 2 až 6°C, shrnutí období: Podprůměrné.
  • Celkové srážky: 520mm/cm, zejména na horách a na Z/SZ až 40mm/cm, shrnutí období: Průměrné.

Synoptická situace a závěr: Převážně zimní první dubnový týden

Po přechodu výrazné studeném fronty v pondělí k nám začne od severozápadu až severu pronikat významně studený vzduch. Tento bude zpočátku i vlhký, během týdne se prosadí vliv nevýznamné oblasti vysokého tlaku vzduchu. Krátce k nám pronikne teplejší vzduch, jehož příliv pravděpodobně během víkendu ukončí další významné frontální rozhraní od západu. Počasí bude zimní a přechodně může nasněžit i v nižších polohách.

Srážek bude více než tomu bylo na přelomu měsíců a teplota bude převážně podstatně nižší. Je třeba tedy čekat zlepšení vláhových podmínek. Od středních poloh se utvoří a od vyšších poloh se i zvýší sněhová pokrývka. Studené počasí bude kompenzovat velmi teplé dny z předchozího týdne. Je třeba čekat výskyt nočního mrazu ve vegetačním období, podobně jako tomu bylo v loňském roce. To bude mít důsledky v zemědělství. Podrobná předpověď počasí na každý den je poskytnuta na naší stránce Předpověď na den. Mapy výstupů numerických modelů s vývojem teploty vzduchu a mnoha dalších prvků najdete na stránce wetter3.de.