Převážně zimní první dubnový týden

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Čeká nás převážně zimní první dubnový týden. A to po až rekordně teplém počasí z konce března a prvního dne dubna. Počasí bylo značně teplotně nadnormální, nyní přichází několik dnů naopak s nižší teplotou než by na začátku dubna měla být. Přibývat bude také srážek, které budou po většině týdne ve všech polohách sněhové nebo smíšené či při přeháňkách půjde o sněhovou krupici. Půjde o počasí typického studeného vpádu od severu až severozápadu. Více srážek lze čekat v závěru týdne. Nejvýznamnější srážky budou na studených frontách. První zásadní ovlivní počasí v ČR hned v pondělí, další o víkendu.

Týden 5. až 11.4.2021

Předpověď

Počasí bude v dalším týdnu hodně studené. Je třeba počítat s tím, že v noci bude i v nížinách významněji mrznout. Hlavně při zmenšené oblačnosti tak bude třeba upozornit na mráz ve vegetačním období. Jen slabě nad bodem mrazu bude teplota přes den. Od středních poloh napadne sníh. Počátek i konec týdne poznamená silný vítr s nárazy v oblasti významných front. Velmi krátce se oteplí na území ČR pouze před přechodem další studené fronty na přelomu pracovní části týdne a víkendu. Během víkendu to vypadá podle současných prognóz opět na ochlazení a to citelnější. Pravé jaro zatím rozhodně čekat nelze, půjde o pravý studený apríl. I když to v několika dnech minulého týdne vypadalo zcela jinak.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: +3 až -2°C při velké oblačnosti ke konci týdne kolem +4°C, naopak uprostřed týdne -2 až -8°C
  • Nejvyšší teplota: 9 až 15°C na počátku a ke konci týdne, jinak 1 až 7°C
  • Průměrná teplota: 2 až 6°C, shrnutí období: Podprůměrné
  • Celkové srážky: 520mm/cm, zejména na horách a na Z/SZ až 40mm/cm, shrnutí období: Průměrné

Synoptická situace a závěr

Po přechodu výrazné studeném fronty v pondělí k nám začne od severozápadu až severu pronikat významně studený vzduch. Tento bude zpočátku i vlhký, během týdne se prosadí vliv nevýznamné oblasti vysokého tlaku vzduchu. Krátce k nám pronikne teplejší vzduch, jehož příliv pravděpodobně během víkendu ukončí další významné frontální rozhraní od západu.

Srážek bude více než tomu bylo na přelomu měsíců a teplota bude převážně podstatně nižší. Je třeba tedy čekat zlepšení vláhových podmínek. Od středních poloh se utvoří a od vyšších poloh se i zvýší sněhová pokrývka. Studené počasí bude kompenzovat velmi teplé dny z předchozího týdne. Je třeba čekat výskyt nočního mrazu ve vegetačním období, podobně jako tomu bylo v loňském roce. To bude mít důsledky v zemědělství. Podrobná předpověď počasí na každý den je poskytnuta na naší stránce Předpověď na den. Mapy výstupů numerických modelů s vývojem teploty vzduchu a mnoha dalších prvků najdete na stránce wetter3.de.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality