Předpověď teplotyPrognózy počasí

Mráz vystřídá deset nad nulou

Hodnocení článku

Mráz vystřídá deset nad nulou, potvrzují numerické předpovědní modely. Mnozí reagovali na měsíční výhled počasí z prvního únorového dne, který sliboval mírně teplejší únor, negativně. V komentářích na naší sociální síti zmiňovali polární vír, který opět vytáhla mnohá bulvární média, aby postrašila své věrné čtenáře či případně přilákala další. Ve střednědobé předpovědi byla menší epizoda studenějšího počasí se silnějšími nočními mrazy, kterou zažíváme skutečně nyní. Na tuto reagovaly právě zmíněné články. Někteří diskutující u nás na stránce nevěřícně častovali měsíční odhad teplotních odchylek snad i jako výsměch, když kdesi na internetu četli o onom polárním víru, který přinese extrémní mráz.

Tato mrazivá epizoda ovšem nevydrží dlouho a vystřídá jí naopak dosti teplé počasí. Měsíční předpoklad odchylek teploty vzduchu od normálu totiž neříká, že v měsíci nebude či nemůže více mrznout. To nikde řečeno nebylo, ale byla řečena pravděpodobnost převahy teplejšího počasí v tomto měsíci. A toto se nyní i s ohledem na další dlouhodobější prognózy ukazuje být pravdou.

Od víkendu teplé počasí, včetně horských oblastí. Mráz vystřídá deset nad nulou

Mráz vystřídá deset nad nulou. Teplota vzduchu ve výšce na 13.2.2023.

Obr. 1 Mráz vystřídá deset nad nulou. Předpověď teploty vzduchu v 850hPa na noc na pondělí 13.2.2023, zdroj: wetterzentrale.de

Oteplení nečeká jen nižší polohy, během víkendu postupně pronikne teplý vzduch i do vyšších vrstev atmosféry. Ideální sněhové podmínky, které panují na horách nyní, tedy také skončí. Neočekává se masivní obleva, ale teplota se na horách kromě nejvyšších výšek dostane nad bod mrazu. A sníh by měl tedy přes den i odtávat. Dobrou zprávou ale může být, že tání neurychlí dešťové srážky. V nižších polohách můžeme čekat teplotu nad 5°C, zejména na počátku dalšího týdne se očekává v maximech kolem 10°C.

Očekávaný vývoj teploty vzduchu v dalších dnech:

Čt 9.2.: 0 až 4°C

Pá 10.2.: 1 až 5°C

So 11.2.: 3 až 7°C

Ne 12.2.: 3 až 7°C, na JV 9°C

Po 13.2.: 6 až 10°C

Hlavní oteplení nás čeká na přelomu týdnů, kdy začne pronikat teplý vzduch i do horských oblastí. V hladině 850hPa (výška asi 1.5km) očekávají modely až 7°C (obr. 1).

Mráz vystřídá deset nad nulou. Synoptická situace a teplá fronta nad střední Evropou 11.2.2023.

Obr. 2 Očekávaná synoptická situace, okraj teplé fronty nad východem našeho území, na sobotu 11.2.2023, zdroj: dwd.de

Nad střední Evropou očekáváme převažující vliv mohutné tlakové výše, která se rozprostře od západu přes střední Evropu směrem k východu až severovýchodu. Půjde o poměrně stabilní tlakový útvar, v němž budou slábnout frontální systémy postupující od západu. Proto nás čeká relativně ustálené, málo oblačné počasí bez srážek a převážně se slabým větrem. Až na očekávané oteplení z mrazivého počasí, které máme v ČR aktuálně. Slábnoucí systém front čekáme od západu nad naším územím právě během víkendu a půjde zejména o jižní okraj teplé fronty. Za touto se odehraje zmíněné hlavní oteplení, které se projeví i v horských polohách. Mráz tedy vystřídá až deset nad nulou.