Evropa a SvětKlimatologieZměna klimatu

Leden byl v Evropě třetím nejteplejším v historii

Hodnocení článku

Leden byl v Evropě třetím nejteplejším v historii měření. Vyplývá to ze zprávy agentury Evropské unie pro sledování klimatických změn a atmosféry Copernicus. A naopak nejnižší lednové hodnoty dosáhl rozsah zalednění moře v Antarktidě. První měsíc roku 2023 byl v Evropě třetím nejteplejším v historii měření. Na Balkáně a východě Evropy považují meteorologové začátek roku za rekordně teplý. Rekordně teplé počasí proběhlo i u nás. Nadprůměrná teplota se vyskytla v měsíci na velké části kontinentu. Zaznamenána byla též v sousední Americe a to ve východní části Spojených států. Rozloha ledu v Antarktidě dosáhla pro leden nejnižší hodnoty. V Arktidě byl tato 4% pod průměrem. Extrémně teplé počasí letošního ledna je jasným důkazem měnícího se klimatu.

Celosvětově byl rok 2022 pátý nejteplejší a jeho léto bylo v Evropě zcela nejteplejší

Leden byl v Evropě třetím nejteplejším. Slunečno o víkendu a nejtepleji v pondělí. Faktory ovlivňující denní amplitudu teploty. Hydrologické extrémy. Velmi teplo bude do čtvrtka. Suché a slunečné počasí na počátku jara.

Velmi teplé až rekordně teplé počasí panovalo i u nás. Připomeňme, že extrémně vysoká teplota loni v létě se týkala zejména jihozápadu a západu Evropy. Tam vystoupala na dosud nenaměřené hodnoty ve Španělsku, Francii a neobvykle teplo zaznamenala i převážně chladnější Británie. I u nás se odehrály vlny veder spojené jak bývá zvykem také se suchem a vznikem požárů. Teplota vzduchu u nás však nedosáhla nijak enormně vysokých hodnot. To nemění nic na tom, že léto 2022 skončilo v létě nejteplejší od počátku měření. Rok 2022 skončil v Evropě jako druhý nejteplejší po roce 2020. Na celém Světě byl pátý nejteplejší.

S velmi teplým počasím souvisí ústup mořského ledu. Až 31% pod dlouhodobým normálem činila rozloha ledu v lednu na Antarktidě. Jde o významně nižší hodnotu než činí ta z původně zjištěného rekordu v roce 2017. Až 4% pod průměrem byla rozloha ledu v Arktidě a jde o třetí nejnižší hodnotu rozlohy ledu za období satelitních měření.

Můžeme mít jasnější důkaz měnícího se klimatu?

Velmi teplé počasí je jasným důkazem globálního oteplování pro mnoho oblastí. Má nás upozornit na další extrémní projevy počasí v budoucnosti. Nyní se považuje za nejdůležitější, aby došlo k rychlému přijetí opatření, vedoucích ke zmírnění nárůstu globální teploty vzduchu na Zemi. Jak bylo uvedeno v našem publikovaném článku Tání ledovců nezastavíme, tak skutečně změny spojené s nárůstem teploty vzduchu již ovlivnit nelze. Lze ovšem zabránit ještě extrémnějším důsledkům, udrží-li se oteplení pod určitou hranicí.

Služba Copernicus uvádí své závěry na základě bohatého množství naměřených dat ze satelitů, meteostanic, letadel a podobně. Tuto službu provozuje Evropské centrum pro střednědobou předpověď (ECMWF). Tato vydává zprávy o stavu klimatu každý měsíc. Zprávy informují o změnách globální teploty vzduchu na povrchu, o rozloze mořského ledu a hydrologických ukazatelích.

Reference

COPERNICUS. Online, dostupné na copernicus.eu.

ČTK. Zprávy. Copernicus: Evropa zažila třetí nejteplejší leden v historii měření. Online, 2023. Dostupné na ceskenoviny.cz.