Předpověď teplotyPrognózy počasí

Mrazivý vzduch na konci týdne

Hodnocení článku

Mrazivý vzduch na konci týdne pronikne do střední Evropy. Vrátí se tak zimní ráz počasí i do nížin a to po několika týdnech od předvánoční oblevy. Nepůjde o žádný dlouhotrvající a intenzivní přísun arktického vzduchu. Ale mrazivý vzduch skutečně pronikne ze severní Evropy do centrální, tento vývoj již lze potvrdit. U nás to bude znamenat celodenní mráz a v noci silnější mráz. Současně dojde k rozšíření se vysokého tlaku nad centrum Evropy a vyjasnění tak podpoří noční ochlazování. V případě výskytu sněhové pokrývky, která se v nižších polohách spíše neočekává, bude mráz ještě více zesílen. Nejtepleji z celého týdne je právě dnes v jeho polovině, kdy maxima teploty vystoupí i slabě nad 10°C. Do víkendu se očekává teplota maximálně na 8°C a mimo hory nebude vlivem velké oblačnosti mrznout ani v noci. Zlom v počasí přijde během víkendu, zejména v noci na neděli.

Mrazivý vzduch na konci týdne přinese celodenní mráz do nížin

Mrazivý vzduch na konci týdne. Teplota vzduchu v 850hPa na 7.1.2024 podle modelu GFS.

Obr. 1 Mrazivý vzduch na konci týdne a jeho průnik od severu až severozápadu pohledem na předpověď teploty vzduchu v hladině 850hPa na 7.1.2024, zdroj: meteociel.fr

I když se tato předpověď odpůrcům zimního počasí nečte lehce, jde o reálný očekávaný vývoj. A milovníkům zimy chce počasí také “vyjít vstříc” po několika týdnech nadprůměrné teploty. výhledově se očekává, že bude teplota u nás podprůměrná a krátce i výrazněji. Numerické modely se zatím přesně neshodnou na tom, jak dlouho potrvá toto mrazivé období a jak dlouho tedy zůstane teplota pod dlouhodobým normálem. Pravděpodobně se tam objeví určité výchylky a výkyvy, kdy dojde k oteplení a poté patrně opět k ochlazení. Ono oteplení by však nemělo být výrazné a celkově by v dalších dvou týdnech mělo být počasí studenější než bylo zvykem během druhé poloviny prosince a nyní na začátku ledna.

Očekávaná maxima teploty vzduchu ve druhé polovině týdne:

Čt 4.1.: 4 až 8°C

Pá 5.1.: 4 až 8°C

So 6.1.: 1 až 5°C, na JV 7°C (od SZ ochlazování)

Ne 7.1.: -3 až 1°C, na JV 3°C

Po 8.1.: -5 až -1°C

Út 9.1.: -4 až 0°C

Noční minima lze očekávat při malé oblačnosti, tj. spíše až příští týden od -4 do -10°C, při dobrých podmínkách (utišení větru) a případně na sněhové pokrývce i kolem -12°C.