Prognózy počasíSezónní výhledy

Vlhký a teplý leden 2024

Hodnocení článku

Vlhký a teplý leden 2024 předpokládá klimatický výhled. Pokračovat by mělo totiž v převaze západní proudění, které se vyznačuje v zimním období přílivem teplejšího vzduchu. Vždy je toto proudění vlhké, přináší srážkově bohatou oblačnost z Atlantiku. Aktivita tohoto proudění občas zeslábne a v takových případech bude mít příležitost proniknout k nám studenější vzduch ze severních oblastí. Zde opět narážíme na problematičnost předpovědi počasí. Vše by se mohlo změnit s výrazným stratosférickým oteplením, které by mělo důsledek zeslabení nebo rozpad polární cirkulace vázané na póly. To by pravděpodobně způsobilo průnik mrazivého vzduchu do nižších zeměpisných šířek. Otázkou však je kam až by se mrazivý vzduch v rámci evropského kontinentu dostal. Současný stav numerické prognózy je takový, že tato počítá v centrální Evropě se stále teplejším počasím.

Vlhký a teplý leden 2024 s možností změny

Nutno připustit, že tato prognóza nemusí vlivem popsané varianty vývoj klimatické cirkulace v úvodu tohoto článku vyjít. Ta předpověď se může během měsíce ledna ještě dosti změnit. Prezentujeme však její současný stav a pouze střednědobé předpovědi mohou tento výhled následně zpřesnit. V současné době slibuje střednědobý výhled pokles aktivity západní cirkulace a přenosu vzduchu od západu. Každopádně delší trvání by tento stav mít neměl. Většina Evropy by měla být podle klimatického modelu CFS teplotně nadprůměrná s výjimkou severu a severozápadu. A jihozápadní, centrální a východní Evropa by měla být také vlhká. Zde budou mít i nadále dráhu postupu cyklony a s nimi spojené systémy front putující z Atlantiku. Sever Evropy bude srážkově v normě až místy podprůměrný. Avšak změna charakteristik klimatu v podobě teploty i srážek se může odehrát ještě během měsíce.

Vlhký a teplý leden 2024. Odchylky srážek od normálu na leden podle modelu CFS.

Obr. 1 Vlhký a teplý leden 2024. Odchylky srážek od normálu na leden 2024 podle modelu CFS, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov

Klimatickou předpověď můžete sledovat na různých stránkách numerických modelů. Jejich přehled najdete na naší stránce Oborové odkazy.

Předpověď NAO indexu ukazující aktivitu západní cirkulace ukazuje během měsíce záporné hodnoty. Následně však kolem poloviny ledna opět vzestupnou tendenci indexu k nule. To by značilo typickou krátkodobou studenější epizodu. Podle očekávaných hodnot by nešlo o tak studenou epizodu jako před přibližně měsícem. Hodnoty AO indexu vykazují shodnou tendenci, nyní se snížily a jsou záporné. Vývoj potvrzuje i střednědobá modelová prognóza.