Předpověď srážekPrognózy počasí

Na konci týdne vydatnější srážky

Hodnocení článku

Dnes se vyskytnou přeháňky či bouřky jen ojediněle, zejména na východě země. Častěji se očekává na obloze i polojasno, zejména tedy zpočátku dne. Ale od zítra se musíme připravit opět na častější srážky, objeví se na většině území. Na konci týdne se očekávají i vydatnější srážky v podobě deště. V kombinaci bouřkové činnosti a deště mohou být srážkové úhrny i vysoké. Vydatné srážky se budou týkat zejména pátku, kdy se čeká přesun pásma srážkové oblačnosti od jihu. Pokračovat by měly srážky ještě v sobotu. V dalších dnech budou méně četné, ale stále se s nimi budeme minimálně místy setkávat. Příští týden se opět oteplí na teplotu blížící se či i dosahující letních 25°C a častěji se objeví lokální konvekční srážky.

TIP: Sledujte modelovou Předpověď srážek u nás dle různých numerických modelů na nejbližší hodiny a dny.

Na konci týdne vydatnější srážky i v podobě deště

Na srážky minulých dnů, které byly často bouřkové, zareagovaly vodní toky na jihozápadě a západě Čech vzestupy hladin na povodňové stupně. Vzhledem k tomu, že se významnější srážky očekávají opět v západní části území ČR, tak je třeba počítat opět s reakcí vodních toků. A tedy s výskytem extrémních vodních stavů, resp. průtoků na nich. Krátkodobě nelze vyloučit výskyt povodňových stavů ani na jiných převážně menších tocích zasažených prudšími srážkami. Zítra se bude jednat během dne o četné přeháňky a místy bouřky. Bouřky mohou být silné a přinášet přívalové srážky, které právě povedou k rychlému rozvodnění vodních toků zejména v oblastech s vyšším nasycením území. V bouřkách mohou též padat kroupy.

Na konci týdne vydatnější srážky. Akumulace srážek za den 31.5. - 1.6.2024.

Obr. 1 Akumulace srážek za den do 1.6.2024, první předpověď modelu Aladin, zdroj: chmi.cz

V pátek přijdou plošné srážky v podobě deště a to od jihu. Na jihu a během dne na většině či celém území se objeví trvalejší déšť. Teplota vzduchu bude z tohoto důvodu nižší, většinou kolem 15°C v odpoledních hodinách. Tepleji bude tam, kam přijdou srážky později. Kromě severovýchodu můžeme čekat chladnější počasí s četnější srážkovou činností ještě v sobotu.

První červnové dny přinesou významnější srážky. Následující týden by měl srážkově odpovídat normálu pro začátek června. V červnu a červenci je průměrný úhrn srážek nejvyšší z celého roku a také se nejčastěji vyskytují bouřky. S častějšími srážkami musíme tedy počítat. Výjimkou jsou situace v tlakovém poli přinášející odklon vlhkosti mimo centrální Evropu. Pakliže jsou stabilní, máme slunné, většinou horké a také suché počasí. Přesně takové panovalo touto dobou před rokem.