Během Vánoc sněžení?

Hodnocení článku

Obrat předpovědních modelů slibuje během Vánoc sněžení. Není to žádná snaha o vyvolání radosti pro ty, kteří chtějí mít Vánoce se sněhem. Jde o interpretaci aktuálních výstupů numerických modelů. Modely totiž v posledních výstupech obrátily a to poměrně významně. Oteplení se odehraje, ale bude krátkodobé. Velmi teplé počasí nás čeká zítra, tedy pouze na počátku Vánoc. Poté to vypadá na příliv studeného vzduchu ze severu po přechodu studené fronty systému cyklony nad severní Evropou. Na studené frontě by se mělo během soboty vyskytnout i významnější sněžení. Ochlazování lze čekat od severu, tam klesne teplota vzduchu pod nulu jako první. Nutno očekávat také další zimní nebezpečné jevy. První nebezpečné jevy se objeví už dnes a v noci na zítřek.

Střídání počasí jako běžný vývoj ve střední Evropě

Současné modely značí spíše zimní ráz počasí a to nejen ve zbytku svátků, ale i na počátku příštího týdne. Poté modely značí ale opět citelné oteplení. To znamená, že se odehraje další obleva. Tam nechme ale zatím otazník. Střídání proudění v našich podmínkách je ale běžné a to v každém ročním období. O tom pojednáváme v článku Počasí se u nás střídá a střídat bude, v létě i v zimě. Stabilnější počasí registrujeme jen v určitých obdobích. A významně stabilní bývá označováno spíše za význačné či extrémní a nikoli obvyklé pro naší klimatickou oblast. Věnujme se nyní podrobněji vývoji význačného až extrémního počasí v nejbližších dnech.

V pátek 10°C, v noci na sobotu od severu náledí

Obr. 1 Teplota vzduchu na 24.12. 22h a 25.12.2021 1h podle modelu Aladin, zdroj: chmi.cz

Začněme ale ještě upozorněním na ledovku, která vznikne v ČR na četných místech vlivem výskytu mrznoucích srážek. A přidáme upozornění na silný vítr, který se večer stočí na jihozápadní až postupně západní a zesílí. Silný ho lze čekat po většinu svátečního pátku. Silný vítr často provází právě teplý sektor tlakové níže v chladné části roku. Teplota vzduchu je dosti vysoká, ale naši pocitovou teplotu značně snižuje silný vítr. A to musíme očekávat právě zítra. Současně se objeví srážky a jak bylo již upozorněno čekáme mrznoucí srážky. Jak se od jihozápadu oteplí, tak riziko mrznoucích srážek pomine. Nejpozději se tak stane na samotném východě území ČR.

Počasí se ale podle posledních modelových prognóz opět změní na zimní a to hned v sobotu. Už v noci na sobotu přejde studená fronta od severu až severozápadu a na sever území začne pronikat studený až mrazivý vzduch. Proto tam při mokrých površích vznikne četné náledí. Ochlazování lze čekat poměrně rychlé a citelné. Na severu teplota nedosáhne kladných hodnot, nejtepleji tam bude na počátku noci na sobotu (obr. 1). Na jihu území může být 5-7°C a ochlazení tam dorazí později odpoledne. Na mnohých místech tak bude chladněji a to přesněji řečeno mrazivěji odpoledne než třeba v noci a ráno, v období obvyklého minima teploty (obr. 2).

Obr. 2 Teplota vzduchu na 25.12.2021 13 a 16h podle modelu Aladin, zdroj: chmi.cz

V závěru svátků sněžení, místy vydatné

A dalším nebezpečným jevem bude sněžení. Srážková činnost studené fronty se očekává významná i v sobotu. Kromě jihu území se bude jednat pouze o sněžení. Napadnout by mohlo místy 10-15cm sněhu (obr. 3). V noci na neděli mráz zejména na severu země zesílí. Oblačnosti začne totiž za frontou ubývat a na S/SV podpoří ochlazování vyjasnění. Tento faktor se naopak neuplatní na jihozápadě, kde by mělo být podstatně tepleji.

Během Vánoc sněžení? Očekávaný nový sníh do 26.12.2021.

Obr. 3 Očekávaný nový sníh do 26.12.2021 12h podle modelu GFS, zdroj: wetter3.de

TIP: Sledujte naší stránku s informacemi o očekávaných srážkách od základních numerických modelů.

Shrnutí očekávaných nebezpečných jevů:

  • Ledovka (v noci a na východě zpočátku dne 24.12., četná místa)
  • Silný vítr (po většinu dne 24.12. na většině území)
  • Náledí (během noci na 25.12. postupně od severu)
  • Nový sníh/silné sněžení (v noci od severu a během dne 25.12. na četných místech)

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1101 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality