Předpověď teplotyPrognózy počasí

Návrat léta za pár dní

Hodnocení článku

Návrat léta nás čeká za pár dní, chladnější počasí vydrží jen krátce. Ale stejně poté to letní, protože se počasí u nás bude i nadále poměrně pravidelně střídat. Přesněji řečeno se budou střídat teplé a chladnější proudění. Po současném ochlazení se očekává oteplení hned na počátku příštího týdne. Teplota stoupne na hodnoty kolem 25°C a po polovině týdne krátce i na hodnoty kolem 28°C. Není vyloučeno krátkodobé dosažení tropické teploty, alespoň na některých místech. Ochlazení se očekává v pátek. Na víkend tak numerické modely slibují oblačné, vlhčí a také chladnější počasí. Zde se ovšem prognóza začíná v jednotlivých očekávaných variantách vývoje více rozcházet. Takže není jisté jaké proudění se uplatní následně. Aktuálně to vypadá na chladnější a vlhčí, jinými slovy teplota se vrátí z mírně nadnormálních na normální hodnoty pro konec června.

Návrat léta za pár dní, ke konci týdne dojde i na tropy

Návrat léta za pár dní. Maxima teploty na 28.6.2024.

Obr. 1 Návrat léta za pár dní a poté i tropů. Maxima teploty podle modelu GFS na 28.6.2024, zdroj: wetterzentrale.de

TIP: Sledujte u nás modelovou Předpověď teploty dle různých numerických modelů, aneb kdy nastane návrat léta.

Po přechodu zvlněné studené fronty, která přinesla včera místy opravdu silné bouře, se ochladilo. Bouřky přinesly přívalové srážky i významnější krupobití. V Brně spadlo 79mm srážek, z toho extrémních 64mm za hodinu a to ve večerních hodinách. Podobné úhrny byly při bouřkách i v okolí. Vysoké úhrny zaznamenaly i na severu Čech v podvečerní významné bouřkové činnosti. Tyto srážky však nebyly v extrému tak významné jako srážky v bouřích na jihu Moravy. Významná bouře s krupobitím přešla přes celé Brno až po Kuřim, Tišnov a Blansko. Byť ztrácela na intenzitě, významnější byla i na Prostějovsku. Víkendové počasí bude s teplotou do letních 25°C, příští týden už ale teplota tuto hodnotu začne opět překračovat. Ve druhé půlce týdne se opět očekává teplota kolem tropických 30°C.

Očekávaná maxima teploty příští týden:

Po 24.6.: 22 až 26°C

Út 25.6.: 24 až 28°C

St 26.6.: 25 až 29°C

Čt 27.6.: 25 až 29°C

Pá 28.6.: 28 až 32°C

So 29.6.: 29 až 33°C

Během víkendu by měla přijít změna opět v podobě přechodu významnější studené fronty. Na té lze opět očekávat i silné bouřky, na jejich předpověď je však ještě brzy. V týdnu se tedy odehraje návrat léta a následně krátce opět i tropického počasí.