Předpověď bouřekPředpověď srážekPrognózy počasí

V pátek velmi silné bouřky

Hodnocení článku

V pátek se očekává ukončení krátkého tropického období. S tím je prakticky vždy spojena bouřková činnost, někdy i významná. Již delší dobu numerické modely ukazují za podpory přechodu zvlněné studené fronty velmi dobré podmínky pro vznik bouřek. Objevit se mohou i velmi silné bouřky provázené extrémními projevy počasí. Tyto mohou působit typické komplikace. Bouřková činnost přinese vždy lokálně spad velkého množství srážek za kratší čas. S tím je spojeno riziko rychlého odtoku a krátkodobého rozvodnění menších toků. Též se očekávají nárazy větru lámající větve. Objevit se může i krupobití v podobě spadu větších krup.

V pátek velmi silné bouřky, poté konec horka

V pátek velmi silné bouřky. Předpověď hodnot CAPE a Lifted indexu na páteční odpoledne 21.6.2024.

Obr. 1 CAPE a Lifted index a jeho až velmi významné hodnoty na pátek odpoledne při přechodu frontálního rozhraní, zdroj: wetterzentrale.de

Dnes opět zejména na jihovýchodě teplota překračuje tropických 30°C. Po zítřejší pauze se tak stane ještě v pátek, kdy bude četněji až 32°C. Poté dorazí větší změna počasí v podobě přechodu zvlněné studené fronty. Ta ukončí příliv velmi teplého vzduchu. Odpoledne na jihozápadě a západě a večer i na ostatním území se fronta projeví bouřkovou činností. Místy může jít o silnější bouřky  přívalovými srážkami, krupobitím a nárazy větru. pozdě večer a v noci na sobotu se fronta přesune na východ země, kde bude srážková činnost doznívat ještě v zpočátku soboty. Od západu se oblačnost v Čechách naopak protrhá a v sobotu by se zde měly objevit srážky pouze ojediněle, během dne spíše vůbec.

Horké počasí se poté jen tak nevrátí. Další srážkovou činnost můžeme čekat v neděli a i v novém týdnu by mělo o poznání více pršet než v tomto. Teplota vzduchu se bude vlivem přílivu vzduchu převážně ze západních směrů a také z důvodu velké oblačnosti a častých srážek udržovat níže než nyní. Většinou kolem 21°C v maximech, ale při četných srážkách přes den může být i nižší. Srážky doplní mírný deficit vzniklý v těchto dnech při sušším a až horkém počasí, kdy máme výpar často vysoký.