Nejen přízemní mráz

Hodnocení článku

Nejen přízemní mráz nás čeká o víkendu i v pondělí. Očekávají se výborné podmínky pro pokles teploty vzduchu. V chladném proudění nás čeká vliv tlakové výše od severovýchodu. Za této synoptické situace bude počasí velmi vhodné pro noční vyzařování tepla a tedy ochlazování. Mlhy vzniknou spíše velmi lokálně až ojediněle a půjde o ranní mlhy. Zatím se mlhy rozpustí brzy, situace nebude vhodné pro vznik v tomto období už docela typických inverzních situací. Mrazivé noci či rána skončí v pondělí. Další dny budou více oblačné se srážkami a díky tomu teplota mírně stoupne. Ale v noci ani přes den nemůžeme čekat žádné teplo.

Nejstudenější bude neděle, na západě i pondělí

Z dohledné doby bude největší zima a tedy nejčetněji mrznout v neděli. Tam lze čekat i v nížinách teplotu na bodu mrazu nebo pod ním. V horských údolích již v těchto dnech zaznamenáme významnější mráz. Studené proudění je ale už znát po přechodu středeční zvlněné studené fronty i přes den. Teplota v dalších dnech v maximech již spíše nepřesáhne 15°C a další ochlazení nastane během nového týdne. Při velké oblačnosti se mírně oteplí v noci a naopak ochladí přes den. Teplota v maximech se očekává příští týden kromě pondělí již spíše kolem 10°C, mnohde tak tuto hodnotu ani nepřesáhne. A podle současných odhadů po tomto ochlazení nastanou při zmenšení oblačnosti další studené noci a rána.

Nejen přízemní mráz. Minima teploty na 10.10.2021.

Obr. 1 Minima teploty vzduchu na neděli 10.10.2021 podle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

Očekávaná minima teploty vzduchu v dalších dnech:

So 9.10.: 5 až 1°C, četné mrazíky

Ne 10.10. +3 až -1°C, ojediněle -3°C

Po 11.10.: 5 až 0°C, na JZ/Z -2°C, četné mrazíky

Út 12.10.: 7 až 3°C, ojediněle mrazíky

Synoptické příčiny výskytu mrazu

Před mrazem v tomto období se ještě upozorňuje, i když jde o mráz jako takový a ne nijak silný. A to z důvodu, že stále máme vegetační období a mráz může poškodit některé plodiny, které ještě rostou a mají případně i plody. Základem pro pokles teploty na takto nízké hodnoty je aktuálně příliv studeného vzduchu z východního směru. vlivem toho máme i chladnější počasí přes den. Nicméně bez vyjasnění a to celonočního a k tomu utišení větru by z mrazu nic nebylo. Jinými slovy by teplota neklesla zdaleka tak nízko. To bylo vidět v noci na čtvrtek a až na výjimku severovýchodu a východu Čech i v noci na pátek.

Mráz není v tomto období v ranních hodinách neobvyklý. Na horách a to hlavně v údolích není výjimkou silnější mráz. Jde o první mírné záchvěvy přicházející zimy.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1101 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality