Předpověď teplotyPrognózy počasí

Nejen přízemní mráz

Hodnocení článku

Nejen přízemní mráz nás čeká o víkendu i v pondělí. Očekávají se výborné podmínky pro pokles teploty vzduchu. V chladném proudění nás čeká vliv tlakové výše od severovýchodu. Za této synoptické situace bude počasí velmi vhodné pro noční vyzařování tepla a tedy ochlazování. Mlhy vzniknou spíše velmi lokálně až ojediněle a půjde o ranní mlhy. Zatím se mlhy rozpustí brzy, situace nebude vhodné pro vznik v tomto období už docela typických inverzních situací. Mrazivé noci či rána skončí v pondělí. Další dny budou více oblačné se srážkami a díky tomu teplota mírně stoupne. Ale v noci ani přes den nemůžeme čekat žádné teplo.

Nejen přízemní mráz: Nejstudenější bude neděle, na západě i pondělí

Z dohledné doby bude největší zima a tedy nejčetněji mrznout v neděli. Tam lze čekat i v nížinách teplotu na bodu mrazu nebo pod ním. V horských údolích již v těchto dnech zaznamenáme významnější mráz. Studené proudění je ale už znát po přechodu středeční zvlněné studené fronty i přes den. Teplota v dalších dnech v maximech již spíše nepřesáhne 15°C a další ochlazení nastane během nového týdne. Při velké oblačnosti se mírně oteplí v noci a naopak ochladí přes den. Teplota v maximech se očekává příští týden kromě pondělí již spíše kolem 10°C, mnohde tak tuto hodnotu ani nepřesáhne. A podle současných odhadů po tomto ochlazení nastanou při zmenšení oblačnosti další studené noci a rána.

Nejen přízemní mráz. Minima teploty na 10.10.2021.

Obr. 1 Nejen přízemní mráz. Minima teploty vzduchu na neděli 10.10.2021 podle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

Očekávaná minima teploty vzduchu v dalších dnech:

So 9.10.: 5 až 1°C, četné mrazíky

Ne 10.10. +3 až -1°C, ojediněle -3°C

Po 11.10.: 5 až 0°C, na JZ/Z -2°C, četné mrazíky

Út 12.10.: 7 až 3°C, ojediněle mrazíky

Synoptické příčiny výskytu mrazu

Před mrazem v tomto období se ještě upozorňuje, i když jde o mráz jako takový a ne nijak silný. A to z důvodu, že stále máme vegetační období a mráz může poškodit některé plodiny, které ještě rostou a mají případně i plody. Základem pro pokles teploty na takto nízké hodnoty je aktuálně příliv studeného vzduchu z východního směru. vlivem toho máme i chladnější počasí přes den. Nicméně bez vyjasnění a to celonočního a k tomu utišení větru by z mrazu nic nebylo. Jinými slovy by teplota neklesla zdaleka tak nízko. To bylo vidět v noci na čtvrtek a až na výjimku severovýchodu a východu Čech i v noci na pátek.

Mráz není v tomto období v ranních hodinách neobvyklý. Na horách a to hlavně v údolích není výjimkou silnější mráz. Jde o první mírné záchvěvy přicházející zimy.