V bouřkách a dešti spadlo i 50mm

Hodnocení článku

V bouřkách a dešti spadlo i 50mm srážek a to za úterní pozdní odpoledne, večer a noc na dnešek. Včera se na zvlněné studené frontě tvořily v Čechách i bouřky. Tyto byly bleskově na současné období aktivní. Přinesly prudké až přívalové srážky v pásu střední Čechy až Krkonoše a Jizerské hory. Na severu spadlo nejvíce srážek, ale ani srážky v některých nížinných oblastech nebyly o mnoho nižší než ty horské. Ve středním Polabí se jednalo o srážky, které zde spadnou málo kdy. Mnohdy ani při červnové nebo červencové bouřce. Toto byla hlavní srážková činnost tohoto týdne, která provázela citelné ochlazení a konec babího léta. To trvalo v ČR od konce září a přinášelo ojediněle i letní teplotu. Nyní nás čeká studené počasí a přízemní mrazíky ráno.

V Čechách spadlo místy 25 až 40mm srážek, ojediněle více

Do dnešní rána spadlo nejvíce srážek v Krkonoších a jizerských horách, společně s těmito oblastmi se vyskytly vysoké úhrny také ve středním Polabí. Dále v podhůří severních horských oblastí a také v západní části východních Čech. Tam byly srážkové úhrny o něco nižší, většinou od 15 do 30mm.

V bouřkách a dešti spadlo i 50mm. Úhrny srážek za den do 6.10.2021 7h.

Obr. 1 Spadlé srážky za den do 6.10.2021 7h, zdroj: hydro.chmi.cz

Nejvyšší úhrny srážek do 6.10.2021 7h:

54.0mm Pec pod Sněžkou

47.1mm Černý Důl a Luční bouda

46.6mm Pomezní boudy – Horní Malá Úpa

44.1mm Vrchlabí

44.0mm Desná – Souš

43.7mm Dolní Dvůr – Rudolfov

42.3mm Semčice

42.0mm Kostomlaty nad Labem

41.6mm Kořenov – Jizerka

38.3mm Horní Maršov

38.1mm Kořenov – Jezdecká

36.7mm Kořenov – Lasičí

36.4mm Dolní Bousov

Dále například srážkoměr Povodí Labe 51.6mm na Špindlerovce, 50.7mm na Pláních, 50.1mm ve Vlčicích nebo 47.7mm v Hradištku na Nymbursku.

TIP: Sledujte naší stránku Aktuální srážky.

Další srážky ve čtvrtek, poté bude slunečno a zima

Srážková činnost již tento týden nebude vydatná, ale ještě je třeba v noci na čtvrtek a ve čtvrtek místy s deštěm počítat. Srážky budou vyšší na horách, tam přesáhnou 10mm a ojediněle dosáhnou i 15mm za den. Jinde půjde o jednotky milimetrů. V pátek začne výrazněji ubývat oblačnosti a víkendové počasí nabídne také slunečno, tedy minimum oblaků či zcela jasno. Ráno se místy utvoří typické podzimní mlhy. Teplota klesne při celonočním vyjasnění ale hodně nízko. O tom v případném předpovědním článku.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality