Historie počasíSpadlé srážky

V bouřkách a dešti spadlo i 50mm

Hodnocení článku

V bouřkách a dešti spadlo i 50mm srážek a to za úterní pozdní odpoledne, večer a noc na dnešek. Včera se na zvlněné studené frontě tvořily v Čechách i bouřky. Tyto byly bleskově na současné období aktivní. Přinesly prudké až přívalové srážky v pásu střední Čechy až Krkonoše a Jizerské hory. Na severu spadlo nejvíce srážek, ale ani srážky v některých nížinných oblastech nebyly o mnoho nižší než ty horské. Ve středním Polabí se jednalo o srážky, které zde spadnou málo kdy. Mnohdy ani při červnové nebo červencové bouřce. Toto byla hlavní srážková činnost tohoto týdne, která provázela citelné ochlazení a konec babího léta. To trvalo v ČR od konce září a přinášelo ojediněle i letní teplotu. Nyní nás čeká studené počasí a přízemní mrazíky ráno.

V Čechách spadlo místy 25 až 40mm srážek, ojediněle více

Do dnešní rána spadlo nejvíce srážek v Krkonoších a jizerských horách, společně s těmito oblastmi se vyskytly vysoké úhrny také ve středním Polabí. Dále v podhůří severních horských oblastí a také v západní části východních Čech. Tam byly srážkové úhrny o něco nižší, většinou od 15 do 30mm.

V bouřkách a dešti spadlo i 50mm. Úhrny srážek za den do 6.10.2021 7h.

Obr. 1 Spadlé srážky za den do 6.10.2021 7h, zdroj: hydro.chmi.cz

Nejvyšší úhrny srážek do 6.10.2021 7h:

54.0mm Pec pod Sněžkou

47.1mm Černý Důl a Luční bouda

46.6mm Pomezní boudy – Horní Malá Úpa

44.1mm Vrchlabí

44.0mm Desná – Souš

43.7mm Dolní Dvůr – Rudolfov

42.3mm Semčice

42.0mm Kostomlaty nad Labem

41.6mm Kořenov – Jizerka

38.3mm Horní Maršov

38.1mm Kořenov – Jezdecká

36.7mm Kořenov – Lasičí

36.4mm Dolní Bousov

Dále například srážkoměr Povodí Labe 51.6mm na Špindlerovce, 50.7mm na Pláních, 50.1mm ve Vlčicích nebo 47.7mm v Hradištku na Nymbursku.

TIP: Sledujte naší stránku Aktuální srážky.

Další srážky ve čtvrtek, poté bude slunečno a zima

Srážková činnost již tento týden nebude vydatná, ale ještě je třeba v noci na čtvrtek a ve čtvrtek místy s deštěm počítat. Srážky budou vyšší na horách, tam přesáhnou 10mm a ojediněle dosáhnou i 15mm za den. Jinde půjde o jednotky milimetrů. V pátek začne výrazněji ubývat oblačnosti a víkendové počasí nabídne také slunečno, tedy minimum oblaků či zcela jasno. Ráno se místy utvoří typické podzimní mlhy. Teplota klesne při celonočním vyjasnění ale hodně nízko. O tom v případném předpovědním článku.