Výrazně se ochladí v neděli

()

Teplota vzduchu během října klesá, to je běžný klimatický vývoj v našich podmínkách. Pokles je poměrně významný a není výjimkou, že po teplejším období přicházejí významná ochlazení. Výrazně se ochladí v neděli, to je jistý vývoj počasí u nás v nejbližší době. Nyní máme o něco teplejší počasí, kdy maxima teploty dosáhnou i 20°C. Ale zdaleka ne na celém území, západ a severozápad země bude již chladnější. Bude to také způsobeno tím, že tam bude méně slunečního svitu. Naděje na dosažení či lehké překročení 20°C je dnes a zítra na jihu Moravy. V neděli se teplota sníží zhruba o 5 až 8°C oproti maximům teploty v ČR v sobotu. Na západě se ochladí již během soboty, neboť bude přes ČR postupovat studená fronta poměrně brzy během dne.

I ranní mráz je v říjnu mimo hory běžný

V noci bude po ochlazení zejména při zmenšené oblačnosti již velká zima. Minima teploty se budou často dostávat na hodnoty kolem 5°C a nižší. Klesat budou za delšího vyjasnění k 0°C nebo slabě pod ní a to i mimo hory a ve standardní dvoumetrové výšce. Nepůjde tedy jen o mráz v přízemní vrstvě (5cm nad povrchem), který bude již dosti četný. Oblačnosti bude i po ochlazení v ČR převážně více, takže za vlády jasného počasí by byly noční mrazy ještě významnější. Oblačnost bude poklesu teploty přeci jen bránit, ale přesto bude zima. To bude způsobeno přílivem studeného vzduchu od severozápadu až postupně severu ve vztahu k aktuálnímu období.

Obr. 1 Očekávaná minima teploty vzduchu podle modelu GFS na úterý 13.10.2020, zdroj: wetterzentrale.de

Očekávaná minima a maxima teploty vzduchu od neděle 11. října 2020:

Ne 11.10.: 7 až 3°C a na Z 0°C s mrazíky, 8 až 12°C

Po 12.10.: 5 až 0°C a mrazíky a na V kolem 5°C, 7 až 11°C a při srážkách na V kolem 7°C

Út 13.10.: 4 až 0°C a četné mrazíky, 9 až 13°C.

St 14.10.: 4 až 0°C a četné mrazíky, 9 až 13°C.

Přehled vývoje počasí je k dispozici i ve výhledu na týden.

Bohužel nízká ranní teplota a od vyšších poloh obecně nízká a záporná teplota nebudou přát růstu hub a houbaření. Tam, kde houby nyní rostou, je dobré pro sběr těchto plodů lesa využít určitě nejbližší dobu. Noc na sobotu bude teplejší, na neděli vyjma západu ještě relativně také.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
Výrazně se ochladí v neděli
Název
Výrazně se ochladí v neděli
Popis
Výrazně se ochladí v neděli. Předpověď vývoje teploty vzduchu po významném ochlazení. Očekávaná minima a maxima teploty vzduchu.
Autor