Stále teplejší a do pátku inverzní počasí

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný přehled počasí na další týden. Čeká nás od pátku inverzní počasí.

Týden 13. až 19.1.2020

Předpověď

Další lednový týden bude dosti teplý, přičemž teplo se projeví hlavně ve vyšších polohách. Během týdne zintenzivní letos “oblíbená” teplotní inverze. Na konci týdne bude odbourána a následně by se mělo postupně ochlazovat. Otázkou je na jak dlouho. Známe letošní průběh zimy a i dlouhodobé prognózy. Možná nakonec odbourá letošní zimní počasí opět i nás.

Přehled průběhu počasí: Další týden bude patřit opět k těm teplým s inverzí teploty vzduchu. V nížinách bude během týdne při inverzi i docela chladno, ale na horách budou teploty vystupovat vysoko nad bod mrazu. V polovině týdne by se tam mohly blížit 10°C, zajisté pouze krátce během odpoledne a lokálně. V nížinách budou postupně časté mlhy a nízká oblačnost. Na konci týdne, tedy o víkendu, přijde od západu frontální oblačnost s ochlazení. Alespoň ve výšce, v nížinách se oproti inverznímu počasí může i slabě oteplit nebo zůstanou teploty shodné.

TEPLOTA VZDUCHU

Nejnižší teploty +2 až -3°C, při vyjasnění -5°C. Nejvyšší teploty 2 až 8°C, při oblačnosti kolem 1°C a na konci týdne do 5°C.

Průměrné teploty -1 až +3°C.

ATMOSFÉRICKÉ SRÁŽKY

Celkové srážky 0-5mm, na JZ/SZ na horách až 15mm/cm.

Charakteristiky

Pokračovat bude teplejší a srážkově chudé počasí. Na konci týdne se budou teploty blížit dlouhodobému normálu.

Týden bude teplotně nadprůměrný, srážkově mírně podprůměrný.

Synoptická situace

V pracovním týdnu lze čekat vliv vysokého tlaku vzduchu s přílivem teplého vzduchu zejména do vyšších vrstev atmosféry. Frontální vlny, postupující od severozápadu až západu budou v anticykloně slábnout. Během pátku a v sobotu ukončí inverzní počasí přechod studené fronty od západu poté, co se tlaková výše odsune dále k východu až severovýchodu a celkově zeslábne. V závěru týdne bude mohutnět tlaková výše nad jihozápadem Evropy a následně začne ovlivňovat počasí ve střední Evropě.

Výhled na týden upřesní během týdne tento přehled a to dnes a poté během dalšího týdne.

Výstupové mapy z numerických modelů najdete například na wxcharts.com.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality