Předpověď srážekPrognózy počasí

Na horách opět přes 50mm srážek

Hodnocení článku

Zítra spadne na horách opět přes 50mm srážek, krátce půjde o déšť, který urychlí tání sněhu. Numerické modely ukazují další vydatné srážky v oblasti systému front. Tento systém ovlivní počasí u nás zítra. Dnes očekávejme přechodně i menší oblačnost. Zítra bude opět hodně oblaků a srážky se soustředí převážně do vyšších a horských oblastí. V nížinách půjde o zanedbatelné úhrny. Oproti tomu na horách spadnou i extrémní srážky. Po povodňové situaci ze čtvrtka, kdy ovlivnila počasí u nás předchozí významná cyklona, se tak koryta horských toků opětovně naplní. A to z tajícího sněhu i spadlých kapalných srážek. Rychlé tání sněhu nastane na severu a severovýchodě území ČR, kde hrozí nejvýznamnější srážková činnost, stejně jako tomu bylo ve čtvrtek.

Povodňové stavy se vrátí, na horách čekejme krátce déšť

V horách a podhůřích zejména na severu a severovýchodě Čech dojde k opětovnému vzestupu vodních toků na povodňové stavy. Brzy se ovšem dostaví ochlazení, proto tání sněhu nepotrvá tak dlouho. A převážně půjde o nižší povodňové stupně, než kdyby bylo oteplení déletrvající a spadlo tolik srážek co se očekává. Znovu se tedy rozkolísá samotné horní Labe, dále Metuje, Jizera, Lužická Nisa, Morava, Desná a další toky odvodňující Krkonoše, Jeseníky či Jizerské hory. Přes naše území přejde totiž zítra další teplá fronta a to svým jižním okrajem. Rychle bude následovat fronta studená a to v stále silném západním proudění. Proto nepotrvá teplý sektor další cyklony nijak dlouho. Cyklona opět zamíří přes Skandinávii dále k východu až jihovýchodu.

Nejvydatnější srážky se předpokládají v Krkonoších, kde může opět spadnout více než 50mm za den. V Jeseníkách to mohou být podobné úhrny, na Šumavě a v západních Čechách pak o něco nižší. Podle regionálního modelu detailně pro ČR to vypadá v Krkonoších na maxima úhrnů srážek na návětří hor 50-70mm, v Jeseníkách 35-45mm, na Šumavě kolem 40mm a na západě Čech 30mm. V nižších výškách se srážky neobjeví nebo se objeví místy.

TIP: Sledujte modelovou Předpověď srážek na nejbližší hodiny a dny.

Na horách opět přes 50mm srážek. Srážky do 24.2.2022.

Obr. 1 Akumulace srážek do 24.2.2022 podle modelu GFS, významně vyšší srážky na horách, zdroj: pivotalweather.com

Velká proměnlivost hranice sněžení

Stejné počasí musíme čekat i na začátku dalšího týdne. Další systémy front se dostanou ze západní Evropy do Evropy střední. To způsobí rychlé a významnější změny meteorologických prvků. Vedle ostatních i skupenství srážek. Tuhé srážky nutno čekat krátce i v nížinách, naopak krátce na to se nevyskytnou ani v horských polohách. Ab se poté zanedlouho vrátilo sněžení zas i do nížin. Tento trend se stihne do konce týdne vystřídat hned několikrát. Takže i v dalších dnech musíme čekat krátce polojasno, na frontách zataženo s deštěm, přechodně se sněžením či smíšenými nebo sněhovými přeháňkami a to v četných nadmořských výškách. Čistě sněžení by mělo zůstat jen v nejvyšších horských polohách spíše od 1200m n.m.

Na horách opět přes 50mm srážek. Hranice sněžení na 22.2.2022.

Obr. 2 Hranice sněžení na úterý 22.2.2022 ráno (kolem 300m n.m.), zdroj: wetter3.de

Obr. 3 Hranice sněžení na středu 23.2.2022 v noci (kolem 1 000m n.m.), zdroj: wetter3.de