Na horách opět přes 50mm srážek

Hodnocení článku

Zítra spadne na horách opět přes 50mm srážek, krátce půjde o déšť, který urychlí tání sněhu. Numerické modely ukazují další vydatné srážky v oblasti systému front. Tento systém ovlivní počasí u nás zítra. Dnes očekávejme přechodně i menší oblačnost. Zítra bude opět hodně oblaků a srážky se soustředí převážně do vyšších a horských oblastí. V nížinách půjde o zanedbatelné úhrny. Oproti tomu na horách spadnou i extrémní srážky. Po povodňové situaci ze čtvrtka, kdy ovlivnila počasí u nás předchozí významná cyklona, se tak koryta horských toků opětovně naplní. A to z tajícího sněhu i spadlých kapalných srážek. Rychlé tání sněhu nastane na severu a severovýchodě území ČR, kde hrozí nejvýznamnější srážková činnost, stejně jako tomu bylo ve čtvrtek.

Povodňové stavy se vrátí, na horách čekejme krátce déšť

V horách a podhůřích zejména na severu a severovýchodě Čech dojde k opětovnému vzestupu vodních toků na povodňové stavy. Brzy se ovšem dostaví ochlazení, proto tání sněhu nepotrvá tak dlouho. A převážně půjde o nižší povodňové stupně, než kdyby bylo oteplení déletrvající a spadlo tolik srážek co se očekává. Znovu se tedy rozkolísá samotné horní Labe, dále Metuje, Jizera, Lužická Nisa, Morava, Desná a další toky odvodňující Krkonoše, Jeseníky či Jizerské hory. Přes naše území přejde totiž zítra další teplá fronta a to svým jižním okrajem. Rychle bude následovat fronta studená a to v stále silném západním proudění. Proto nepotrvá teplý sektor další cyklony nijak dlouho. Cyklona opět zamíří přes Skandinávii dále k východu až jihovýchodu.

Nejvydatnější srážky se předpokládají v Krkonoších, kde může opět spadnout více než 50mm za den. V Jeseníkách to mohou být podobné úhrny, na Šumavě a v západních Čechách pak o něco nižší. Podle regionálního modelu detailně pro ČR to vypadá v Krkonoších na maxima úhrnů srážek na návětří hor 50-70mm, v Jeseníkách 35-45mm, na Šumavě kolem 40mm a na západě Čech 30mm. V nižších výškách se srážky neobjeví nebo se objeví místy.

TIP: Sledujte modelovou Předpověď srážek na nejbližší hodiny a dny.

Na horách opět přes 50mm srážek. Srážky do 24.2.2022.

Obr. 1 Akumulace srážek do 24.2.2022 podle modelu GFS, významně vyšší srážky na horách, zdroj: pivotalweater.com

Velká proměnlivost hranice sněžení

Stejné počasí musíme čekat i na začátku dalšího týdne. Další systémy front se dostanou ze západní Evropy do Evropy střední. To způsobí rychlé a významnější změny meteorologických prvků. Vedle ostatních i skupenství srážek. Tuhé srážky nutno čekat krátce i v nížinách, naopak krátce na to se nevyskytnou ani v horských polohách. Ab se poté zanedlouho vrátilo sněžení zas i do nížin. Tento trend se stihne do konce týdne vystřídat hned několikrát. Takže i v dalších dnech musíme čekat krátce polojasno, na frontách zataženo s deštěm, přechodně se sněžením či smíšenými nebo sněhovými přeháňkami a to v četných nadmořských výškách. Čistě sněžení by mělo zůstat jen v nejvyšších horských polohách spíše od 1200m n.m.

Na horách opět přes 50mm srážek. Hranice sněžení na 22.2.2022.

Obr. 2 Hranice sněžení na úterý 22.2.2022 ráno (kolem 300m n.m.), zdroj: wetter3.de

Obr. 3 Hranice sněžení na středu 23.2.2022 v noci (kolem 1 000m n.m.), zdroj: wetter3.de

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality