Prognózy počasíSezónní výhledy

Duben 2020 bude průměrný

Hodnocení článku

Druhý měsíc klimatologického jara by měl být podle klimatického vývoje vyrovnaný a to teplotně i srážkově. Řeč je o měsíci jako celku, proměnlivost průběhu teploty i srážek je naopak realistická a to hlavně v tomto období. Předpověď také se změnami těchto hlavních klimatických prvků počítá. Duben 2020 tak bude průměrný jako celek teplotně i srážkově. Ke konci období je třeba počítat s přibýváním konvekčních a tedy lokálních srážek. Ty budou působit výskyt regionálně rozdílnějších úhrnů srážek a též jejich menší hydrologickou významnost.

Tak významné mrazy by se už vrátit neměly, duben bude průměrný

Noční mráz, který se vyskytl v ČR na konci března a trvá nyní do prvních dubnových dnů, by se již opakovat neměl. Pro informace o této situaci odkazujeme na naše poslední články, zejména na článek Nejmrazivější bude první duben. Dále též přehledový předpovědní článek z minulého týdne Významné noční mrazy do středy, na konci týdne jaro nebo článek Další ochlazení a noční mrazy. Slabý noční a ranní mráz je při zmenšené oblačnosti a dalších vhodných podmínkách pro ochlazování v dubnu zcela běžný i v nížinách, proto je s ním nutné počítat. Objeví se zejména při málo oblačném počasí v první dubnové dekádě. Poté se bude průběžně oteplovat, čímž se sníží riziko výskytu nočních mrazů. Také by mělo přibývat oblačnosti a srážek, častěji bude tedy více oblačné počasí. První polovina měsíce bude ale srážkově chudší. Více srážek lze čekat kolem jeho poloviny, kdy bude současně nejtepleji. Předpověď vyšla tradičně poslední den měsíce na naší stránce Výhled na měsíc.

Nízká míra jistoty předpovědi

Duben 2020 bude průměrný. Odchylky teploty podle modelu CFS.

Obr. 1 Očekávané teplotní odchylky na duben 2020 podle modelu CFS, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov

Model CFS vykazuje u předpovědi teplotních (obr. 1) i srážkových odchylek na duben velmi nízkou míru jistoty této prognózy. Slibuje zatím teplotně i srážkově průměrné počasí. Na obrázku výše je zobrazena prognóza teplotních odchylek. Barevná stupnice ukazuje míru kladných či záporných odchylek a šedá barva ukazuje zmíněnou nejistotu pro dané území. Bílá barva znamená oblast bez odchylek.

Střednědobá předpověď zatím potvrzuje postupné oteplování až do poloviny měsíce. Celkově slibují větší stabilitu teploty a obecně i počasí. Teplota vzduchu v hladině 850hPa by měla být slabě až mírně nadprůměrná bez většího kolísání. Zatím však tyto prognózy slibují hodně málo srážek a to i do poloviny měsíce. Je to ovšem nyní pouze hrubý odhad.