Duben 2020 bude průměrný

()

Druhý měsíc klimatologického jara by měl být podle klimatického vývoje vyrovnaný a to teplotně i srážkově. Řeč je o měsíci jako celku, proměnlivost průběhu teploty i srážek je naopak realistická a to hlavně v tomto období. Předpověď také se změnami těchto hlavních klimatických prvků počítá. Duben 2020 tak bude průměrný jako celek teplotně i srážkově. Ke konci období je třeba počítat s přibýváním konvekčních a tedy lokálních srážek. Ty budou působit výskyt regionálně rozdílnějších úhrnů srážek a též jejich menší hydrologickou významnost.

Tak významné mrazy by se už vrátit neměly

Noční mráz, který se vyskytl v ČR na konci března a trvá nyní do prvních dubnových dnů, by se již opakovat neměl. Pro informace o této situaci odkazujeme na naše poslední články, zejména na článek Nejmrazivější bude první duben. Dále též přehledový předpovědní článek z minulého týdne Významné noční mrazy do středy, na konci týdne jaro nebo článek Další ochlazení a noční mrazy. Slabý noční a ranní mráz je při zmenšené oblačnosti a dalších vhodných podmínkách pro ochlazování v dubnu zcela běžný i v nížinách, proto je s ním nutné počítat. Objeví se zejména při málo oblačném počasí v první dubnové dekádě. Poté se bude průběžně oteplovat, čímž se sníží riziko výskytu nočních mrazů. Také by mělo přibývat oblačnosti a srážek, častěji bude tedy více oblačné počasí. První polovina měsíce bude ale srážkově chudší. Více srážek lze čekat kolem jeho poloviny, kdy bude současně nejtepleji. Předpověď vyšla tradičně poslední den měsíce na naší stránce Výhled na měsíc.

Nízká míra jistoty předpovědi

Obr. 1 Očekávané teplotní odchylky na duben 2020 podle modelu CFS, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov

Model CFS vykazuje u předpovědi teplotních (obr. 1) i srážkových odchylek na duben velmi nízkou míru jistoty této prognózy. Slibuje zatím teplotně i srážkově průměrné počasí. Na obrázku výše je zobrazena prognóza teplotních odchylek. Barevná stupnice ukazuje míru kladných či záporných odchylek a šedá barva ukazuje zmíněnou nejistotu pro dané území. Bílá barva znamená oblast bez odchylek.

Střednědobá předpověď zatím potvrzuje postupné oteplování až do poloviny měsíce. Celkově slibují větší stabilitu teploty a obecně i počasí. Teplota vzduchu v hladině 850hPa by měla být slabě až mírně nadprůměrná bez většího kolísání. Zatím však tyto prognózy slibují hodně málo srážek a to i do poloviny měsíce. Je to ovšem nyní pouze hrubý odhad.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
Duben 2020 bude průměrný
Název
Duben 2020 bude průměrný
Popis
Duben 2020 bude průměrný. Stručná vyhlídka očekávaného průběhu počasí a základních klimatických prvků teploty vzduchu a srážek v dubnu.
Autor

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.