Předpověď teplotyPrognózy počasí

Na začátek dubna extrémně teplo

Hodnocení článku

O víkendu bude na začátek dubna extrémně teplo. Maxima teploty tentokrát nedosáhnou jen letních 26°C, ale i vyšší hodnoty. V maximu může jít skutečně o velmi vysokou teplotu, která bude zhruba 13-14°C nad dlouhodobým normálem (obr. 1). Ač se to v současné době nezdá, v těchto dnech se teplota pohybuje zhruba kolem normálu pro první dubnové dny, tak se významně oteplí. V pátek teplota dosáhne 20°C, ale o víkendu se bude pohybovat kolem letních 25°C. Opět to vypadá, že nejteplejší bude sobota. Výrazně nadprůměrná bude teplota v celém okolí naší republiky. Vlivem relativně dlouhých nocí se očekává noční teplota ale nižší a klesne na hodnoty kolem 10°C. Velmi teplé počasí by mělo přetrvat v první polovině nového týdne, poté se ochladí. Další dny by se měla teplota přiblížit normálu a neměla by vykázat takto vysoce kladnou odchylku od běžných hodnot.

Na začátek dubna extrémně teplo, teplota vystoupí i nad 26°C

První desetidenní období měsíce dubna učiní tento měsíc vysoce nadprůměrně teplým, jak plyne z měsíčního výhledu. Více v naše článku Duben 2024 se čeká velmi teplý. Ani poté nemůžeme počítat s nijak chladným počasím, teplo tedy oproti chladnějším obdobím převládne. Proměnlivost se očekává, ta je pro toto období zcela typická. Avšak teplota zůstane po většinou nadnormální a krátce i takto vysoce nadnormální. V tomto období se ovšem očekává nejteplejší počasí, ve zbytku měsíce by teplota již neměla dosáhnout takto extrémních hodnot. již březen byl nejteplejším od začátku pravidelných měření podobně jako únor. Podobné musíme očekávat od dubna a výhledově to vlivem působí jevu El Niňo, který je významnější, vypadá i směrem do léta. Často budeme číst nebo slýchat informace o tom, jak bylo extrémně teplo. Případně jak byl uplynulý měsíc nejteplejší v historii nebo případně druhý či třetí nejteplejší. Tato obecná prognóza je poměrně jistá. Výchylky teploty v kratším čase už samozřejmě méně.

Na začátek dubna extrémně teplo. Odchylka teploty vzduchu od průměru na 6.4.2024.

Obr. 1 Odchylky teploty vzduchu ve 2m nad zemí od normálu v centrální Evropě a okolí na sobotu 6.4.2024, zdroj: pivotalweather.com

Vysoce nadprůměrná teplota zůstane i v pondělí a úterý, odchylky teploty od normálu dosáhnou +11 až +14°C, v Polsku například až +16°C. Teplotně významně nadprůměrná bude celá východní Evropa. Nejvyšší teplota se však očekává v Evropě střední, tam bude skutečně krátce extrémně teplo. Odchylka teploty vzduchu v hladině 850hPa zde dosáhne až +20°C a to na počátku nového týdne. Kolik stupňů nás čeká létě, když už nyní je takové horko? Podle tohoto nelze vůbec usuzovat. Teplotně nadprůměrné budou hodně pravděpodobně i další měsíce, ale rozhodně nemůžeme říci, že když je na začátku dubna nad 25°C, tak v červenci bude nad 40°C a podobně.